SULTANBEYLİ 2021’İ DOLU DOLU GEÇİRDİ! « Haber Takip

19 Ocak 2022 - 16:29

SULTANBEYLİ 2021’İ DOLU DOLU GEÇİRDİ!

SULTANBEYLİ 2021’İ DOLU DOLU GEÇİRDİ!
Son Güncelleme :

03 Ocak 2022 - 17:52

Bazı günler kültür, bazı günler sanat, bazı günler şiir kokan Sultanbeyli’de; maneviyattan milli değerlere, parklardan millet bahçesine, ulaşımdan sağlığa daha birçok konuda faaliyetler gerçekleştirildi. Tabii vatandaşın huzuru ve refahı düşünülürken, Sultanbeyli insanının bazı ortak sorunlarına örnek olacak; ‘donatı alanları, afet riski, istihdam, engelliler için yaşam merkezi’ ve benzeri konularda da son derece önemli çalışmalar Sultanbeyli Belediyesi tarafından yapıldı.

 

Haber Takip gazetesi olarak; sosyal belediyecilikten vizyon projelere kadar, hemen her alanda önemli çalışmalara imza atan Sultanbeyli Belediyesi’nin Ocak 2021’den Aralık 2021’e kadar gerçekleştirdiği önemli hizmetleri başlıklar halinde sizler için derledik.

Bazı günler kültür, bazı günler sanat, bazı günler şiir kokan Sultanbeyli’de; maneviyattan milli değerlere, parklardan millet bahçesine, ulaşımdan sağlığa birçok konuda önemli faaliyetler gerçekleştirildi. Tabii vatandaşın huzuru ve refahı düşünülürken, Sultanbeyli insanının bazı ortak sorunlarına örnek olacak; ‘donatı alanları, afet riski, istihdam, engelliler için yaşam merkezi’ ve benzeri konularda da son derece önemli çalışmalar yapıldı.

Ayrıca ilçede; ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan ve geri dönüşüme teşvik eden ‘Atıklar Geri Dönüşüme, Basket Topları Potaya’ farkındalık projesi hayata geçirildi. Yani Sultanbeyli, 2021 yılını her alanda dolu dolu geçirdi…

İşte Sultanbeyli, işte vizyon ve işte belediyecilik:

KARİYER MERKEZİ’NDE ONLARCA GENCE REHBERLİK EDİLDİ

2016 yılından beri istihdam hizmeti veren Sultanbeyli Belediyesi Kariyer Merkezi, 2020 Ağustos Ayında UNHCR (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği) destekleri ile yapı değişikliğine girerek; kariyer, istihdam ve girişimcilik olmak üzere üç temel başlıkta, “Herkes için Kariyer” vizyonu ve uzman kadrosuyla çalışmalarını revize ederek devam ettirdi. İstihdam başlığı altında, işveren ile iş arayanları buluşturan Kariyer Merkezi, müracaat/danışmanlık, yönlendirme ve yerleştirme hizmeti verdi. Merkez faaliyetleri kapsamında; 1100 farklı şirketle 6 farklı ilçede sektördeki ihtiyaçları tespit edildi, Sultanbeyli’de yaşayan iş arayanları sektör ihtiyacına yönelik geliştirme çalışmalarıyla ilgili iş alanına yönlendirildi.

BU SENE DE ÖDÜLLÜ GEÇTİ!

2020 Şehir Ödülleri’nde; Şehir Özel Ödülleri, Umut Işığı Temalı Paydaş Ödülleri ve Bilim Işığı Temalı Akademik Ödüller olmak üzere üç ana tema üzerinden ödül takdimleri yapıldı. 81 ilin değerlendirmeye tabii tutulduğu ödül töreninde, Sultanbeyli Belediyesi, Yılın Planlama Ödülleri dalında 100 yıllık tapu sorununun çözülmesine yönelik yaptığı çalışmaları ve Yılın İşbirliği dalında Göç Yönetimi projesiyle ödül aldı.

GERİ DÖNÜŞÜM İLE ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLANDI

Sultanbeyli Belediyesi, geri dönüşümü teşvik etmek amacıyla bir de farkındalık çalışması yaptı. Parklarda bulunan basket potaları, atık türlerinin geri dönüşüm renklerini simgeleyen mavi, yeşil, sarı, gri renklere dönüştürüldü. Gençlere de aynı renklerde toplar temin edildi. Parkta basket oynayan gençler ellerindeki atık türünü belirten topu, uygun renkli potaya atarak, geri dönüşüm konusunda bilinçlendi.

MİLLİ DEĞERLERE SAHİP ÇIKILDI

“2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı” etkinlikleri kapsamında Sultanbeyli Belediyesi, İstanbul Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Ahmet Yesevi Üniversitesi işbirliğiyle Ahmet Yesevi’den Yunus Emre’ye Türk Tasavvuf Düşüncesi Çalıştayı gerçekleştirildi. Türk tasavvuf düşüncesi ve etkileri; birbirinden değerli akademisyenler ile alanında uzman araştırmacılar tarafından ele alındı.

İSTANBULENSİS ŞİİR FESTİVALİ GÖZ DOLDURDU

Sultanbeyli Belediyesi tarafından 2012 yılında, uluslararası edebiyat ve sanat organizasyonu olarak başlatılan ve her sene belirlenen bir tema etrafında gerçekleştirilen İstanbulensis Şiir Festivali, 25-29 Mayıs 2021 tarihlerinde online olarak düzenlendi. Bu yıl Yunus Emre temasıyla düzenlenen Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, sekizinci senesinde de dünyanın farklı coğrafyalarından önemli isimlere ev sahipliği yaptı.

YENİ PARK ÇEVRE ELÇİLERİYLE AÇILDI

Amasya Caddesi üzerinde inşa edilen Nasrettin Hoca Kent Parkı, parkları ve doğayı korumak için bir araya gelen çevre elçilerinin katılımıyla açıldı. Çok amaçlı saha, yürüyüş yolları, farklı yaş gruplarına uygun oyun alanları, mücadele parkuru, açık hava spor aletleri, kamelyalar ve piknik alanlarının yer aldığı kent parkında vatandaşlar çevre elçileriyle doğayı koruma konusunda hem bilinçlenecek hem de keyifli vakit geçirecek.

ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ’NİN TEMELİ ATILDI

Hayırsever iş insanı Dr. Ahmet Ayyıldız’ın bağışlarıyla hayata geçecek Engelsiz Yaşam Merkezi’n 1426.00 m² kapalı alanı bulunuyor. Engelsiz parkının da yer alacağı merkez, konuklarına 619 m² açık alana sahip hobi bahçesi gibi imkanlar da sunacak. Dersliklerin yer alacağı muazzam projenin içinde; çok amaçlı salon, engelli rehabilitasyon havuzu, spor salonu, bakım odaları, engelsiz kahvesi, sağlık ünitesi yer alacak. Çok fonksiyonlu yaşam merkezi faaliyete girdiğinde özel misafirlerine 20 farklı alanda atölye, kurs, terapi, özel eğitim, bakım ve teknik destek hizmetleri sunacak.

OLASI DEPREM VE AFETLERE KARŞI ÖNLEMLER ALINDI

14 bin metrekare alan üzerinde kurulma süreci devam eden Deprem ve Afet Eğitim Merkezi, ilk afet merkezlerinden biri olma özelliği taşıyor. Proje alanında ilk yardım, sel, enkazdan kurtarma ve yangın eğitimlerinin verileceği parkurlar; afet sergi alanı, amfi bilgilendirme alanı, dönüşebilir mesire alanı, acil toplanma alanları, simülasyon odası, deprem simülasyon odası, restoran ve aşevi oluşturulacak.

AHİLİK GELENEĞİ YAŞATILDI

13-19 Eylül Ahilik Haftası kapsamında; vatandaşların ilgi gösterdiği etkinliğe Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de katıldı. Kent merkezinde Sultanbeyli Belediyesi ve Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı öncülüğünde Şed Kuşatma Töreni yapıldı. Mehteran konseriyle başlayan program; selamlama konuşmaları, ahilik geleneklerinin işlendiği tiyatral gösterisi, ahilik türküleri dinletisiyle devam etti. Sonrasında ise Şed Kuşatma Töreni yapıldı. Ahilik Duası edilerek Ahilik helvası ikramı ile etkinlik sonlandı.

VİZYON PROJE MİLLET BAHÇESİ HAYATA GEÇTİ

Sultanbeyli için önemli projelerden biri olan Millet Bahçesi’nin ilk fidanı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in katılımlarıyla dikildi. 67 bin metrekare proje alanına sahip olan Millet Bahçesi, Sultanbeyli’nin ve bölgenin çehresini değiştirecek.

67 bin metrekare proje alanına sahip olan Millet Bahçesi’nin içinde; otoparklar, millet kıraathanesi, çocuk oyun alanları, ekolojik tarımsal bahçe, amfi, basketbol, voleybol sahaları, koşu yolu yer alacak. Ayrıca tema bahçeleri ile birlikte toplam 2 bin 591 ağaç bulunacak.

DONATI ALANI SORUNU ÇÖZÜLDÜ

İlçede bir süredir donatı alanlarıyla ilgili yapılan çalışmalar sonuç verdi. İlçe halkının bu alandaki sorununu çözmek için hazırladığı İmar Hakkı Transfer düzenlemesi, İlçe Belediye Meclisinde kabul edildi. Ardından İBB Meclisine havale edilen düzenleme, yapılan oturumda meclisten geçti.

MANEVİ MEKÂNLARA YOLCULUK BAŞLATILDI

Kadim kültürümüzün izinde birçok çalışmayı hayata geçiren Sultanbeyli Belediyesi, önemli bir projeye daha imza attı. “Manevi Mekânlara Yolculuk” çalışması kapsamında İstanbul’daki kadim camilere ziyaret gerçekleştirildi. Online olarak ‘manevimekanlarayolculuk.com adresi’ üzerinden başvuru yapabilecek vatandaşlara, ücretsiz sağlanacak bu hizmet kapsamında ziyaretler her perşembe günü yapılacak.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.