SULTANBEYLİ’DE AHİLİK TÖRENİ VAR! « Haber Takip

17 Ekim 2021 - 19:14

SULTANBEYLİ’DE AHİLİK TÖRENİ VAR!

SULTANBEYLİ’DE AHİLİK TÖRENİ VAR!
Son Güncelleme :

13 Eylül 2021 - 16:30

Sultanbeyli’de Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında ŞED Kuşatma Töreni yapılacak. Törende mehteran konseri ve ahi helvası ikramı olacak.

Sultanbeyli’de Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında ŞED Kuşatma Töreni yapılacak. Ahilik Haftası nedeniyle Sultanbeyli Belediyesi tarafından bir dizi etkinlik programı kapsamında, bugün saat 17.00’de ilçe merkezinde Şed Kuşatma Töreni yapılacak.

Törenle ilgili Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin şu açıklamalarda bulundu: Ahilik Haftası kapsamında; Ahi Kültürünü Araştırma ve Eğitim Vakfı ile birlikte organize ettiğimiz ve Odalarımızın katkılarıyla gerçekleştireceğimiz Şed Kuşatma Töreni’mize bekleriz.

ŞED KUŞATMA TÖRENİ NEDİR?

Ahi Teşkilatının asırlar boyu etkili olmasının en önemli nedeni, sahip olduğu kendine özgü eğitim sistemidir. Kişiler, yeteneklerine uygun mesleklere yönlendirilip bu alanda liyakat sahibi oluncaya kadar eğitilirdi. Yamaklıktan ustalığa giden yolda, bilgi ve becerinin düzeyini ortaya koyan birtakım aşamalar vardı. Bu aşamaları geçmek için hem mesleki bilgi hem de iyi ve ahlaklı bir insan olma özellikleri gerekirdi.

Ahilikte esnaflığın üç mesleki derecesi vardır. Bunlar; yamak – çırak, kalfa ve ustadır.

Yamak ve çırak olmak için, on yaşından küçük olmamak gerekirdi. İki yıl çalışan yamak, yeterli bilgi ve beceriyi kazandığında çırak olurdu. Bunun için çırak adayının ustası, kalfaları ve velisi o mesleğin pirinin dükkânında bir araya gelir ve çırağa öğütlerini verip alacağı haftalık ücreti belirlerdi. Çırak olan bir çocuk mesleki bilgileri en temel düzeyde öğrenmiş sayılırdı.

Kalfa olmak için ise bir meslekte üç yıl çıraklık yapmak gerekirdi. Bu sürede gerekli beceriler kazanıldıktan sonra törenle kalfa unvanı verilirdi. Bu seviyedeki kişiler artık meslekleri ile ilgili her işi rahatlıkla yapabilirlerdi. Ustanın olmadığı yerde, ustanın yetkisine sahiplerdi. Yani gerektiğinde iş yerlerini ustalarının yerine yönetebilirlerdi.

Kalfalıkta da üç yıl çalıştıktan sonra kişiler, ustalık almaya hak kazanırdı ve Ahilikte önemli bir yeri olan Şed Kuşanma Töreni ile ustalığa yükseltilirdi. Usta, kalfasının gerekli mesleki becerileri ustalık düzeyine getirdiğine inanırsa ona ustalığını teklif ederdi ve törenle ustalık verilirdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.