Belediye bu seçimlerde kaçak yapı yaptırmamaya kararlı! « Haber Takip

17 Ekim 2021 - 19:55

Belediye bu seçimlerde kaçak yapı yaptırmamaya kararlı!

Belediye bu seçimlerde kaçak yapı yaptırmamaya kararlı!
Son Güncelleme :

25 Eylül 2012 - 11:26

Sultanbeyli Belediyesi Kent Konseyi’nin 2012 yılı ikinci genel kurul toplantısı Belediye Meclis Salonu’nda düzenlendi. Toplantının ana gündem maddesi kaçak yapıyla mücadele oldu.
Kent Konseyi, 2012 yılında gerçekleştirdiği hizmetleri konsey üyelerine aktarmak ve yeni projeleri belirlemek üzere, Kent Konseyi Başkanı Reşat Atalar başkanlığında bir araya geldi. Toplantının bu ayki konusu “Yaşanabilir bir çevre ve şehircilik açısından, Sultanbeyli’de kaçak yapılaşmayla mücadele çalışmalarının değerlendirilmesi” oldu.
Açılış konuşmasını yapan Atalar, Sultanbeyli için yapılan çalışmalardan dolayı Kent Konseyi üyelerine teşekkür ederek, yapılacak yeni çalışmaların şimdiden hayırlı olmasını diledi.

 

Ardından toplantının konusuyla ilişkili olarak, Sultanbeyli Belediyesi Yapı Kontrol Müdürü Bülent Heray, ilçede bulunan metruk bina, tandır, baraka gibi Sultanbeyli’ye yakışmayan çirkin görünümlü yapıların modern görünüme kavuşturulması ve yıkımıyla ilgili bir sunum yaptı.
Heray konuşmasında Yapı Kontrol Müdürlüğü olarak, kaçak yapıyla mücadele noktasında, arazi ekiplerinin özveriyle mücadele ettiklerini belirtip, bu bağlamda 2009 yılında yıkımı gerçekleştirilen bina sayısının 379, 2010 yılında 349, 2011 yılında 250 ve 2012 yılında ise 150 olduğunu söyledi. Yıkım sayısında her yıl yaşanan düşüşe işaret eden Heray, “Rakamlar, ilçemiz ve müdürlüğümüz adına yakalanan başarıyı ve istikrarı göstermektedir” dedi.
Son üç yılda 1553 yapının cephe düzenlemesi için de tebligat yaptıklarını ifade eden Heray, çalışmalar sonucunda 1009 (%65) adet yapının yeni bir görünüme kavuştuğunu söyledi.

Kaçak yapılaşma ile kararlı mücadele…
Konseyde konuşma yapan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, belediye çalışmaları hakkında bilgi verirken mülkiyet probleminin çözülmesi noktasında gelinen noktayı katılımcılara aktardı.

Başkan Keskin, seçim dönemine girilirken kafalarda oluşan olumsuz algıların aksine, kaçak yapılaşmayla mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini belirtti. Keskin, “Göreve geldiğimiz günden beri bu konuda hiçbir zaman taviz vermedik, vermeyeceğiz. İlçemizin kalkınmasının önündeki en büyük engellerden biri olan kaçak yapıya vatandaşlarımızla birlikte ‘dur’ diyeceğiz” dedi ve vatandaşları bu konuda duyarlı olmaları noktasında uyardı.
Sultanbeyli’nin son 3 yılda ciddi mesafe katettiğini ifade eden Keskin, mülkiyet probleminin aşılacağını söyleyerek “Tüm kurumlarla mutabakat sağlandı. Önceki dönemlerde belediyeye başvuru yapanlar rahat olsun. Ancak bu durum başvuru yapmayan halkı gözardı edeceğimiz anlamına da gelmesin. Biz her vatandaşımızın hakkını gözetiyoruz. Önemli olan yeni problemlere, yani kaçak yapılara engel olmaktır” dedi.
Keskin, konuya hiçbir zaman siyasi gözle bakmadıklarını vurgulayarak, bazı çevrelerin mülkiyet konusunda halkın kafasını karıştırmaya yönelik çeşitli söylentiler yaydığını ifade etti ve “Biz Sultanbeyli’de, hiçbir vatandaşımızın yerinden ayrılmak zorunda kalmayacağı bir gelişim sürecinden yanayız. Bu ilçede sizlerle birlikte yaşayacağız. Sultanbeylimizi sizlerle el ele vererek kalkındıracağız.” şeklinde konuştu.
Keskin’den sonra konuşan Sultanbeyli Kaymakamı Mehmet Ceylan, seçim döneminde kaçak yapılanmayla mücadele konusunda yerel yönetime sonuna kadar destek vereceklerini ifade etti ve bu konuda belediyeye güveninin tam olduğunu söyledi.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.