MERKEZ İ.Ö.O VELİLERİ BİR YIL TEHİR İSTİYOR « Haber Takip

19 Ocak 2022 - 22:16

MERKEZ İ.Ö.O VELİLERİ BİR YIL TEHİR İSTİYOR

MERKEZ İ.Ö.O VELİLERİ BİR YIL TEHİR İSTİYOR
Son Güncelleme :

28 Haziran 2012 - 9:41

Merkez İlköğretim Okulu velileri, güçlendirme kapsamına alınan okullarının tadilatının

Bir yıl ertelenmesini istiyor

 

İstanbul İl Özel İdaresi Sultanbeyli’de Merkez ve Mevlana İlköğretim Okullarını depreme karşı güçlendirmek için programa aldı. Okullarının depreme karşı güçlendirme programına alındığını duyan Merkez İlköğretim Okulu velileri, hem sevindi hem de üzüldü. Güçlendirmeye karşı olmadıklarını dile getiren veliler, çeşitli kaygılardan dolayı güçlendirme çalışmasının bir yıl ertelenmesini istiyor.

 

AİLE BİRLİĞİ VE VELİLER KAYGILARINI DİLE GETİRDİ

 

İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul genelinde altı okulu depreme dayanıklı hale getirmek için güçlendirme kapsamına aldı. Bu altı okulun ikisi Sultanbeyli’de bulunan Merkez ve Mevlana İlköğretim Okulları. Güçlendirme çalışmasının 2012-2013 Eğitim ve Öğretim yılı içerisinde yapılacağını duyan Merkez İlköğretim Okulu Aile Birliği ve bir grup veli, okul önünde basın açıklaması yaptı. Güçlendirmeye karşı olmadıklarını dile getirerek konuşmaya başlayan veliler, güçlendirmeden dolayı yaşayacakları birçok sıkıntı ve kaygıları ortaya koyarak güçlendirme işleminin bir yıl ertelenmesini istediler.

 

BİNA ACİL DURUMDA DEĞİL, YENİ OKUL YAPILSIN ORAYA TAŞINALIM

 

Okul Aile birliği Başkanı Mustafa Memiş ve yardımcılarından Tuncay Kuturoğlu, İl özel idaresinin okulda yaptığı teknik inceleme ve beton numunelerinde binanın beton yapısının sağlam olduğu fakat yine de güçlendirme çalışması yapılsa iyi olur dendiğini öğrendiklerini belirterek, aslında bir arka sokakta ve okulun yanındaki binada okul yapımı projesi olduğunu, buraya bu yıl bir okul yapılarak öğrencilerin bu okula alınmasıyla, öğrenci ve velilerin taşıma sisteminin eziyetlerinden kurtulabileceklerini belirttiler.

 

HASAN ALİ YÜCEL OKULU DAHA ZOR DURUMDA

 

Veliler, yine merkezde caminin yanında bulunan Hasan Ali Yücel İlköğretim kuluna birkaç yıl önce yapılan ölçümlerde yıkım kararı çıktı. O okulun yüksek risk sebebiyle acilen boşaltılması gerekirken, riski düşük olarak belirlenen Merkez İlköğretim Okulunun apar topar taşımalı sistemle Sultanbeyli’nin bir ucuna götürülmek istenmesine anlam veremediklerini belirttiler.

 

PİKNİĞE GİDERKEN İKİ OTOBÜS BİLE TRAFİĞİ KİLİTLİYOR, YÜZE YAKIN SERVİS ARACI MERKEZDE TRAFİĞİ ÇEKİLMEZ HALE GETİRİR

 

Okulda önümüzdeki yıl yaklaşık 3000 öğrencinin eğitim göreceğini belirten veliler, öğrencilerin taşınması için merkez ilköğretim okulu civarında büyüklü küçüklü 100’e yakın minibüs ve otobüs gerekeceğini, küçük çocukların velilerinin de öğrencilerin yanında gidebileceğinin de hesaplanmasıyla bölgenin trafiğinin kilitleneceğini belirterek, biz sene sonlarında pikniğe ve gezilere iki otobüsle gittiğimizde, onlar bile okulun civarında sorun oluyor. Hatta okula geçtiğimiz yıl gelen 4 servis aracı bile yollarda indirime bindirme yaparken sorunlar yaşandı. Yol trafiği tıkandı, taşımalı sistemde bu durum tam bir eziyete dönüşür dediler.

 

DAHA ÖNCE DİĞER OKULLARDA DA SORUN YAŞANDI

 

Geçtiğimiz yıllarda Sultanbeyli’deki bazı okullarda da taşımalı sistemin uygulandığını belirten veliler, bu okulların çevresi trafik açısından çok rahat olmasına rağmen ciddi sorunlar yaşandı. Karışıklıklar sonucu servisçiler işi boykot etmeye kalktılar, okul çevresi geniş olmasına rağmen oralarda bile trafik sorunu yaşandı. Oraları örnek aldığımızda merkezde taşıma işinin tam bir keşmekeşe ve eziyete dönüşeceğini, hastanenin ve polikliniklerin de bu bölgede olması sebebiyle tıkanan trafiğin telafisi imkânsız zararlara dönüşebileceğini belirttiler.

 

EĞİTİM DE AKSIYOR

 

Taşımalı sistemin zorluğu ve vakit alması sebebiyle derslerin her gün iki üç saat geç başladığını ve bu durumun eğitimi aksattığını belirten veliler, özellikle bu yıl 4+4+4 sisteminin de uygulanacak olmasının karmaşayı daha da büyüteceğini dile getirdiler.

 

VELİLER; ÖNCE ESKİ KAYMAKAMLIK BİNASI OKUL PROJESİ BAŞLASIN

 

Okul bahçesinde HABER TAKİP’e açıklamalarda bulunan veliler, önceki dönemlerde okul olarak kullanılan daha sonrada Kaymakamlık binasının veya arka sokaktaki okul projesinin acil olarak devreye girmesini ve okulun gelecek yıl tadilata alınmasını talep ettiler.

 

KADIKÖY’DE BENZER SEBEPLERLE TADİLAT ERTELENDİ

 

Bu yıl Kadıköy’de bir okulun da benzer sebeplerle tadilatının ertelendiğini belirten veliler, Milli Eğitim, Kaymakamlık, Belediye ve Siyasi kurumların bu konuya eğilmelerini ve bu eziyetin okulun 3000 öğrencisine ve velilerine ve trafik sebebiyle Sultanbeylililere yaşatılmaması gerektiğini belirttiler.

 

SESİMİZİ İLGİLİLERE DUYURACAĞIZ

 

Kendilerinin Aile birliği olarak bir takım görüşmelerde bulunduklarını belirten veliler, İl özel idaresi ve Valilik nezdinde girişimlerde bulunduklarını belirterek, sonuç alınamazsa, gerekirse başbakanlık kanalıyla seslerini duyurmak istediklerini vurguladılar.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.