Bir hayatın bedeli: Aylık 157 TL « Haber Takip

22 Ekim 2021 - 09:12

Bir hayatın bedeli: Aylık 157 TL

Bir hayatın bedeli: Aylık 157 TL
Son Güncelleme :

05 Haziran 2012 - 16:29

Boğazına açılan delik vasıtasıyla nefes alabilen ve boğazındaki tıbbi malzemenin kopması sonucu 23 Ocak 2009 tarihinde yaşamını yitiren Hatice Kundakçı’nın oğlu Yasin Kundakçı’nın açtığı tazminat davasında anneye yıllık 2 bin TL değer biçildi.

 

BU ÜLKEDE SIRADAN VATANDAŞ OLMAYACAKSIN!

Beykoz Çubuklu Mahallesi’nde ikamet eden Kundakçı ailesinin reisi konumdaki Ali Kundakçı karara tepki gösterirken medikal firmasının mahkeme kararını Yargıtay’a götürme hakkı bulunuyor. Annesini ‘tıbbi hata sonucu’ kaybeden Yasin’e mahkeme ‘9 yıl için 17 bin lira tazminat verilsin’ dedi. Boğazına takılan delik vasıtasıyla nefes alabilen ve boğazındaki tıbbi malzemenin (trakeostomi kanülü) kopması sonucu 23 Ocak 2009 tarihinde yaşamını yitiren Hatice Kundakçı’nın oğlu Yasin Kundakçı’nın açtığı tazminat davasında anneye aylık 157 TL değer biçildi. 9 yaşında annesini kaybeden Yasin için destekten yoksunluk süresi 18 yaş olarak hesap edildi, mahkeme 9 yıllık tazminat için “16 bin 910,89 TL” ye hükmetti. Babasını 3 yaşında, annesini 9 yaşında kaybeden ve şu anda 12 yaşında olan Yasin’in amcası Ali Kundakçı mahkemenin 30 Mayıs 2012 tarihli kararına tepki gösterdi. Kundakçı, medikal şirketin sahiplerinin AK Parti iktidarına yakın isimlerle ilişkisi olduğunu savunarak, verilen bu tazminatın, ‘kardeşiniz ölmeyi hak etti’ anlamına geldiğini söyledi. Ali Kundakçı, “Bir kez daha anladık ki, bu ülkede sıradan vatandaş olmayacaksın” dedi.

 

Ölümden 10 gün sonra yasak!

 

Hatice Kundakçı boğazına takılan trakeostomi kanüliinün kopması sonucu 23 Ocak 2009 tarihinde yaşamını yitirdi. Söz konusu tıbbi malzemenin kullanımı ve piyasaya arzı Kundakçı’nın ölümünden 10 gün sonra Sağlık Bakanlığı’nın kararı ile geçici olarak durduruldu. Daha sonra Bakanlık bünyesinde toplanan kurulun 10 Nisan 2009 tarihli raporunda söz konusu tıbbi malzemedeki eksiklik ve hatalar tespit edilerek “tespit edilen hususların hasta güvenliği açısından ölümcül sonuçlar doğurabileceği” belirlendi.

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma dosyasına Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu’nun verdiği 2010 tarihli iki raporda da “ölüme kanül yapısının neden olduğu” saptandı. Ardından Hatice Kundakçı’nın oğlu Yasin ile aile yakınları ithalatçı firma ve satıcı firmayı temsilen İlyas Köse’ye karşı tazminat davası açtı. Bilirkişi raporunda, “4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un değişik 4. maddesine göre ‘imalatçı-üretici-bayi-acente-ithalatçı ve kredi veren’ ayıplı maldan ve tüketiciye verilen zararlardan ortaklaşa ve zincirleme tam sorumludur” denilerek iki şirketin yüzde 100 kusuruna göre inceleme yapıldığına dikkat çekildi. Dava 30 Mayıs’ta Beykoz 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin verdiği kararla sonuçlandı. Mahkeme, bilirkişi raporunun aksine Köse yönünden davanın reddine karar verdi. Annesini kaybeden Yasin’in maddi tazminat talebini “kısmen” kabul eden mahkeme heyeti “16 bin 910,89 TL” tazminatın MT Sağlık Ürünleri San. ve Tic. AŞ’den alınmasına hükmetti. Mahkeme 10 bin TL de manevi tazminata hükmetti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.