Karataş yeniden ilçe başkanı « Haber Takip

19 Ekim 2021 - 06:29

Karataş yeniden ilçe başkanı

Karataş yeniden ilçe başkanı
Son Güncelleme :

03 Haziran 2012 - 14:56

Has Parti Sultanbeyli İlçe Teşkilatı, 1. Olağan Kongresini Sultanbeyli Kapalı Spor Salonunda yaptı. İlçe Başkanlığı için iki liste yarıştı. Kongreyi mevcut ilçe başkanı Dr. Oktay Karataş’ın listesi 128 oyla kazandı. Diğer aday Mehmet Akkuş’un listesi ise 13 oy aldı. Kongreye 2B, Kentsel Dönüşüm, Vergi Dairesinin Sultanbeyli’den gitmesi damga vurdu. Kongreye geleceği önceden duyurulan Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un katılmadığı kongrede, İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu konuşmasında, Ak Parti Hükümetine ve Başbakan Erdoğan’a yüklendi.

 

Divan Başkanlığının seçimi ile başlayan kongre Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Kongreye Has Parti il ve ilçe yöneticileri’nin yanı sıra Sultanbeyli mahalle muhtarları ve dernek ve sivil toplum kuruluşu yöneticileri de katıldı. Kongrenin açılış konuşmasını Sultanbeyli Has Parti İlçe Başkanı Dr. Oktay Karataş yaptı. Konuşmasının büyük bölümünü Sultanbeyli’nin yerel gündemine ayıran Karataş, ağırlıklı olarak 2B, Kentsel Dönüşüm ve Sultanbeyli’den giden Vergi Dairesi üzerinden AK Parti’ye ve Sultanbeyli Belediyesi’ne yüklendi.

 

Bekaroğlu, Başbakana ve Hükümete yüklendi

Bekaroğlu, kongrede yaptığı konuşmada Hükümeti, Kürt meselesi, memur maaş zamları ve ekonomi uygulamaları konusunda eleştirdi. Başbakan Erdoğan’ı da gazetecilerle yaşadığı polemik ve tasma meselesi yüzünden eleştiren Bekaroğlu, son olarak Yeni Şafak gazetesindeki yazısı dolayısıyla işinden atılan Ali Akel üzerinden başbakana yüklendi. Tasmanın hayvanlara takıldığını belirten Bekaroğlu, bu yakıştırma yanlıştır, başbakan çok fazla mağrurlanmakta ve her şeyi ben bilir ben yaparım, benim dediğim doğru gayrısı yanlıştır havasında olduğunu belirtti. Bekaroğlu o zaman size sormazlar mı İncirlik’te, Kürecik’te Nato’da, Medeniyetler ittifakında, Irak’ın bombalanmasında sizin tasmanız kimin elindeydi diye, şeklinde konuştu.

 

Bekaroğlu, Şimşek, Derviş’ten sonra uluslararası sermayenin tahsildarı

Maliye Bakmanı Mehmet Şimşek’i de eleştiren Bekaroğlu, Şimşek’in Kemal Dervişten sonra Türkiye’ye uluslararası sermaye tarafından Türkiye’ye tahsildar olarak gönderildiğini belirtti. Ak Parti ve sermayenin insana bakışını da değerlendiren Bekaroğlu, bunlar insanları ucuz işgücü ve müşteri olarak görüyorlar, dedi.

 

Bekaroğlu; salonun zayıflığı bizim kusurumuz

Kongreye izleyici olarak vatandaşın rağbetinin zayıf olması konusuna da değinen Bekaroğlu, bu konudaki tüm eksikliğin il yönetimi olarak kendilerinde olduğunu belirterek, biz il ve ilçe olarak yeterince çalışamadık, dedi, Zamanlama olarak da kongrenin Pazar günü sınavların ve derneklerin pikniklerinin olduğu bir zamana denk geldiğini belirten Bekaroğlu, bu konuda bir eksiklik varsa ben onu üzerime alıyorum, teşkilat mensuplarımız tüm gayretleriyle çalışsın ve birebir herkese Türkiye’nin gerçeklerini aktarsın, dedi.

 

Karataş; İktidarı menfaatleri doğrultusunda kullanıyorlar

Has Parti Sultanbeyli ilçe başkanı Dr. Oktay Karataş konuşmasında “Has Parti Sultanbeyli teşkilatı olarak hedefimiz önümüzdeki ilk yerel seçimde idareye gelmektir. İlçemizin problemlerini biliyor ve çözüm önerilerimizi her fırsatta dile getiriyoruz.  Bu vesileyle de birkaç temel meseleye değinip sözü sahiplerine teslim edeceğim. Mesela kangren haline gelen imar meselesi. Bu kör düğüm bir an önce çözülüp daha güvenli, sağlam ve estetik yapılarla ilçemiz modern ve yaşanılır bir hale dönüştürmelidir. Bu geçiş halkı kandırmadan mağduriyet yaşatmadan halkın sesi dikkate alınarak yapılmalıdır.

Ama maalesef 1989’dan beri yani Sultanbeyli belediye olduğundan beri ülkeyi ve Sultanbeyli’yi yönetenler bu meseleye hiçbir zaman sağlıklı bir çözüm getirmediler. Aksine bu belirsiz durumu yıllarca, usulsüzce ve haksızca kendi menfaatleri doğrultusunda kullandılar.

Şimdiye kadar belediyeyi işgal eden kadrolar, bu başıbozuk mesele konusunda halkı hep yanlış ya da eksik bilgilendirdiler tabir-i caizse kandırıp oyaladılar hatta en çok da kendileri nemalandılar.

 

Şimdi buradan soruyorum

Ey iktidar sahipleri siz şimdiye kadar bu 2b kapsamdaki arsaların tapusuz olduğunu biliyor muydunuz?

Neden bu çarpık yapılaşmaya müsaade ettiniz hatta bu arsaları bizzat sizler bu halka sattınız emlakçilik yaptınız. 2B arazilerini ve hisseli tapulu yerleri ve bir güzel parselleyip sattınız, satılmasına müsaade ettiniz. Ama halka astla tapu vermediniz. Bu konuda hiçbir düzenleme yapmadınız. Şimdi hangi yüzle bu problemi çözmeye soyundunuz. Şimdiki iktidara soruyorsunuz. On sene neyi beklediniz. Siz iş başına geldiğinizden beri bu usulsüz parselleme hep devam etti. Neden önce dur demediniz.

Hatta tapu vereceğiz diye arada bir halkı silkeleyip cebini boşaltınız. Şimdi kalkmış aldığınız paraları geri vereceğiz diyorsunuz. İşin burası da ayrı bir ucube:

Yıllar önce para toplayacaksınız sonra bu gün yanlışlık yapıldı diyeceksiniz. Ama aldığınız paraların vade farkını yok sayacaksınız. Öte yandan arsalarını metre kare fiyatlarına fahiş rakamlar belirleyecek, zaten parasını ödeyip aldığı Sultanbeyli insanına tekrar satacaksınız.

Bu halkı iyice mağdur edeceksiniz. Sonradan kalkıp iktidarımıza mal olsa da bu işi çözeceğiz tribünlere oynayacaksınız.

 

Yemezler artık

Bu mesele sizin iktidarınıza mal olacak doğru, dolayısı ile giderayak daha ne koparırız düşüncesindesiniz. Bu halk sizi bir daha seçmeyecek. Bunu biliyorsunuz. Ne kadar kulaklarınız tıkasanız da halkın sesini size de duyuyor ve panik yapıyorsunuz. Anlaşılan ülkede satılacak başka bir şey kalmadı. Şimdi güncellediğiniz zamlarla cezalarla bir bu tapu verme vaadiyle alacağınız yeni paralarla kan kaybeden ekonominizi halktan emdiğiniz bu kanla besleme çırpınışları içerisindesiniz.

 

Mevcut iktidar bu ilçeye değer vermiyor

Arasıra başımızı okşayıp oyları toplamaktan başka bir planları da yok anlaşılan. Zira son icraatları artık bunu kati süret le ispat ediyor. Mesela son gelen seçimlerde Sultanbeyli’den bir tane dahi milletvekili adayı göstermediniz. Daha geçen hafta il kongresi yaptılar. İl yönetimine bile bir Sultanbeyli liyi layık görmediler. Mesela gündemimizde olan 2B meselesinde TMBB komisyonlarında rayiç bedellerden yüzde 50 tahsilat kararlaştırılmışken, iktidar milletvekillerinin son Dakka gölüyle bu oranı yüzde 70’e çıkarttılar. İlçemizdeki kamu kurum ve kuruluşları bir bir burayı terk ediyor. Maalesef yerel yöneticilerin bu haksız uygulamalara adeta gıkı çıkmamaktadır. Nasıl çıksın ki; torpille, korkutmayla ve şantajla gelen, getirenin sözünden çıkmaz elbette. Geçen dönem; bizi seçmezseniz evlerinizi başınıza yıkarız korkusu yaymadılar mı? Bir gecede bütün oyları tehditle kendilerine çekiştirmediler mı? Bunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu örnekler çoktur. Fakat şimdi zaman az ve kıymetlidir. Gerisini siz zaten biliyorsunuz.

 

Sultanbeyli’liler işgalci değildir!

Sultanbeyli halkı bu yerlere canını dişine takarak, dişinden tırnağından artırarak, bedel ödeyerek sahip olmuştur. Yanlışı bu insanlar değil başa gelen yönetimler bu işe müsaade ederek yada satılan yerlere doğru düzgün tapu vermeyerek yapmıştır. Biz şimdi diyoruz ki bu iş böyle olmaz, buna müsaade etmeyeceğiz. İktidara gelene kadar, bu işin takipçisi olacak yönetime gelince de halkı mağdur etmeden, kutsal mülkiyet hakkına ve emeğine saygı gösterip ona göre çözüm bulacağız. Bu bağlamda tapuları fahiş fiyatlara değil sembolik rakamlarla hak sahiplerine vereceğiz.

Siz halkı mağdur edeceksiniz

Nitekim şimdiye kadar bol bol çözdünüz şey, zaten zengin olan, etrafını yalayıp yuttuğu halde doymak bilmeyen bir iştahla çevresine saldıran para babalarının ayağındaki iplerdir. Siz ordan çözdüğünüz ipleri her fırsatta fakir fukaranın gırtlağına düğümlediniz. Şimdiye kadar yaptığınız budur. Bu noktada şimdiki yerel yöneticilere, başta belediye başkanımız değerli dostum Hüseyin Beye ve ekibine bir çağrıda bulunmak istiyorum. Gerçekten halktan yanaysanız çıkın gelin bu haksız uygulamanın bir parçası olmayın.

 

Hepinize kapımız açık

Karataş, konuşmasının son kısmında “Halkın sesine sizde artık kulak verin gelin has partinin güzide kadrolarına destek olun, halkın yararına kararları beraber verelim. Bu işi geçmişinde en ufak bir leke bulundurmayan pırıl pırıl geleceğe umut vadeden genç ve kabiliyetli Has Parti kadroları en yakın yerel seçimde iş başına gelerek çözecektir. Bu mesele sıcak ve ciddi sıkıntıları barındırdığı için üzerinde fazla durduk. Ama tabi daha birçok alanda eğitimden sağlığa istihdamdan üretime çevre düzenlemesinden sağlıklı sosyal alanların oluşturulmasına; Sultanbeyli’yi örnek bir ilçe konumuna taşıyacak icraatların artık vakit kaybetmeden hayata geçirilmesi gerekmektedir. Biz halkın Sesi partisi Sultanbeyli teşkilatı olarak bu eksende hareket edecek ve çalışmalar yürüteceğiz. Çıktığımız bu engelleri ama kutsal yolda ilk dönüm noktamız olan bu kongremizin hayırlar getirmesini yüce rabbimden diliyorum”, dedi.

 

İpi Karataş göğüsledi

Divanın yetkiyi seçim kuruluna vermesinin ardından başlayan seçimde 143 delege oy kullandı. İlçe seçim kurulunun açıkladığı sayım sonuçlarına göre 143 oy’un 2’si boş çıktı. 2 oy geçersiz sayılırken Dr. Oktay Karataş’ın listesi 128, diğer aday Mehmet Akkuş’un listesi ise 13 oy aldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.