2B BAŞVURULARI YARIN BAŞLIYOR! « Haber Takip

28 Kasım 2021 - 20:51

2B BAŞVURULARI YARIN BAŞLIYOR!

2B BAŞVURULARI YARIN BAŞLIYOR!
Son Güncelleme :

06 Mayıs 2012 - 12:30

Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe giren 2-B Kanunu ile ilgili başvurular, 7 Mayıs 2012 tarihi itibariyle alınmaya başlandı.

 

 

Antalya Defterdarı Hidayet Mat, 2-B ile ilgili kullanıcı ve taşınmaz bilgilerini içeren listelerin mahalle ve köy muhtarlıklarında 30 Nisan’dan itibaren askıya çıkarılacağını ve Defterdarlık internet sitesinden de duyurulacağını bildirdi. Listelerin 6 ay askıda kalacağını belirten Mat, başvuruların ise 7 Mayıs’tan itibaren başlayacağını kaydetti.

 

Başvurular nerelere yapılacak?

  • Başvurular, defterdarlıklar ve mal müdürlüklerine yapılabilecek.

 

Doğrudan satış hakkından kimler yararlanabilecek?

  • Taşınmazları 31 Aralık 2011 tarihinden önce kullandıkları güncelleme listeleri ve kadastro tutanakları ile kesinleşmiş mahkeme kararlarına göre belirlenen kişiler ile bunların mirasçıları ve Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra noter tarafından düzenlenecek muvafakatname vermeleri şartıyla akdi halefleri doğrudan satış hakkından yararlanabilecek.

Doğrudan satın alma hakkı için başvurular, ne zaman yapılacak?

  • Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce güncelleme listeleri tescil edilen veya kadastro tutanakları ya da mahkeme kararları kesinleşen taşınmazlar için 6 ay içinde, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra güncelleme listeleri tescil edilen veya kadastro tutanakları ya da mahkeme kararları kesinleşen taşınmazlar için 8 ay içinde yapılacak.

 

 

2B Başvurularında İstenecek Belgeler

 

  • Doğrudan satış hakkından yararlanacaklardan başvuru sırasında, başvuru dilekçesi, nüfus cüzdanının fotokopisi, başvuru bedelinin yatırıldığına dair makbuz, kanuni mirasçılardan mirasçı olduklarını gösterir veraset ilamının onaylı örneği; akdi haleflerden ise hak sahibinin veya mirasçılarının Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra düzenlenecek noter tasdikli yazılı muvafakatı istenecek.
  • Tüzel kişiler için ayrıca, gayrimenkul tasarrufuna izinli olduğunu ve temsilcisini gösterir yetki belgesi istenecek.
  • Doğrudan satın alma hakkında başvuru bedeli, belediye ve mücavir alan sınırları içinde 2 bin lira, belediye ve mücavir alan sınırları dışında bin lira olacak. Başvuru bedelleri taşınmazların satış bedellerinden mahsup edilecek. Kişilerin hak sahibi olmadıklarının anlaşılması durumunda başvuru sahibine başvuru bedeli faizsiz olarak iade edilecek.

 

Satış bedeli taksitle ödenebilir mi?

  • Taksitli satışlarda, yüzde on indirimli taksitlendirme seçeneğinden yararlanmak istenilmesi halinde satış bedelinin en az yarısı, istenilmemesi halinde ise, satış bedelinin yüzde onu yapılacak tebligat tarihinden itibaren en geç üç ay içinde ödenecek.
  • Kalanı ise, belediye ve mücavir alan sınırları içinde en fazla üç yılda altı eşit taksitle, dışında en fazla dört yılda sekiz eşit taksitle faizsiz olarak tahsil edilecek.
  • Taksit süresinin sonuna kadar ödenmek kaydıyla taksitlerden ikisinin vadesinde ödenmemesi yükümlülüklerin ihlali anlamına gelmeyecek. Vadesinde ödenmeyen taksit tutarlarına gecikme zammı uygulanacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.