TOKİ 2B’li alanlarda devreye girecek « Haber Takip

27 Kasım 2021 - 19:48

TOKİ 2B’li alanlarda devreye girecek

TOKİ 2B’li alanlarda devreye girecek
Son Güncelleme :

30 Nisan 2012 - 13:33

Orman vasfını kaybetmiş arazilerde evi olan vatandaşlar, 2B yasasını umutla bekliyordu. Ancak maliyenin rayiç bedelleri aşağı yukarı belli olunca vatandaşın hevesi kursaklarında kaldı. Çünkü vatandaşlar dudak uçuklatan bu rakamları ödeyecek güçte değil. Vatandaş para konusunu kara kara düşünürken, Milli Emlak Genel Müdürü Abdullah Kaya, TOKİ’nin 2B’li alanlarda devreye girebileceğini söyledi. İlçe ismi de verdi. Bu ilçeler Sultanbeyli ve Beykoz.

TOKİ PROJE İÇİN GÖREVLENDİRİLMİŞ

Vatan gazetesinden Kemal Butakın 2B İle ilgili özel habere imza attı. Beykoz’da vatandaşlarla görüşen gazeteci Kemal Butakın, 2B yasasının vatandaşı nasıl mağdur edeceğini, milleti hangi tehlikelerin beklediğini yazdı ve vatandaşlarla görüşüp insanların fikirlerini haberine yansıttı. Butakın, aynı haber içerisinde Milli Emlak Genel Müdürü Abdullah Kaya’nın da açıklamalarını haberine taşıdı. Milli Emlak Genel Müdürü Abdullah Kaya’nın açıklamalarına bakılacak olursa Sultanbeyli ve Beykoz ilçelerinde bulunan 2B arazilerine TOKİ proje için görevlendirilmiş.  

SIKINTI YENİ Mİ BAŞLIYOR?

Yasayla ilgili VATAN Gazetesi’ne ayrıntılı açıklamalarda bulunan Milli Emlak Genel Müdürü Abdullah Kaya, TOKİ’nin 2B’li alanlarda devreye girebileceğini söyledi: “2B yasasında proje alanı uygulamamız da var. Herhangi bir 2B alanında belediye, TOKİ veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız dönüşüm yapmak üzere o bölgeyi proje alanı ilan ederse, hak sahiplerinin bize ödeyecekleri bedellerle ilgili bilgileri kendilerine devredeceğiz. Dolayısıyla mota mot arazileri satmayacaklar. Dönüşüm veya yeniden imar alanları yapacaklar. Biz şu anda hak sahiplerinin başvurularını alıyoruz. Ancak onlara size burayı doğrudan satacağız, bedeli de şu şekilde diye en erken deklarasyonu 3 ay sonra yapacağız.

2B’li arazileri TOKİ, ilçe belediyeleri, büyükşehir belediyeleri veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devralabilecek. Bu kurumlar kanundaki öncelik sırasına göre araziyi isterlerse, biz o bölgedeki vatandaşı mağdur etmeden tamamını proje alanı kapsamında devredeceğiz. 2B’li araziler Hazine’ye ait. TOKİ ve belediyelere emlak vergisi değerinden 2B’li arazileri satacağız. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza devredersek bedel almayacağız. Vatandaştan şu anda başvurusunu alıyoruz. Hak sahibi olup olmadığına bakıyoruz. 3 ay bekliyoruz. Örneğin Beykoz Çavuşbaşı’nda herhangi bir belediye, TOKİ veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca proje alanı kapsamında istenilmiş veya ilan edilmiş yer olmamış ise, doğrudan hak sahibine bu yer şu kadar liradır deyip ilk peşinatı için tebligat yapacağız. İstanbul’da Beykoz ve Sultanbeyli gibi yerler bu şekilde olabilir.”

VATANDAŞ ÇARESİZ

Kamuoyunda 2B olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş arazilerle ilgili çıkarılan yasanın ardından, hak sahiplerinin ödeyeceği miktarlar da ortaya çıkmaya başladı. Maliye Bakanlığı’nın yaklaşık 1 yıl önce gerçekleştirdiği ön çalışmaya göre 2B’li arazilerin rayiç bedelleri emlak değerlerinin 66 katına bile çıkabiliyor! Örneğin Beykoz Çengeldere Mahallesi’nde emlak değeri en fazla 15 TL olan 2B’li arazinin metrekaresi, bölgenin sanayi alanı olmasından dolayı 1000 TL’ye ulaşabiliyor. Bu nedenle de Vatandaşlar, yıllar önce satın aldıkları arazilerini terk etmeye hazırlanıyorlar.  İsyan eden hak sahiplerinden biri Beykoz Karlıtepe’de, Kirazlı Yayla Yolu’nda 10 dönümlük bir arazisi ve üzerinde tek katlı bir evi olan 51 yaşındaki Hasan Lükoğlu. Geçen yıl mecliste konuşulan ancak kabul edilmeyen 2B yasa tasarısına göre, Lükoğlu’nun 3 kardeşi ile ortağı olduğu 10 dönümlük arazisinin değeri, emlak rayiç bedeline göre 750 bin TL yapıyordu. Geçen yıl VATAN Gazetesi’ne bu parayı araziyi satın aldıktan sonra 3 dönümünü satıp çıkartabileceğini söyleyen Lükoğlu bugünlerde ise isyan ediyor.

‘BABA TOPRAĞINI TERK ETMEK ZORUNDA KALACAĞIZ’

Maliyeden evinin bulunduğu arazinin geçen yıla göre neredeyse 10 katına çıktığını öğrenen Lükoğlu şunları söylüyor: “Geçen yıl 750 bin TL’yi bir şekilde bulup arazimizi satın alırız diyorduk. Ancak öyle olmadı. Aldığım kesin bir bilgi var. Arazimin metrekaresi 700 TL olmuş. Bu da 7 milyon TL demek. Ne ben ne de kardeşlerim bu parayı ödeyebilir. Başkası da burada imar izni kısıtlı olduğu için gelip satın almaz. 1973 yılında babamın 155 bin TL ödediği bu yerden galiba gidiyoruz. Bu civarda hiç kimse bu bedelleri ödeyemez. Ben açıkçası AKP’liyim ve Başbakanımızı çok seviyorum. Ama ne yazık ki böyle de olmadı.”

‘RAKAMLAR ÇOK UÇUK’

Beykoz Karlıtepe’de oturan Mumammer Uzun adlı vatandaş da, 287 metrekarelik arazisinin bedelini ödeyemeyeceğini söylüyor. Evinin bulunduğu alanın yaklaşık 200 bin TL olduğunu duyan Uzun, “Burada hem marketim hem de evim var. Ancak ben yine de bu söylenen rakamlara inanmak istemiyorum. Çünkü çok uçuk rakamlar. Bekleyip görmek gerekiyor” diyor.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.