Keskin 2011 sayfasını kapattı « Haber Takip

19 Ocak 2022 - 20:43

Keskin 2011 sayfasını kapattı

Keskin 2011 sayfasını kapattı
Son Güncelleme :

09 Nisan 2012 - 14:41

Sultanbeyli Belediyesi’nin Nisan ayı meclis toplantıları geçtiği Cuma sona erdi. Ayın son meclis toplantısında 2011 yılının faaliyet raporu onaylandı.Meclis toplantısında Zaman zaman sert atışmalar yaşansa da Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin 3. yılında da belediye meclisi’nden onay aldı.

 

İLK ÖNCE KONUŞMA SÜRELERİ BELİRLENDİ

 

 

 

 

 

 

Sultanbeyli Belediye Meclisi, 2011 Yılı Faaliyet Raporunu görüşmek, üzere Nisan ayı son toplantısını yaptı. Belediye Meclis Başkanı Vedat Kibar’ın başkanlık ettiği oturuma, Saadet Partisi’nden bir, AK Parti’den iki meclis üyesi katılmazken, AK Parti Sultanbeyli İlçe Başkanı Ali Sevinç ve yönetimi, Saadet Partisi İlçe yöneticileri meclis toplantısını misafir bölümünden izledi. Saat 16.00’da başlayan meclis toplantısı saat 19:00’a kadar devam etti. Meclis Başkan vekili Vedat Kibar, gruplar adına konuşma yapan kişilere 20 dakika, şahıslar adına açıklama yapan meclis üyelerine ise 10 dakika konuşma süresi vereceğini oylamaya sundu. Meclis üyeleri oy çokluğu ile konuşma sürelerini onayladı ve konuşmacılar bu süreye bağlı olarak konuşmalarını gerçekleştirdiler. Belirlenen süreyi 10 dakika olmak üzere sadece Has Parti Meclis üyesi Ahmet Sadıkoğlu aştı.

 

FAALİYET RAPORNU AHMET DEMİR SAVUNDU

2011 yılı faaliyet raporu üzerine ilk sözü alan isim Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Demir oldu. Ahmet Demir, Sultanbeyli’ye 3 yıldır hizmet ettiklerini ve sorunları çözmek için uğraş verdiklerini kaydederek, 2011 başta olmak üzere diğer yıllarında Sultanbeyli adına çok verimli geçtiğini söyledi. 2011 yılında bütçelerinin tahminlerinin çok üstünde çıktığını dile getiren Demir: ‘Belediye olarak tahmini bütçemizi 76 Milyon 200 Bin TL olarak belirlemiştik ama bugün kesinleşen bütçemize baktığımızda bu rakamın 86 Milyon 634 bin TL’ye çıktığını görüyoruz. Bu bizim yönetimimizin başarısıdır” dedi.

AK Parti grubu adına meclisi bilgilendiren Başkan Yardımcısı Ahmet Demir’in ardından Saadet Partisi Grubu adına Süleyman Çelik konuştu.

 

ÇELİK: ‘HİZMETE % 14 PAY İSRAFA % 44 PAY AYRILMASI YANLIŞ’

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saadet Partisi Grubu adına konuşan Meclis üyesi Süleyman Çelik, Sultanbeyli için yapılan her doğru işe destek verdiklerini, sıkıntı yaratacak konulara ise grup olarak desteklemediklerini ifade ederek konuşmasına başladı. Faaliyet raporunun yer aldığı kitapçığı derinlemesine incelediğini söyleyen Çelik: ‘Bu kitapçıkta ki, harcama kalemlerinin oranlarına baktığımda bir meclis üyesi ve bir Sultanbeylili vatandaş olarak üzülüyorum. Sultanbeyli halkının sorunlarını gören ve bu sorunları yerinde gideren birim Fen İşleri birimi. Yolumuzu, kaldırımımızı bu birim yapıyor. Yani vatandaşa hizmet eden birim bu. Bu birimin mahallelerde çalıştığını da görüyorum. Ancak, bizler bu birimin bütçesini artırıp daha çok hizmet yaptırmamız gerekirken biz bu birime %14 pay ama kültür ve tanıtım gibi israfın bol yapıldığı bir birime %44 gibi bir pay ayırmışız. Bu israftır. Bu para bu milletin cebinden çıkıyor” dedi.

SADIKOĞLU: ‘ÜÇ YILDIR FAALİYET KİTAPÇIĞINDA AYNI RESİMLERİ GÖRÜYORUZ’

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saadet Partisi Grubu adına konuşan Süleyman Çelik’ten sonra kürsüye Has Parti Meclis üyesi Ahmet Sadıkoğlu çıktı. 20 dakikalık süresini 10 dakika aşan Sadıkoğlu, 30 dakika boyunca kendine has üslubuyla faaliyet raporunu eleştirdi. 3 yıldır faaliyet raporunda aynı resimleri görmekten sıkıldığını dile getiren Sadıkoğlu: ‘her yıl bu aylarda yeni bir faaliyet raporu onaylıyoruz. 2009 yılından bu yana aynı resimlerin ve aynı yazıların olduğu fakat rakamların değişik olduğu faaliyet raporlarını onaylıyoruz” dedi. Büyükşehir Belediyesinin yaptığı hizmetleri kendi hizmetleriymiş gibi halka sunmanın yanlış bir adım olduğunu dile getiren Sadıkoğlu: ‘Faaliyet raporlarınıza lütfen kendi öz kaynaklarınız ile yaptığınız hizmetleri koyunuz. İl Özel İdarenin, Büyükşehir Belediyesi’nin, Ulaştırma Bakanlığı’nın ne bileyim başka kurumun yaptığı yatırımları ve hizmetleri biz yaptık diye buralara koymayın. İşi bilen insanlar sadece bu resimleri görünce sizlere gülüyor. Kendinize güldürmeyin” ifadelerini kullandı.

ODA MESELESİNE’DE DEĞİNDİ

Faaliyet raporunda yer alan ‘Katılımcı Demokrasi’ sözlerinde atıfta bulunan Sadıkoğlu: “ Kitapçığa katılımcı demokrasi diye yazmışsınız ama burada muhalefet meclis üyelerine tahammül edemiyorsunuz. Zaman zaman konuşmalarımız kesiliyor zaman zamanda söz hakkı bizlere verilmiyor. Onu da geçtim geçen ay kullandığımız oda elimizden alındı. 2009 yılından bu yana halen muhalefet meclis üyelerine birer oda vermiş değilsiniz” ifadelerini kullandı.

 

BDP’NİN DE GÜNDEMİNDE ODA MESELESİ VARDI

 

Has Parti Meclis üyesi Ahmet Sadıkoğlu’ndan sonra 3 yıl aradan sonra BDP Meclis üyesi Sami Mercan söz aldı. Kısa bir konuşma yapan Mercan, Belediyenin muhalefet meclis üyelerine oda imkanı sağlamadığını ve bundan dolayı meclis üyeleri olarak verimli çalışma yapamadıklarını dile getirdi ve 2011 faaliyet raporunun hayırlı olmasını diledi. BDP Meclis üyesi Mercan’dan sonra AK Parti meclis üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Akbulut, Abdullah Balta ve Saadet Parti Meclis üyesi Hayri Altunay şahısları adına 10’ar dakikalık açıklamalarda bulundular.

 

KESKİN: ‘ÜÇ YILI ANLIMIZIN AKIYLA BİTİRDİK’

AK Parti, Saadet, Has ve BDP grup temsilcilerinin söz almasının ardından genel kurula hitap eden Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Sultanbeyli’de hizmetle dolu 3 yılı geride bıraktıklarını ve bu süre zarfında ilçe halkına söz verdikleri birçok projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti. “Bugün burada faaliyet raporunu görüşmek üzere toplanmış bulunuyoruz. İlçeye hizmet etmek için gece gündüz demeden yoğun bir tempoyla çalışıyoruz. İnsanlığa hizmet üreten bir kurumun başındayız. Bu herkese nasip olmaz. Bu bilinçle hareket ediyor, siyasi parti ayrımı gözetmeksizin herkese eşit yaklaşıyoruz.  Muhalefetle birlikte de hizmet üretmeye devam edeceğiz.  Halkımıza söz verdiğimiz birçok projeyi gerçekleştirdik kalan projeleri de geride kalan yıllar içerisinde tamamlayacağız” dedi.

 

GÜNDEMDEKİ KONULARA DEĞİNDİ

Konuşmasının devamında HABER TAKİP’in gündeme getirdiği ve kamuoyunda halen konuşulmaya devam eden Sinpaş Liva Projesi, çeşmelerden akan kirli su konusu, Hasanpaşa Mahalle halkının yaşadığı durum, mülkiyet meselesi ve amatör spor kulüpleri ile ilgili konulara değindi. Tapu meselesini bilerek ve planları olarak dillendirmediklerini söyleyen Keskin, ‘tapu meselesi sessiz ve sakin yürütülmesi gerekiyor. Bilinen bir şeyi kamuoyu ile paylaştığınızda tapu fiyatları hemen oynuyor. Bundan dolayı biz bu konuya çok girmiyoruz. Konuyla ilgili çok konuşmadığımız için bu işi bıraktığımız anlamı ortaya çıkıyor ama millet menfaati için böyle davranmak zorundayız’ dedi. Çeşme haberinin ilçe imajına zarar verdiğini ancak yapılan haberlerden dersler çıkarılması gerektiğini dile getirdi. Keskin, habere konu olan tahlillerin yağmurlu havada alındığını yeni tahlillerinde kısa zamanda alınacağını ifade etti. Sinpaş Liva’da her hangi bir sıkıntı olmadığını söyledi. Hasanpaşa mahalle halkının yaşadığı sıkıntıları gidermek için de mücadele ettiklerini sözlerine ekledi. Başkanın konuşmasından sonra oylamaya geçildi. Sultanbeyli Belediyesi’nin 2011 Yılı Faaliyet Raporu, Saadet Partisi ve Has Parti’nin ret oylarına karşı AK Parti, BDP ve Bağımsız Meclis üyesi Nadim Çelik’in evet oylarıyla, oy çokluğuyla onaylandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.