HABER TAKİP YAZDI TBMM ÇÖZDÜ! « Haber Takip

19 Ocak 2022 - 22:47

HABER TAKİP YAZDI TBMM ÇÖZDÜ!

HABER TAKİP YAZDI TBMM ÇÖZDÜ!
Son Güncelleme :

06 Mart 2012 - 11:20

Gazetemiz HABER TAKİP’in 1 Mart tarihinde manşetten duyurduğu ‘Pendik SGK Müdürlüğü’nde bir garip uygulama’ haberine TBMM duyarsız kalmadı. Haberimizde Pendik SGK’nın binlerce insanı mağdur edeceğini duyurmuş ve yetkilileri göreve çağırmıştık. Pendik eski AK Parti İlçe Başkanı ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, aynı günün akşamı meclisten geçen İntibak Yasasına konuyu ekletti ve binlerce vatandaşı mağduriyetten kurtardı.

HABER TAKİP SIKINTILARI TEK TEK ÇÖZDÜRÜYOR!

Başta Sultanbeyli olmak üzere İstanbul Anadolu Yakasında yaşan sıkıntıları sayfalarına taşıyan İstanbul’un tek günlük gazetesi HABER TAKİP, sorun ve sıkıntıları tek tek çözdürüyor. Altı aylık bir gazete olmasına rağmen bugüne kadar onlarca sorunu sayfalarına taşıyan ve sorunları ortadan kaldırtan gazetemiz ‘Pendik SGK Müdürlüğü’nde bir garip uygulama’ başlığı ile duyurduğu haber ile binlerce vatandaşı mağduriyetten kurtardı. 01 Mart 2012 Cuma günü 231. sayımızın manşetinden duyurduğumuz ‘Pendik SGK Müdürlüğü’nde bir garip uygulama’ haberine Pendik eski AK Parti İlçe Başkanı ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç duyarsız kalmadı. Haberin detaylarını gazetemizdeki haberden öğrenen Tunç, aynı günün akşamı meclisten geçen İntibak Yasasına konuyu ekletti ve binlerce vatandaşı mağduriyetten kurtardı.

 

HABER TAKİP NE YAZMIŞTI?

‘Pendik SGK Müdürlüğü’nde bir garip uygulama’ başlığı ile duyurduğumuz haberde şu detaylara yer vermiştik. Pendik SGK Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde yaklaşık 9.000 mükellefine gönderdiği tebligatlarla adeta ceza yağdırdı. SGK Müdürlüğü 21-07-2009 tarih 27295 sayılı resmi gazetede yayımlanıp 01-08-2009 tarihinde yürürlüğe giren, sigortalıların işten ayrılma bildirgelerinin verilmediğinden dolayı ilgili mükelleflere uyarı yazısı gönderdi. Edinilen bilgilere göre bu tebligatlardan sonra SGK Pendik müdürlüğü 01- 08 2009 tarihinden itibaren usule uygun tek tek çıkış bildirgelerini vermeyen mükelleflere o yıla ait her bir çalışan için bir asgari ücret cezası vereceği söyleniyor. Bu uygulamanın haksız bir uygulama olduğunu belirten mükellefler,  bu işlemlerin eksik bir işlem olduğunu bu işleminin zaten kurum uyarı yazısıyla bu eksik işlemlerin tamamlatılması gerektiğini kaydediyorlar. Eksik işlemlerin tamamlatılmasından sonra kurumun işverenlere bir ceza vermemesi gerektiği yine işverenler tarafından ifade ediliyor. İşveren mükellefler, uygulamalardan dolayı kurumun her hangi bir zarara uğramadığını da söylüyorlar. İşverenler, “Cezai bir durumun söz konusu olması halinde verilebilecek cezanın 2 Mayıs 2011 tarihinde sona eren vergi ve SGK affını kapsayan yıllara denk geliyor. 2009 ve sonrasındaki cezalardan bilgimizin olmamasından dolayı bu aftan faydalanamadığımız, bu nedenle mağdur durumda olduğumuzu, mağduriyetin giderilmesi için, uygulanacak ceza af kapsamı yıllarına denk geliyor.  Bu nedenle geriye dönük af kanundan faydalanmamız gerekiyor.” Dediler. Mükellefler, SGK’nın 2009 yılına ait eksik olan çıkış bildirgelerin neden af kapsamının bitiminden önce tebliğ edilmediğini yetkililere özellikle soruyor.

 

Uygulamanın ilk kez Pendik SGK Müdürlüğünce yapılması da ayrı bir soru işareti!

Mağdur işverenler, konuyla ilgili girişim başlattıklarını, haksız bir şekilde uygulanmak istenen ağır cezalardan bertaraf olmak için konuyu TBMM gündemine getirme çabasında olduklarını da ifade ettiler.

 

HABER TAKİP YAZDI NE DÜZELDİ? İŞTE CEVABI!

Binlerce insanı mağduriyetten kurtaran haberimize duyarsız kalmayan Pendik eski AK Parti İlçe Başkanı ve Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, aynı günün akşamı meclisten geçen İntibak Yasasına konuyu ekletti ve binlerce vatandaşı mağduriyetten kurtardı.

Binlerce insanı mağdur edecek uygulama İntibak Yasasında şöyle düzelttirildi.

İşten çıkardıkları personeli, 10 gün içinde ‘sigortalı işten ayrılış bildirgesi’ ile bildirmeyen işverenlere her bir sigortalı için uygulanan ‘asgari ücret tutarındaki’ ceza, ‘asgari ücretin onda 1’i tutarına’ düşürülüyor. Bu ceza, işverenlerin tutmakla yükümlü olduğu defter ve belgeleri ibraz etmemesi halinde verilecek ceza tutarını geçmeyecek. SGK’na aktarılmaları daha önceki düzenlemelerde yer alan banka personel sandıklarının 2 yıl olan devir süresi, 4 yıla çıkarılıyor.

İntibakla ilgili düzenleme 2013 yılı Ocak ayı ödeme döneminde, diğer düzenlemeler ise yasanın yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.