Eşi vefat eden kadına 250 TL « Haber Takip

21 Ocak 2022 - 14:35

Eşi vefat eden kadına 250 TL

Eşi vefat eden kadına 250 TL
Son Güncelleme :

06 Mart 2012 - 14:24

Kadınlar için planlanan maaş ödeme sisteminde sona gelindi.

Dünya Kadınlar Günü öncesi hükümetten eşini kaybeden ve sosyal güvencesi olmayan kadına maaş müjdesi geliyor. Çalışmada sona yaklaşıldı. Nisan ayından itibaren 250 TL ödenecek…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın eşi vefat eden kadınlar için planladığı maaş ödeme sisteminde sona gelindi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ödenecek tutar 250 lira olarak tespit edildi. Eşi vefat eden kadınlara destek amacıyla başlatılan projeiçin Türkiye genelinde 1,5 sene inceleme yapıldı. Hükümetin talebi üzerine Boğaziçi Üniversitesi’nin yaptığı çalışmada, ‘eşini kaybeden-herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kadınlara’ maaş önerisi çıktı. Önerinin görüşülmesinin ardından Başbakan Erdoğan her bir kadın için 250 lira maaş ödenmesi talimatı verdi.

İKİ AYDA BİR 500 LİRA

Eşini kaybeden ve çocuklarına bakmak zorunda kalan kadınların mart ayı boyunca sisteme girişleri yapılıyor. Bunun için sigortasız bulunmayan ve eşi vefat edenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına başvuracak. İlk ödeme nisan ayında, her bir kişi için 250 lira olarak verilecek. Daha sonra iki ayda bir ödeme yapılacak. Hesaplara iki ayda bir 500 lira maaş yatırılacak. Eşini kaybeden ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan maaş alacak kadın sayısı 100 bin ile 150 bin arasında değişiyor.

Komisyonda kadın-Aile polemiği

MECLİS Adalet Komisyonu, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı’nı kabul etti. CHP’li vekiller komisyonda tasarının adının değişmesini istedi, ‘Kadın ve Aile Bireylerinin Şiddetten Korunmasına Dair Kanun Tasarısı’ olarak değiştirilmesi için önerge verdi. CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, ‘Zihniyeti dönüşümü şart. Kadınlar toplumda var, aile içinde olması şart değil’ dedi. CHP’li Binnaz Toprak, ‘Kadını aile tanımının içine sokmak, onu birey olarak ikinci plana atıyor’ diye konuştu.

‘AYRIM YAPMAK UYGUN DEĞİL’

Alt Komisyon Başkanı ve AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, tasarının adı konusunda ‘kadın ile aile arasında ayrımı uygun bulmadıklarını” belirterek, ”Düzenlemenin adında ‘aile’ tercih edilmeli” görüşünü ifade etti. Bakan Fatma Şahin, tasarının hazırlık sürecinde ”Eski yasayla, geçmişle bağı siliyorsunuz” diye eleştiri aldıklarını belirterek, gelen öneri ve görüşler doğrultusunda hem aileyi hem de kadına şiddeti birleştirip güçlü bir başlıkla süreci götürmeyi istediklerini kaydetti. Şahin, ”Hassasiyet bizim de hassasiyetimizdir” dedi. Konuşmaların adından CHP’in değişiklik önerisi reddedildi. CHP’li milletvekillerinin, ”cinsel farklılığı olanların” da tasarı kapsamına alınmasını içeren önergesi de kabul edilmedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.