Vali Mutlu Hibe Programını Açıkladı « Haber Takip

28 Kasım 2021 - 21:41

Vali Mutlu Hibe Programını Açıkladı

Vali Mutlu Hibe Programını Açıkladı
Son Güncelleme :

21 Şubat 2012 - 14:57

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) 2012 yılı hibe programları bütçesini ve bütçenin ayrıldığı konuları bir basın toplantısıyla açıkladı.

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) 2012 yılı hibe programları bütçesini ve bütçenin ayrıldığı konuları bir basın toplantısıyla açıkladı. Basın toplantısına İstanbul Valisi ve İSTKA Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Avni Mutlu ile İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Cihad Vardan katıldı.

TOPLAM 97.5 MİLYON LİRALIK KAYNAK AYRILDI

Mutlu, İSTKA’nın 2012 yılı itibariyle vereceği 97.5 milyon liralık destekten bahsetti. Vali Mutlu, “Arzu ediyoruz ki bugünden itibaren çağrıya çıkacağımız programlarla kaliteli bir proje çalışması sürdürelim ve bu paranın tamamını bu yıl içinde İstanbul‘un iktisadi sosyal kültürel alanlarına yoğun şekilde kullandıralım. Bunu sizden bekliyoruz. Sizler de bugünden itibaren yoğun bir şekilde proje ofislerinizde çalışacak ve bizleri adeta bir proje sağanağına maruz bırakacaksınız. Bunu arzu ediyoruz ” dedi. Konuşmanın ardından Vali Mutlu, destek verilecek dört programı açıkladı.

DÖRT ALANDA DESTEK VERİLECEK

Buna göre İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 2012 yılı Mali destek programı çerçevesinde dört programda projesi olanlara destek verilecek. Bu hibe desteklerinden ise, kar amacı gütmeyen, mülki idareler, birlik, vakıf, belediyeler, yerel yönetimler, il özel idareleri, üniverseteler, onlara bağlı ar – ge merkezleri, konfederasyon, odalar, birlikler gibi kurum ve kuruluşlar yararlanacak. Bu programlar Bilgi Odaklı Ekonomik Kalkınma, Küresel Turizm Merkezi İstanbul, Çocukların ve Gençlerin Girişimcilik, Beceri ve Geleceklerini Destekleme ile Doğrudan Faliyet Desteği Mali Destek Programları. Buna göre, birinci program olan Bilgi Odaklı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında 50 milyon liralık bir hibe desteği ayrıldı.Proje başına maddi destek asgari 300 bin tl, azami 2 milyon TL olacak. Proje başvurularının 23 Mart’a kadar yapılması gerekiyor. İkinci program olan Küresel Turizm Merkezi İstanbul Mali Destek programı kapsamında ise, 20 milyon lira hibe desteği ayrıldı. Burada ise, proje başına Mali destek tutarı asgari 200 bin tl, azami 1 milyon TL olarak belirlendi. Konuyla ilgili proje başvuruları ise, 7 Mayıs 2012’ye kadar yapılacak. Üçüncü program ise, Çocukların ve Gençlerin Girişimcilik, Beceri ve Geleceklerini Destekleme Mali Destek Programı. Bu program için ise, 25 milyon TL hibe desteği ayrıldı. Proje başına destek tutarı ise bu konuda asgari 200 bin tl, azami 1 milyon TL olarak belirlendi. Başvuruların ise, 8 Mayıs 2012’ye kadar yapılması gerekiyor. Son olarak Doğrudan Faaliyet Desteği programı kapsamında 2. 5 milyon liralık bir kaynak ayrıldı. Proje başına ise, asgari 25 bin tl, azami 75 bin TL hibe desteği verilecek. Bu hibe desteğinden yararlanmak isteyenlerin ise, 30 Kasım 2012’ye kadar başvuruda bulunması gerekiyor.

” 130 PROJENİN UYGULANMASI SÜRDÜRÜLMEKTEDİR ”

Mutlu, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın İstanbul‘un kalkınması için hibe programlarının hayata geçirdiklerini belirtti. Vali Mutlu, ” Bu programlarla birlikte ajansımız üçüncü dönem Mali destek programlarını bugünden itibaren yürürlüğe koymuştur. Ajansımızın ilk proje teklif çağrısı 2010 yılında başlayan programlarla olmuştur. Bu kapsamda 2010 yılında toplam 70 milyon liralık bütçeyle ” Bilgi Odaklı Ekonomik Kalkınma” ” Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi” “Toplumsal Bütünleşme ” temalarında işletme ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik beş Mali destek programı yürütülmüştü. Bu programlar kapsamında yaklaşık 40 milyon liralık kaynak Kalkınma Ajansı tarafından hibe edilerek, 89 proje uygulamaya geçmiştir. Halen bu uygulama devam etmektedir. 2011 yılında Mali Destek Programları kapsamında ise, ise, toplam 51 milyon liralık bütçe ” Engelsiz İstanbul, ” Çevre ve Enerji Dostu İstanbul” temalarında işlitmelere ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik olarak çağrıya çıkılmıştır. Neticede 41 proje ile sözleşme imzalanmış ve bugüne kadar da bu projeler için 13 milyon liralık kaynak kullandırılmıştır. Netive itibariyle bugüne kadar 130 projenin uygulanması sürdürülmektedir ” dedi.

SORULARA CEVAP VERMEDİ

Vali Mutlu, İstanbul‘da görev yapan 700 polisin farklı yerlere tayin edilmesiyle ilgili soruya, ” Bunlarla ilgili şeyler söylendi. Ben tekrarına gerek duymuyorum ” yanıtını verdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.