‘ESNAFIN HEVESİ KURSAĞINDA KALDI’ « Haber Takip

2 Aralık 2023 - 20:51

‘ESNAFIN HEVESİ KURSAĞINDA KALDI’

‘ESNAFIN HEVESİ KURSAĞINDA KALDI’
Son Güncelleme :

02 Temmuz 2023 - 17:16

Pandemi, ekonomik sıkıntı, kira artışları, asgari ücretin yükselmesi, SSK, Vergi, vb nedenlerden dolayı maliyetlerin artması esnafı zor durumda bıraktı.

Sultanbeyli esnaflarından Mustafa Mizbah Taysi, Bayram nedeniyle iş yapma hevesimiz Cadde ve Sokakları pazar yerine çeviren İşportacılar yüzünden kursağımızda kaldı’. dedi.
Kurbana bayramına sayılı günler kala tüm hazırlıklarını tamamlayan Sultanbeyli esnafı, bayram arifesinde umduğunu bulamadı. Kira artışları, asgari ücretin yükselmesi, SSK primi, vergi, ürün zamları ve faturaların kabarık gelmesi nedeniyle ayakta durmakta zorlanan esnafa bir darbede bayram arifesinde cadde ve sokakları mesken tutan işportacılardan geldi.


TAYSİ: ODA YÖNETİMİ TEDBİR ALABİLİRDİ
Esnafın en büyük çabası giderlerini karşılayıp evine iki ekmek götürebilmek. Sokak ve Caddelere baktığımızda yoğun bir kalabalık görebiliyoruz. Ama dükkanlar boş. Bunun nedeni işportacılar. Yıllardır burada esnaflık yapan arkadaşlarımız hemşerilerimiz var. Maliyetlerden dolayı sürekli iş düşüşü yaşıyorlar. Milletin alım gücü de belli. Esnaf olarak tam üç kuruş kazanacağımız zamanda işportacılar yüzünden iş yapamadık. Çok sayıda esnaf arkadaşlarımız satış yapamadığı için zarar etti. Sultanbeyli Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odamızın yönetimi, bu olayları daha önceden görüp gerekli girişimleri yapmalıydı. Ama yapmadılar. Belki kendilerince haklı bir sebepleri vardır. Fakat her bayram arifesinde esnaf bu manzara ile karşı karşıya kalıyor.

TAYSİ: UNUTMAYACAĞIZ VE AFFETMEYECEĞİZ
Sultanbeyli’de esnaflık yapan Mustafa Mizbah Taysi, arife akşamı çektiği fotoğrafları kişisel sosyal medya hesabında paylaşarak esnafın çektiği çileyi dile getirmişti. Her geçen bayramın bir öncekinden daha kötü olduğunu belirterek, insanlarda alım gücünün düştüğüne işaret etti. ‘Esnaf arkadaşlarımız, geçen yılki bayramlarda sattığı malların bu yıl onda birini satmaya çalıştığını ifade eden Taysi, bu bayramda da işportacılar yüzünden iş yapamaz hale geldik. Birçok esnaf arkadaşlarımızın ürünleri ellerinde kaldığı için zarar ettiler. Cadde ve ara sokaklarda bulunan esnaflarımızın dükkanları işportacılar yüzünden boş kaldı. Zar zor geçimini sağlayan esnafa sahip çıkılmamasını doğru bulmuyorum. Ne büyükşehir Belediyesi ne İlçe Belediyesi ne de Esnaflar Odası yönetimi esnafa sahip çıkmamıştır. Sadece seçim dönemlerinde esnafı hatırlayan bir yönetim anlayışına karşıyız diyen esnaf Mustafa Mizbah Taysi, ülke ekonomisinin bel kemiği sayılan biz esnafları kaderine terk eden yöneticileri unutmayacağız ve affetmeyeceğiz’. dedi

TAYSİ: SAHİPSİZ ESNAFA BİR DARBEDE İŞPORTACILARDAN
‘Pandemi, ekonomik sıkıntı, kira artışları, faturaların yüksek gelmesi ve maliyet artışları ile esnafın yükü her geçen gün biraz daha ağırlaşıyor. Bayram geliyor biraz iş yaparak biriken borçlarını öderler ümidiyle hazırlıklarını yapan esnafların bayram sevinçleri Sokak ve Caddeleri pazar yerine dönüştüren İşportacılar yüzünden kursaklarında kaldı. Her köşe başını ve kaldırımları işgal eden İşportacılara ne hikmetse kimse müdahale etmedi. Esnafın bu durumuna karşı herhangi bir girişimi ya da açıklaması olmayan Sultanbeyli Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Oda yönetiminin sessiz kalışına bir anlam vermiş değilim. Esnaf haklı olarak HAKKIMIZI aramayan Oda Başkanını sorguluyor. Umarım bu konuda Mülki amirlerimizin ve kentimizi yöneten değerli idarecilerimizin, esnafı kollayan çalışmaları olur. Esnaf olmayan esnafın halinden anlamaz…’

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.