Haber Takip

KİLİM DOKUMA GELENEĞİ ÜMRANİYE’DE YENİDEN HAYAT BULUYOR

KİLİM DOKUMA GELENEĞİ ÜMRANİYE’DE YENİDEN HAYAT BULUYOR
09 Nisan 2021 - 11:33
Ümraniye Belediyesi, Cahit Zarifoğlu Kültür Merkezi’nde binlerce yıllık yöresel kilim dokuma geleneğini yaşatmaya devam ediyor. Bu kapsamda Ümraniye Akademi Geleneksel Sanat Kursları’nda eğitimini tamamlayan kursiyerler; Hereke, ipek halı dokuma ve malzeme satış atölyesini ziyaret etti.

Ümraniye Belediyesi, ilçedeki kadınların mesleki becerilerini kazanmalarını ve kadın istihdamına katkı sağlamak amacıyla binlerce kadının meslek sahibi olmasını sağlıyor. Ümraniye Akademi Geleneksel Sanat Kursları’nda aslına uygun kök boyalarla boyanmış saf yün ipliklerle Anadolu motiflerinin çalışıldığı, Türk düğümü, tek düğümlü İran tekniği ve kilim türlerinin tamamının öğretildiği kilim dokuma kursuna 37 kursiyer katıldı.

Unutulmaya yüz tutmuş dokumacılık sanatını yeniden canlandırmak amacıyla kurulan kilim atölyesine gelen kadınlar hem boş vakitlerini değerlendiriyor hem de kilim dokuma konusunda deneyim kazanıyor. Haftanın 4 günü ders verilen atölyede 4 büyük tezgah ve 20 masa üstü germe tezgah bulunuyor. Bu dönem eğitimlerini tamamlayan kursiyerler, Hereke ipek halı dokuma ve malzeme satış atölyesini ziyaret ederek; İpek halı dokumasının nasıl yapıldığı, yıkama işlemlerini ve tamir atölyesini gezdi ve fikir sahibi oldular.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.