Beykoz Belediyesi’nde fatura yolsuzluğu! « Haber Takip

22 Ekim 2021 - 09:44

Beykoz Belediyesi’nde fatura yolsuzluğu!

Beykoz Belediyesi’nde fatura yolsuzluğu!
Son Güncelleme :

26 Ağustos 2012 - 13:25

Beykoz Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü mutemedi F. H.’nin Beykoz Belediyesi’nin su elektrik, doğalgaz ve telefon faturalarını yatırmak üzere çekmiş olduğu paraları zimmetine geçirdiği iddia edildi. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, faturalarının ödenmediği gerekçesiyle mutemedini zimmetine para geçirdiği suçundan dolayı mahkemeye verdi. Soruşturma kapsamlı olarak sürüyor

 

Beykoz Belediyesi’nde 20 yıldan bu yana mutemet olarak çalışan F.H., zimmetine para geçirdiği iddiası ile açığa alındı; konu ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. F.H.’nin zimmetine geçirdiği para miktarı ilk belirlemelere göre 200 bin TL dolayında. Ancak geriye dönük hesap denetimlerinin sürdüğü belirtildi. Konu ile ilgili basın açıklaması yapan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, F.H.’nin açığa alındığını aynı zamanda olay ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu söyledi. F.H.’nin 20 yıldan bu yana mutemet olarak çalıştığını hatırlatan Başkan Çelikbilek, yaşanan olay nedeni ile şaşkın olduklarını ifade etti. F.H., belediyenin İGDAŞ, Türk Telekom, TTNet gibi kurumlara ait faturalar için verilen paraları zimmetine geçirmekle suçlanıyor.

DEKONTLARI GÖSTEREMEDİ

Konunun ortaya çıkışı ise TTNET’ten, belediyenin Mali işler Müdürlüğü’ne gönderilen faks sonrasında oldu. Bilgilendirme faksının geldiği süreçte izinde olan F.H.’ye olay sorulduktan sonra ilgili dekontları göstermesi istendi. Ancak F. H. makbuzları gösteremeyince tutanak tutuldu ve konu Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e bildirildi. Mali İşler Müdürlüğü, ilgili kurumlar ile yazışmalarda bulunarak ödenmeyen faturaları ortaya çıkarmaya çalışıyor.

CHP’LİLER YÜKLENDİ

Basın açıklaması sırasında CHP’liler, çeşitli sloganlar ile Belediyeyi ve AK Parti yönetimini protesto ettiler. Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz; Belediye başkanı nerede? Kastamonu’da festivalde. Beykoz’umuzda görünmeyen ama şahidi olan bir sürü yolsuzluk var. Bunu Beykoz kamuoyu zaten bilmektedir ama son hafta yaşanan bir olay, yolsuzluğun artık ne kadar pervasızca yapıldığının çok tipik bir örneğidir. Geçen hafta bir yurtsever memurumuzun bize ilettiği bir bilgi ile yola çıkarak, Beykoz Belediyesi’nin 2011’den beri periyodik zamanlarda İGDAŞ’a ödenmesi gereken borç için çekler kesilmiş, mutemede teslim edilmiş; mutemet parayı bankadan çekmiş ama borç ödenmemiştir. Birileri Beykoz halkının bu parasını cebine koymuştur. Bu olay bir kereye mahsus ise, “bir memur vicdansızlık yapıp Belediye’nin parasını cebine attı” diye kabullenebiliriz. Ancak bu olay 2011’den beri zaman zaman veya sürekli yapılıyor ise, bu tek kişinin işi olamaz. Bunun Beykoz Belediyesi içinde başka ortakları olduğu gibi, İGDAŞ’ta da bir ayağı olduğunu düşünmek zorundayız.”

 AK PARTİLİ MECLİS ÜYELERİNE SESLENDİ

‘‘Diğer belediyelerdeki CHP Meclis üyeleri veya diğer muhalefet partisi Meclis üyeleri veya vicdanlı AK Partili Meclis üyeleri, kendi belediyelerinin kamu kuruluşlarına borçlarını araştırsın. Bu borçlara ödemeler yapılmış mı, yapıldıysa hangi çekler ile yapılmıştır? Bir istismar var mı, bir yolsuzluk vardır diye, mercek altına alsınlar.”

İktidar sarhoşluğu içindeler

“AK Parti ve onun her kademedeki yöneticileri iktidar sarhoşluğu içerisinde korkusuzca halkın parasını hiç etmektedir. Bunu yaparken ne yargıdan, ne başka bir yetkili makamdan korkmaktadırlar. Kendi partisinin üst makamlarından korkmamalarını anlarız.”

Savcılar, T.C.’nin savcısı olmaz iseler, onlardan hesabı sorulacaktır

Yılmaz, ‘‘Devletin savcılarını göreve çağırıyoruz. Devletin savcıları iktidarın savcısı değil, T.C.’nin savcısı olmak zorundadır. Eğer T.C.’nin savcıları olmaz iseler, olmayanlardan CHP iktidarında hesabını T.C. adına soracağız.” dedi.

 

Yılmaz; Belediyedeki gözaltına almaları ve tutuklamaları sordu

ÇELİKBİLEK’E SORULAN SORULAR

Cumhuriyet Halk Partisi Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, konuşmasının devamında, bu olayın Beykoz’da ne ilk, ne de tek olduğunu ifade ederek, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e şu soruları yöneltti:

Belediyedeki gözaltına almaları ve tutuklamaları sordu

27.03.2012 tarihinde gözaltına alınan Av. Yüksel Baki, hangi suçtan gözaltına alındı ve dört gün sonra serbest bırakıldı? Av. Yüksel Baki, Başkan Yardımcısı olarak imza yetkisini hâlen kullanmakta mıdır?

27.03.2012 tarihinde Belediye Başkanlığı Emlak ve İstimlak Müdürü Ali Rıza Tekin gözaltına alınmış ve çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmış olup hâlen ceza evinde yatmaktadır. Ali Rıza Tekin, neden tutuklanmıştır?  Ali Rıza Tekin hakkında suçlamalara neden olan işler, Belediye Başkanlığı adına yapılan işler midir? Ali Rıza Tekin, hâlâ Belediye’nin personeli midir? Yoksa emekliye sevk edilmiş midir?

Yapı Denetim Müdürlüğü’nde görev yapan İnşaat Mühendisi Nedim Sarıbaş, 2011 Kasım ayında neden tutuklanmıştır? Nedim Sarıbaş hakkında suçlamalara neden olan işlemler Belediye Başkanlığı adına yapılan işler midir? Nedim Sarıbaş, hâlâ Belediye’nin personeli midir? Yoksa emekliye sevk edilmiş midir? Kamuoyunda dolaşan iddialara göre, Nedim Sarıbaş, çete suçundan yargılanmaktadır. Hukuksal olarak bir kişiyle çete olmayacağına göre, Nedim Sarıbaş ile birlikte yargılanan başka Belediye mensubu var mıdır?

“Beykoz Belediye Başkanlığı olarak İGDAŞ’a hangi tarihte abone olundu?

İGDAŞ, İSKİ, AYEDAŞ ve Türk Telekom’a abonelik yapılan tarihten itibaren birikmiş borcumuz var mıdır? İlgili kurumlara borcumuz var ise, hangi yılarla aittir ve toplam ne kadardır? Ödenmeyen borçlardan dolayı faiz, gecikme zammı olarak Belediye Başkanlığımız ne kadar zarara uğratılmıştır? İlgili borçlar ödenmek üzere Belediye Başkanlığı tarafından çek ciro edilmiş midir? Edildiyse, miktarı en kadardır? İlgili borçlara ödenmek üzere Belediye mutemetlerinden herhangi birisi ciro edilen çeki zimmetine geçirmiş midir? Zimmete geçirme olayı yaşanmış ise, bu mutemet kimdir, zimmetine ne kadar para geçirmiştir? Başka suç ortakları var mıdır? Belediye Başkanlığımızda bugüne kadar bu tür zimmete para geçirme vakaları yaşanmış mıdır? Yaşanmış ise hangi yıllarda yaşanmıştır ve gereken yasal işlemler yapılmış mıdır? Belediye Başkanlığımızın ilgili kurumlara şu anda borcu bulunmakta mıdır?

Belediye Başkanı olarak bugüne kadar Beykoz kamuoyuna bu konularda neden bu konuda Belediye Başkanı olarak bilgi vermediniz? Beykoz halkının bunları bilmeye hakkı yok mudur? Belediye Başkanı olarak hakkınızda açılmış davalar var mıdır? Var ise, hangi mahkemelerde, hangi suçtan dolayı açılmıştır? ‘‘Anayasamız gereği Beykoz halkı bize, Belediye’de kamu adına yapılan işler ile ilgili denetim görevini vermiştir. CHP İlçe Başkanı, Yönetim Kurulu üyeleri, İl Genel Meclisi üyeleri ve Belediye Meclisi üyeleri ile birlikte Beykoz halkına karşı olan sorumluluğumuz gereği, basın açıklamasını kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyoruz.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.