2B’de şartlı başvuru! « Haber Takip

23 Ekim 2021 - 00:20

2B’de şartlı başvuru!

2B’de şartlı başvuru!
Son Güncelleme :

02 Ağustos 2012 - 13:39

Orman vasfını yitirmiş araziler için 7 Mayıs tarihinde başlayan müracaatlar 30 Ekim 2012 akşamı mesai bitimi ile son bulacak. İnsanların ödemekte zorlandığı başvuru bedeline şartlı ödeme kolaylığı getiren Maliye Bakanlığı, 2-B arazisi kullanıcıları başvuru bedellerini başvuru süresinin bitim tarihine kadar (30 Ekim 2012)ödemek şartı ile başvuru bedeli ödemeksizin başvuru yapabilecekleridir.

ANTALYA’DA BAŞVURULAR MUHTARLIKLARDANDA YAPILACAK

 

Konuyla ilgili bilgi veren Antalya Defterdarı Hidayet Mat, 6292 sayılı kanuna göre satın alma başvurularının 7 Mayıs 2012 tarihi itibariyle başladığını, 30 Temmuz 2012 tarihi itibariyle de Antalya’daki başvuruların 30 bine yaklaştığını belirtti. Antalya’nın Milli Emlak Otomasyon Projesi (MEOP) kayıtlarına göre Türkiye genelinde 2-B başvurusu yapılan iller arasında ilk sırada yer aldığını hatırlatan Mat, “Orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışında yeni bir uygulama başlattık. İlimizde, 2-B arazisi kullanıcı vatandaşlarımızın satın alma başvurularını kolay ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla ilgili mahalle ve köy muhtarları ile işbirliği yapacağız. İl merkezinde Defterdarlık, ilçelerde ise malmüdürlüklerinde oluşturulan ekiplerimizce Ağustos ayı içerisinde belirli bir program dahilinde mahalle ve köylere giderek başvuruları mahallinde elden alacağız.”

 

Bu uygulama üç ay kolaylık sağlıyor

Belediye mücavir alan sınırları içerisinde 3 yılda faizsiz 6 taksit, dışında ise 4 yılda faizsiz 8 taksitte ödeyebilme imkanları getirilerek 2-B arazisi kullanıcılarına tarihi fırsat niteliğinde avantajlar sağladıklarını kaydeden Mat, vatandaşların bu fırsatı değerlendirdiğini ve 2-B başvurularına yoğun ilgi gösterdiğini dile getirdi. 2-B kullanıcılarının satış bedellerine mahsup edilmek üzere belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan taşınmazlar için 2 bin lira, dışında olanlar için ise bin lira başvuru bedeli yatırarak satın alma başvurularının de devam ettiğini aktaran Hidayet Mat, “Bununla birlikte; 4 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 345 no’lu Milli Emlak Genel Tebliğine göre; 2-B arazisi kullanıcıları başvuru bedellerini başvuru süresinin bitim tarihine kadar ödemek şartı ile başvuru bedeli ödemeksizin başvuru yapabilecekleridir. Bu şekilde başvuru yapanların dilekçelerinin altına ‘başvuru bedelini yatırmadan başvuru yaptım, başvuru süresinin bitimine kadar başvuru bedelini ödemem gerektiğini, aksi halde herhangi bir bildirime gerek kalmaksızın tüm haklarımın düşeceğini biliyorum’ ifadesini yazıp imzalaması gerekmektedir.” diye konuştu. Mat, 2-B arazisi kullanıcı vatandaşlara bu fırsatlardan yararlanma çağrısında bulunarak başvurularını biran önce yapmalarını önerdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.