Sultanbeyli ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Ahmet Sadıkoğlu’ndan çok konuşulacak iddia: « Haber Takip

22 Ekim 2021 - 18:42

Sultanbeyli ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Ahmet Sadıkoğlu’ndan çok konuşulacak iddia:

Sultanbeyli ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Ahmet Sadıkoğlu’ndan çok konuşulacak iddia:
Son Güncelleme :

11 Haziran 2012 - 8:58

Sinpaş’a 400 daire fazla imar verildi iddiası!

 

Sultanbeyli ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Ahmet Sadıkoğlu geçtiğimiz Cuma günü Sultanbeyli Belediyesi’nin imarda hukuksuzluk yapıldığı iddiaları ilçede yankılanırken şimdi de Adil Mahallesindeki Sinpaş Liva adında toplu konut yapılan yer için ciddi iddialarda bulundu. Belediyenin çeşitli mevzuat işlemleri ile yeni planı görmezden gelerek, hükmü kalmayan eski imar planlarına göre projeye %50 fazla imar verildiğini belirtti. Bu imarın projenin yaklaşık iki katı olduğunu belirten ve konuyu Sultanbeyli belediye meclisi gündemine de getiren Sadıkoğlu, verdiği bir önergeyle belediye yetkililerine, bu kayırma karşısında ne alındığını sordu.

Haber Takip: Sayın Sadıkoğlu, siz, bir önceki belediye meclisi toplantısında, Sultanbeyli’de Adil Mahallesinde Sinpaş Liva adında toplu konut yapılan yer için bir soru önergesi verdiniz ve burada ekonomik değeri astronomik rakamlara varan ciddi imar haksızlığı yapıldığı, kamunun ve bölgede arazisi olan vatandaşların ciddi zarara uğratıldığı, emsallerin iki kat fazla kullandırıldığı iddialarında bulundunuz. Bunu açıklar mısınız?

 

Sadıkoğlu: Evet, ben hem Sultanbeyli, hem de Büyükşehir meclisi üyesi olmam dolayısıyla konuyu inceledim. Daha önce de belirttiğim gibi, bu bölgede yani Adil mahallesinde, belediye tarafından imarda bir takım usulsüzlükler yapılıyor. Ben bunları mecliste daha önce de dile getirdim.

Bu olayda da, kayırılan ve şanslı hale getirilen parsellerden birinde bu proje başladığı için somut örnek verdim.

Olay şudur. Mesela, bu firmanın arazisi yaklaşık 50 bin metrekaredir. Bu arazinin inşaat hakkı, DOP alanı düşüldüğünde 30 Bin metrekaredir. Hadi DOP’u %40 değil de %30 aldınız. O zaman 35 Bin metrekaredir. 35 Bin’i de yeni planlara göre 0.95 emsal ile çarparsak33.250 metrekarebir inşaat alanı çıkar. Buna ortak emsal alanları da ilave edersek yani 1.25 ile çarparsak ki böyle yapıyorlar. Toplamda 40 Bin metrekareye ulaşır. Bunu da ortalama bir daire için 100 metrekareye bölersek bu projenin 400 daire civarında olması gerekiyor. Yani bu firma, mevcut yeni 1/5000’lik imar planına göre ve ona dayanarak yapılması gereken 1/1000’likplanlara göre imar alırsa ve kamu terklerini yani DOP’u da normal şartlarda terk ederse, ortalama 400 civarında daire çıkar.

Fakat bu projeye imar verilirken, size verdiğim diğer röportajlarda belirttiğim gibi, bölgede yeni 1/5000’lik imar planı görmezden gelinerek, eski ve iptal edilmiş plana dayandırılan 1/1000’lik ve haksız uygulamalar içeren ve şu anda da hukuken yeni 1/5000’lik yapıldığı için hükmü kalmamış olan imar planlarına göre imar verilmiştir.

Yani olması gereken ama yapılmayan yeni 1/1000’lik imar planlarına göre, 40 bin metrekare inşaat alanı itibariyle ortalama 400 daire civarında imar verilmesi gerekirken, şu anda orada ortaya çıkan durum 900 dairedir. Yani yaklaşık iki katıdır. Sinpaş’a Sultanbeyli’ye gelsin diye 400 daire fazladan rüşvet verilmiştir. İşte bu hesaplama bu şekilde ortaya çıkmaktadır ve çok nettir. Artık fazladan 400 daire üzerinden ortaya çıkacak olan rakamları da siz hesap edin.

Ben de bu durumu sorgulayarak, belediye meclisinde bu kadar usulsüz imar farkını vererek karşılığında kamuya ne aldınız diye sordum. Çünkü siz, kamu adına çalışıyor ve karar veriyorsunuz, ben de kamu adına meclis üyesi olarak bunu soruyorum dedim. Şunu da belirtmek isterim, bizim ne Sinpaş’la ne de kimsenin servetiyle bir işimiz yoktur. Kimsenin kazancında da gözümüz yoktur.

Fakat bazı projelere bu tarz usulsüz verilen fazla imarlarla mahallenin ve Sultanbeyli’nin diğer parsellerinin imarı gasp edilmektedir. Bu da hukuki ve ahlaki değildir. Çünkü genel olarak Sultanbeyli’nin imarında olması gereken toplam nüfus sayısı sabittir. Buralara fazla imar verdiğinizde birilerinin imar hakkı gasp edilmektedir.

 

Mevzuat her türlü koruma ve kollamaya müsait

Maalesef mevzuat ve uygulamalarda, siz bir kurumu veya bir şirketi korumak istediğinizde koruyabiliyorsunuz. Nedir? İşte o bölgenin 1/1000’lik planlarını yapmıyorsunuz, bekletiyorsunuz. Halbuki tersini yapabilirsiniz. O firma o bölge planları girmemiş olsa bile, hazırlık aşamasında olsa bile, siz dersiniz ki, hayır arkadaş, buradan 1/5000’lik planlar geçti. Bu, 5000’lik planların ruhuna aykırı. Biz 1/1000’lik planlar yapmadan size uygulama yaptırmayız deyip projesini bekletebilirsiniz. Nihayetinde bir projenin belediyeye verilmesi imar durumu alması yapılması en az 6 aylık bir olaydır. Sız isterseniz bu arkadaşları bekletebilirsiniz bu süreyi uzatabilirsiniz. İsterseniz yapmanız gereken 1/1000’lik planları yapmazsınız bekletirsiniz, o arkadaşı korursunuz, hangisini yapmak istediğinize baglı. Siz isterseniz kamuyu koruyacağım deyip bir çalışma yapacağım deyip o firmaya söylersiniz Buranın 1/5000’lik planları geçmiştir. 1/1000’lik planlarını bekleyin dersiniz. Veya aksini yapabilirsiniz. Bu arkadaşların yaptığı gibi, ben sana bak bir kıyak yapacağım. Aksine yapmam gerekiyor ama ben başka bölgelerin 1/1000’lik planlarını yapacağım. Sız projenizi yapın gelin ve ona göre sizin projenizi tasdikleyelim. Sız inşaata başlayın, ben daha sonra buranın bölge planlarını yapayım. Bizim arkadaşların yaptığı şey bu şu anda, maalesef ve çok ağır bir şeydir bu.

 

Halkı, Sultanbeyli’nin reklamı oluyor diye kandırıyorlar

Bir de şu komediye bir değinelim. Belediye meclisinde faaliyet raporları görüşülürken belediye başkanı diyor ki, Biz Sultanbeyli’yi geliştiriyoruz, dönüştürüyoruz. Ne yapıyorsunuz dediğimizde de, Sultanbeyli’ye markalar gelmeye başladı. Televizyonlarda, gazetelerde Sultanbeyli’den bahsediyorlar. Malum Sinpaş projesi var reklamlarda, onları görüyoruz. Biz de konuyu inceleyince faaliyet raporlarını görüşürken başkana cevap verdik. Tamam, siz Sultanbeyli’ye Sinpaş’ı getirdiniz ama Sinpaş 900 daire yapıyor, 450 dairesi rüşvettir. Sinpaş oraya gelsin diye ekstradan 400 – 450 daireyi rüşvet olarak verdiniz. Sinpaş onun için proje yapıyor.

Yani burada firmanın reklam maliyeti bellidir. Belki 2, en fazla 3 milyon TL’dir. Yani sen buradan kamuyu bir şekilde eski parayla 150 trilyon lirayı bir kenara bırakıyorsun, bir firmanın 3-5 trilyon liralık reklamlarını Sultanbeyli’nin reklamı yapılıyor diye bize anlatıyorsun. Bu komik ve acı bur durumdur.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.