Çebi: ‘2B’ye müracaat için yatırılan 2 bin TL kaldırılabilir’ « Haber Takip

22 Ekim 2021 - 23:16

Çebi: ‘2B’ye müracaat için yatırılan 2 bin TL kaldırılabilir’

Çebi: ‘2B’ye müracaat için yatırılan 2 bin TL kaldırılabilir’
Son Güncelleme :

11 Haziran 2012 - 14:48

Hafta sonu Sultanbeyli CHP İlçe Teşkilatının 2B ve Kentsel Dönüşüm yasalarının konuşulduğu programa katılan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamza Çebi, 2B konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Çebi, vatandaşın 2B’ye müracaat için Mal Müdürlüğü veya İl Defterdarlıklarına yatırmak zorunda olduğu 2 bin TL müracaat parasının kaldırılması için Maliye Bakanlığı bürokratlarının çalışma içerisinde olduklarını söyledi.

 

MÜRACAAT PARASI KALDIRILABİLİR!

 

2B ve Kentsel Dönüşüm yasalarının yürürlüğe girmesinden sonra sessizliğini koruyan CHP Sultanbeyli İlçe Teşkilatı nihayet kamuoyu önüne çıktı. CHP Sultanbeyli ilçe teşkilatı hafta sonu ilçe binasında partililere yönelik 2B ve Kentsel Dönüşüm yasalarını anlatan bir program düzenledi. Programa konuşmacı olarak CHP Grup Başkanvekili Akif Hamza Çebi ve İstanbul Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası eski Şube Başkanı Mehmet Ali Candaş katıldı. Programın açılış konuşmasını CHP Sultanbeyli İlçe Başkanı Muarem Kontuk yaptı. İlçe Başkanı Kontuk’tan sonra söz alan ve 2B konusunda önemli açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamza Çebi: “Maliye Bakanı ve bakanlıktaki bürokratlar ile geçtiğimiz günlerde müracaat için alınan 2 bin lira konusunu görüştüm. Başvuru için alınan 2 bin lira konusunda çokça şikâyet geldiğini dile getirdim. Maliye Bakanlığı bürokratlarının bana açıklaması şöyle oldu. 2 bin lirayı kaldırma yönünde bir çalışmayı yürütüyoruz. Bir süre sonra bu çalışmayı resmi gazetede yayımlayacaklarını” ifade ettiler. Bende sizlere böyle bir çalışmanın olduğunu söylemek istiyorum dedi.

 

ÇEBİ: ‘BİZ 2B AÇIKLAMAMIZI VE PROJEMİZİ BURADA AÇIKLADIK’

 

2B sorununu her platformda dile getirdiğini ve konunun adalet çerçevesi içerisinde çözülmesi için CHP olarak büyük çaba sarf ettiklerini dile getirerek konuşmasına devam eden Çebi: “Ben, bugüne kadar bu konuyu buraya gelerek işledim, mecliste işledim, medyada işledim. Bugün bütün bu konuşmalarımın kısa bir özetini size yapmak istiyorum. 2B yasası 19 Nisan tarihinde TBMM’de kabul edildi. Ve 26 Nisan tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Seçimden önce bu konuyla ilgili hazırladığımız projeyi hatırlayacağınız gibi Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Sultanbeyli’de açıkladık. Sultanbeyli’nin bizim için Türkiye için bir önemi var, sembol değeri var. Sultanbeyli özellikle 2B ve mülkiyet konusunda en önemli ilçedir” dedi.

 

SULTANBEYLİ İLE AYNI SORUNLARI YAŞAYAN BAŞKA BİR İLÇE DAHA YOK

 

Hemen her türlü mülkiyet probleminin yaşandığı bir ilçe varsa Türkiye’de bu ilçe Sultanbeyli’dir. 2B sorunu var, Ormandan kaynaklanan sorunu var, hazine arazisi sorunu var, tapu tahsis belgesi sorunu var. Bunların hepsini ortak bir yerde görmek istersek Sultanbeyli’ye geliriz. Bunun için bu konuyu geldik burada açıkladık. 2B mülkiyet sorununun sadece bir bölümüdür. Yoksa mülkiyet sorunu çok daha geniştir. Buraya geldik muhtarlarımızla konuştuk, vatandaşlarımızla konuştuk ve görüş aldık. Masa başında bu işi ayarlayıp da biz bu işi biliriz demedik. Bilgi birikimimiz, tecrübemizi bu işin içerisine kattık. Bu çalışmayı yaparken Sultanbeyli, Çekmeköy, Ümraniye ve Beykoz halkını da olaya dâhil edip güzel bir proje hazırladık” dedi.

 

 

ADALETLİ YASA VATANDAŞIN BÜTÇESİNE GÖRE HAZIRLANMALI

Seçimler bittikten sonra 2B konusunda yaptıkları çalışmayı meclise kanun teklifi olarak sunduklarını dile getiren Çebi: “Biz, bu konu hakkında meclise kanun teklifi sunduktan sonra iktidar partisi daha sonra bu konuyla ilgili tasarsısını meclise getirdi. Onların getirdiği tasarı ile bizim teklif arasında büyük farklılık vardı. Çıkan kanun ile bizim teklif arasında büyük fark var. Biz bir kere adalet ilkelerinden yola çıkarak vatandaşları aynı ölçüde değerlendirmedik. Evet, kanun önünde tüm vatandaşlar eşittir ama gelir yönünden tüm vatandaşlar eşit değildir. Örneğin bizim sistemimizde ne vardır daha çok kazanan daha çok vergi verir. Gelir vergisi çok olan çok kazanan gelir vergisini yüzde 35’i oranında öder. Biraz az geliri olan yüzde 27 oranında, biraz daha az geliri olanda yüzde 20 veya yüzde 15 oranında

Ödemesini önerdik. Yoksa herkes yüzde veya yüzde 20 oranında vergi verecek derseniz adaletsizlik yapmış olursunuz.  Bütün ülkelerde gelir vergisi böyledir. Mali konularda eşitli ancak böyle sağlanır dedik.

 

2B’DE GELİRE GÖRE FİYAT BELİRLEYELİM ÖNERİSİ GETİRDİK

Biz, 2B’yi üç guruba yırdık. Birinci grupta 2B arazisi üzerine kendi ihtiyacı için ev yapmış, vatandaşımız var ise bunu öbürlerinden ayıralım bunları belediyenin belirlediği emlak vergileri üzerinden satış yapalım dedik.  İkincisi 2B arazisi üzerine birisi yatırım amaçlı bir şey yapmışsa buna rayiç bedel üzerinden satış yapalım. Üçüncüsü ise orman köylüsü olarak ayırdık. Orman köylüsü çok büyük bir kitledir. 7 milyon orman köylüsü vardır Türkiye’de.

Bu vatandaşlarımız yüzlerce yıldan beri bu alanları kullanıyorlar atalarından dedelerinden kalan yerler. İşte bu vatandaşlarımıza da bedelsiz verelim teklifini sunduk. Çünkü onlar kendi mülkiyeti olarak görüyorlar oraları. Türkiye’de tam 63 ilinde 10 milyon vatandaşımızı ilgilendiriyor 2B meselesi. Bunun 7 milyonu orman köylüsüdür kalan 3 milyonu ise büyük kentlerdeki vatandaşlarımızdır. Çok geniş bir kitleyi ilgilendiren böyle bir konuyu hak ve adalet ölçülerine uygun olarak çözmek gerekir. Biz bu çerçevede önerimizi yaptık ama önerimiz mecliste kabul görmedi.

 

RAYİÇ BEDELİN YÜZDE 70’E ÇIKMASI TALİMATI ERDOĞAN’DAN GELDİ

Mecliste yaşanan 2B sürecini de anlatan Akif Hamza Çebi: “İlgili komisyondaki görüşmeye CHP’li arkadaşlarım ile birlikte ilk gün bende katıldım. İlk konuşmayı ben yaptım. İlgili komisyonda görüşümüzü anlattım. Hükümetin getirmiş olduğu tasarıya prensip olarak destek vereceğimizi anlatım. Çünkü, biz bu konunun çözümünü istiyoruz. Hükümetin getirdiği tasarıyı biraz iyileştirelim çünkü bu hakkaniyet, eşitlik ilkelerinde uzak bir tasarı dedik. Hükümet satış bedeli olarak ilk olarak yüzde 70 oranını karşımıza çıkardı. Bizler ve diğer iki partinin vekilleri karşı çıkınca oran yüzde 50’ye düşürüldü. Daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile bu yüzde 70’lik rayiç genel kurulda tekrardan yüzde 70’e çıkarıldı” dedi.

 

HASANPAŞA MAHALLE HALKININ SIKINTILARINI MECLİSE TAŞIDIM

 

Sultanbeyli’nin yerelde yaşadığı sıkıntıları sürekli meclis gündemine taşıdığını dile getiren Çebi: “Biliyorsunuz Sultanbeyli Hasanpaşa Mahallesinde bir sıkıntı var. Bu sıkıntı meclise taşıdım.  Önce Hasanpaşa Mahallesine gittim. Kahvede oturdum ve insanlarla konuştum.

Sokağın bir tarafı 2B, bir tarafı orman dediler. Yani bir sorunu çözerken tüm ilçeyi ve ili çözeceksiniz. Bir tarafı çözelim bir tarafı çözmeyelim diye bir şey yok. Eski yerleşimlerin tapu sorununu çözmek lazım. Bakın bizzat önerge verdim kürsüye de çıktım Hasanpaşa örneğini verdim. Sultanbeyli bir laboratuardır burada bütün sorunların örneği vardır. Burayı iyi kavrayan insan, iyi incelemiş olan bir siyasetçi sorunların nasıl çözüleceğini bilir. Sorunlar masa başında çözülmez. Sorunlar vatandaşın arasında dolaşarak nabzını tutarak çözülür. Hasanpaşa örneğinde söylediğim şeylerde bir yanlışlık olmadığına inanıyorum. Vatandaşımız kâğıtlarını verdi, bakın işte yıkım kararları, devletin yazıları hepsini çözebiliriz. Kürsüden açıkladım dinleyin beni ona göre oy verin dedim. Ama onay görmedi. Gelen tasarı nasılsa komisyondan otomatiğe bağlamış gibi oradan çıktı” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.