Adem Özköse, Suriye’de yaşadıklarını HABER TAKİP’e anlattı « Haber Takip

22 Ekim 2021 - 10:45

Adem Özköse, Suriye’de yaşadıklarını HABER TAKİP’e anlattı

Adem Özköse, Suriye’de yaşadıklarını HABER TAKİP’e anlattı
Son Güncelleme :

11 Haziran 2012 - 8:55

Gazeteci Adem Özköse, Sultanbeyli Anadolu Gençlik Derneği’nin davetlisi olarak Sultanbeyli’ye geldi.  Dernek binasının toplantı salonunda yapılan sohbette HABER TAKİP’e özel demeç veren Özköse, Suriye’de alıkonulduğu süre boyunca yaşadıklarını anlattı. ”Biz buradayız, Adem ile Hamit Türkiye’ye geldi fakat orada 20 milyondan fazla Adem ve Hamit halen işkence görüyor” dedi.

SURİYEDEKİ OLAYLAR VAHŞET VE SOYKIRIMA DÖNDÜ

Suriye’de 70 gün esir kalan gazeteci Adem Özköse, bu ülkedeki hücrelerin İsrail’den daha kötü durumda olduğunu söyledi. Belgesel çekmek için gittiği Suriye’de, kameraman Hamit Coşkun ile 2 aya yakın bölümü hücrede olmak üzere 70 gün geçiren gazeteci Adem Özköse, ”Filistin’de yapılanların binlerce katı Suriye’de yapılıyor. Uygulanan vahşet soykırıma dönüştü” dedi.

“İSRAİL ZİNDANLARI BİLE BU KADAR DEĞİL”

Suriye’deki insanların adaletli, onurlu bir yaşam istediğini anlatan Özköse, şöyle devam etti: ”Filistin’de yapılanların binlerce katı Suriye’de yapılıyor. Uygulanan vahşet soykırıma dönüştü. Ben Mavi Marmara’dan dolayı İsrail zindanlarında da kalmıştım. İnanın, Baas zindanlarına göre İsrail zindanları beş yıldızlı otel gibi. İlk gelen insanları bir hafta boyunca tuvalete çıkarmıyorlar, insanlar üzerine pisliyor. Üzerinize pislediğiniz zaman da askerlerden dayak yiyorsunuz. Su vermiyorlar. İlk bir hafta yoğun psikolojik baskı uyguluyorlar. 7-8 gün su vermiyorlar, üzerinize pet şişeyle su fırlatıyorlar. Zindanlarda, 12-13 yaşında çocuklar ve kadınlar var.” dedi. Resmi rakamlara göre 14 bin Suriye vatandaşının olaylarda yaşamını yitirdiğini dile getiren Özköse, 60 bin gencin Baas zindanlarında kaybolduğunu, bin 100 çocuğun hayatını kaybettiğini belirtti.

EN KÖTÜ SENARYO BASS’ÇILARIN ELİNE DÜŞMEKTİ
Gazeteci Adem Özköse, Suriye’ye iki farklı belgesel film çekmek ve Suriye’de yaşanları dünya kamuoyuna duyurmak için gittiklerini, ancak çekimlere başladıklarının 15. dakikasında 60- 70 kişilik silahlı gurup tarafından etraflarının kuşatılacak rehin alındıklarını söyledi. Kendilerini rehin alanların Rejim yanlısı BASS’çılar olduğunu belirten Özköse şöyle devam etti, “Suriye’de yaşanabilecek en kötü senaryo BASS’çıların eline düşmektir. Gözlerimizi kapatıp bir yere götürdüler. Bir süre sonra zırhlı araçlar eşliğinde bir helikoptere bindirildik ve Suriye istihbarat binasına götürüldük. Burada bize korkmayın sizi bir pazarlık için kullanacağız, şimdilik öldürmeyeceğiz’ dediler. Muhaliflerin elinde olan İmat isimli birisi var onu almak için insan kaçırıp pazarlık yapıyorlarmış. İmat da Suriye’de bütün kirli işleri yapan birisi, 30-35 kişinin katili olarak muhalifler tarafından suçlanan birisi. Burada 58 gün kaldık. Burası yerin altında bir zindandı. Bizi tek kişilik hücrelere koydular. Her yerden işkence çığlıklar geliyordu. Biz sürekli Kur’an okuyorduk. Kur’an’ın hatimini bitirdiğim günün bizi yukarı çıkardılar.”diye konuştu.

BÜLENT YILDIRIM KARŞIMDAYDI
Kendisine Türkiye’de İHH’nın merkezinin nerede olduğunu sorduklarını da söyleyen Özköse, bu soruyu neden sorduklarına bir anlam veremediklerini ancak içeriye girdiklerinde karşılarında İHH Başkanı Bülent Yıldırım’ı görünce şaşkınlık ile sevinci aynı anda yaşadıklarını belirtti. Özköse, “Orada bulunan İranlı bir yetkili ‘yarın çıkacaksınız’ diye bize müjdeyi verdi. Ertesi gün Tahran’a gittik. Burada bizi Türk yetkililere teslim ettiler” dedi. Suriye zindanlarının, İsrail zindanlarından çok daha beter olduğunu en temel insani ihtiyaçların bile karşılanamadığını da belirten Özköse, çıkarken orada acı çeken, işkence gören ve özgürlüğe bizim kadar hakları olan insanların varlığını bildiğimizi için yüreğimiz buruk bir şekilde çıktık. Çünkü, o insanlar bir hücrede 20- 30 kişi kalıyordu. Üzerlerinde iç çamaşırlarından başka hiçbir şey yoktu. Ne zaman yemek yiyecekleri, ne zaman tuvalete gidecekleri bile belli olmadan orada uzun yıllardır yaşıyorlardı. Bu insanlık dışı ortamda insanın nasıl yaşadığını nasıl anlatabilirim bilemiyorum. Oradaki insanlar bizlerden bir şeyler bekliyorlar” diye konuştu. Türkiye kamuoyuna duyarlılıklarından dolayı teşekkür eden Gazeteci Adem Özköse, “Sizlerin duaları ve eylemleriniz, Adem ile Hamit’i Suriye zindanlarından çıkardı ama Suriye’de şuanda 20 milyon Adem ve Hamit yatıyor. Onlar da sizlerden dua bekliyorlar.”dedi.

ÖZGÜRLÜĞÜNÜZÜN KIYMETİNİ BİLİN

Özgürlüğün değerinin hiçbir şeyle ölçülemeyeceğini öğrendiğini de sözlerine ekleyen Özköse, salondaki gençlere şöyle seslendi, “Gençler özellikle sizlere sesleniyorum; özgürlük Allah’ın bize verdiği en kutsal şeydir. Ne din adına ne devlet adına ne cemaat adına özgürlüklerinizi ezdirmeyin.” Özköse konuşmasının ardından, Sultanbeyli’nin kanat önderlerinden olan Mustafa Tekir’i ziyaret etmek için Tekir’in evine gitti.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.