Çelikbilek’in, 2B mücadelesi bitmiyor! « Haber Takip

22 Ekim 2021 - 09:36

Çelikbilek’in, 2B mücadelesi bitmiyor!

Çelikbilek’in, 2B mücadelesi bitmiyor!
Son Güncelleme :

21 Mayıs 2012 - 15:37

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Hürriyet Gazetesi’ne vermiş olduğu röportajda, Beykoz’da yaşanan 2B ve kentsel dönüşüm tartışmalarıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

 

Çelikbilek, Kentsel Dönüşüm Projesi’ni kendi evini yıkarak başlatacağını yinelese de Beykoz’da SIT uygulaması kalkmadan bu dönüşümü başlatmanın zor olacağını kaydetti. Kentsel dönüşüm hareketi en çok Beykozluları heyecanlandırdı. Ancak diğer ilçelerde olmayan “Doğal Sit Alanı” sorunu çözülmeden kentsel dönüşümü yapmalarının zor olacağını söyleyen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 2B ile yeniden şekillenecek olan Beykoz’da, 50 bin kişiyi ilgilendiren dönüşüm projesi kapsamında, ilk adımı kendisi attı. 1956’dan beri Beykoz’da oturan Başkan, gençliğinin ve hayatının büyük bölümünün geçtiği, evlendiği, 9 çocuğunun doğduğu evini kendi elleriyle yıkma kararı alıp, evini boşalttı. 312 kilometrelik yüzölçümüne sahip ilçenin bugün yaklaşık 28 kilometrekarelik alanı 2B arazisi. Yani Orman Kanununun 2/B maddesi kapsamında orman dışına çıkartılan alanlar. Bu da Beykoz’un yüzde 9.1 i ne karşılık geliyor.

Beykoz’un yüzde 85’i alt gelir grubunda

İnsanların rant için değil “geçim” derdi için vaktiyle Beykoz’a yerleştiklerini söyleyen Başkan Çelikbilek, “Sadece belli bir kesime bakıp da Beykoz’un tamamını rant olarak değerlendirmek, buradaki insanların çoğuna haksızlık olur” diyor. “Bizim parsellerimizin yüzde 85’i sosyal amaçlı ev edinmiş olan parseller. Zaten hepsi de oturdukları yerleri para vererek almışlar” diyen Başkan Çelikbilek, geride kalan yüzde 15’in içerisinde ise çoğunlukla köylü vatandaşların olduğunu söylüyor. Yani 2 bin metrekarenin üzerinde olanlardan söz ediyor. Bu vatandaşların tarım yapabilmek için araziye ihtiyaçları olduklarını belirtip, “rantçı” olarak değerlendirilmelerine karşı çıkıyor. Çelikbilek’e göre maddi imkânı çok iyi olan 2B arazisine sahip olan kişi sayısı çok az. Bunu da rakamlarla şöyle açıklıyor: “Bin metrekarenin altında yeri olanların oranı yüzde 66. İlçemizin yüzde 85’i alt gelir grubundan. Yakın zamanda yaptırdığım ankete göre, yüzde 85’in geliri 1500 TL’nin altında. Yani buraya gelip, deniz gören tepeden fotoğraf çekip, her yeri böyle zannetmesin kimse.”,

2B nasıl uygulanacak

Başkan Çelikbilek, aynı zamanda bir Beykozlu olarak, Beykoz gerçeğini işte böyle anlatıyor:“Her şeyden önce hükümetimize, 30-40 yıllık sorunu sona erdiren yasayı, tüm zorlamalara ve engellemelere rağmen çıkardığı için teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımıza bu sorunu çözmek için yoğun gayret göstereceğimize söz vermiştik. Bölge milletvekillerimizle, bakanlarımızla, ilçemizde ise tüm sivil toplum kuruluşlarımızla, muhtarlarımız ve vatandaşlarımızla sık sık bir araya gelerek bu konuya yoğunlaştık. Beykozlular, artık gerçek hak sahipleri olacaklar. Oturdukları yerin, arazinin gerçek sahibi ve yarınlarından emin olacaklar. Kendilerinin yıllarca yaşadıkları sorunları, çocukları, torunları yaşamayacak. Vatandaşlarımızın mutlaka başvuru süresi içerisinde defterdarlıklara, mal müdürlüklerine başvursun.” Kimse ilçeyi terk etmeyecek “Vatandaşlarımızın rayiç bedel konusunda bazı sıkıntıları var. Bu rakamlar henüz açıklanmadı. Şunu özellikle vurgulamam gerekir ki, bugün konuşulan rakamlarla ilgili düzeltmelere gidilecek. Bu, Beykoz’da 50 bin insanımızı ilgilendiren bir konu. Kimse yerinden olmayacak. Spekülasyonlara, dedikodulara prim vermesinler. Toplumsal bir sorunu çözdüğünüzde herkesin mutlu olması imkânsız. Belki alamayan da çıkacak ancak büyük bölümünün alabileceği rakamlara düşeceğine inanıyorum. Hemşerilerimiz bu konuda rahat olsun, kalpleri mutmain olsun. Amaç, sosyal barışı sağlamak, kangren haline gelmiş sorunu dengeli bir şekilde çözmek. Devlet vatandaşına kötülük etmek için yasayı çıkarmıyor. Sorunu çözmek için çıkarıyor.

 

BAŞKAN ÇELİKBİLEK EVİNİ BOŞALTTI! 

“DOĞAL Sit Alanı” sorunu çözülmeden kentsel dönüşümü yapmalarının zor olacağını söyleyen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 2B ile yeniden şekillenecek olan Beykoz’da, ilk adımı kendisi attı. Başkan, evini kendi elleriyle yıkma kararı alıp, evini boşalttı. İlçeye bir çivi çakamıyoruz “Beykoz’un en önemli sorunlarının başında ‘Doğal Sit’ geliyor. 1995 yılında siyasi bir karar olarak alınan doğal sit ilçemizin gelişimine büyük bir engel teşkil ediyor. Bizim kadar olmasa da Sarıyer de doğal sit konusunda sıkıntılı bir ilçe. Bu kanunun kaldırılmasını ya da değiştirilmesini istiyoruz. Değişmeden asla kentsel dönüşüm yapamayız. İlçeye bir çivi çakamıyoruz. Bakın Van depremi bir kez daha gösterdi ki, bizim en önemli gündem konularımızdan biri deprem olmalı. Tüm İstanbul’da olduğu gibi Beykoz’da da hazırlık yapmalıyız. İlçemiz depreme dayanıklı alanlar arasında yer alıyor. Allah korusun İstanbul’da bir deprem olsa Beykoz yardıma koşabilir ancak, Beykoz’da olsa İstanbullu yardıma koşamaz. Çünkü arazi yapısı, sokakları buna engel. Bu konuda Sayın Başbakanımız da Büyükşehir Belediye Başkanımız da kararlı. Biz de aynı kararlılıkla gereken hazırlığı yapmak için, yerinde kentsel dönüşümü gerçekleştirmek için mutlaka doğal sit kararının değiştirilmesi ya da kaldırılması gerekiyor.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.