Eğin: ‘Sultanbeyli’nin ismi değiştirilmeli’ « Haber Takip

19 Ekim 2021 - 05:27

Eğin: ‘Sultanbeyli’nin ismi değiştirilmeli’

Eğin: ‘Sultanbeyli’nin ismi değiştirilmeli’
Son Güncelleme :

15 Mayıs 2012 - 14:17

Son dönemlerde Sultanbeyli’ye yaptığı yatırımlarla isminden söz ettiren Eğin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Eğin, yaptığı yeni teklifle yine çok konuşulacağa benziyor. Sultanbeyli isminin değiştirilmesini teklif eden Eğin, ‘Sultanbeyli Belediye Başkanı ve İlçe Kaymakamının bu konuda adımlar atmasını beklediğini’ dile getirdi.

 

EĞİN: ‘SULTANBEYLİ İSMİ 28 ŞUBAT SÜRECİNDE YIPRATILDI’

 

HABER TAKİP’ten Ahmet Işıkdağ’a konuşan İşadamı Cemal Eğin, Sultanbeyli ile ilgili oluşan olumsuz imajın isim değişikliği ile yok olacağına inandığı için Sultanbeyli isminin değiştirilmesini teklif etti. Logonun değiştirilmesi ile bir nebze olsun Sultanbeyli’nin imajında bir değişiklik olduğunu ancak, logonun isimle desteklenmesi gerektiğini ifade eden Cemal Eğin: ‘Sultanbeyli’de son yıllarda, bir iş adamı olarak merkezi bir yerde ciddi ve cesaretli bir adım atarak yatırım yapanların arasındayım. Yatırımlarımız ve yaptıklarımız ortadadır. Ama buraya yatırım yapmanın sıkıntısını yaşıyorum.

Şimdi söyleyeceklerim, Sultanbeyli’nin adını beğenmiyorum anlamına gelmesin. Sultanbeyli’de oturan birçok vatandaşla aynı duyguyu yaşıyorum. Yani Sultanbeyli’nin adını beğeniyorum. Çünkü zamanında Sultanların ve beylerin oturduğu bir yerdir Sultanbeyli. Bu nedenle Sultanbeyli isminden rahatsız değiliz. Ancak, günümüze geldiğimizde ve Sultanbeyli’nin dışarıya açılmasını, dışarıdan Sultanbeyli’ye yatırım gelmesini ve Sultanbeyli’nin daha da gelişmesini istiyorsak cesaretli bir adım atmamız lazım. 28 Şubat döneminin Belediye Başkanı Ali Nabi Koçak’a ve bazı muhafazakâr ve milliyetçi düşünceye sahip kişilere komplo düzenleyen, Atatürk büstü üzerinde yalandan yere Sultanbeyli’nin manevi değerleri ile oynanan. ‘Müslüm Gündüz, Fadime Şahin, sahte şeyh Ali Kalkancı’ gibi isimler Sultanbeyli’nin adına leke getirip yıprattılar. Fadime Şahin ilçe sınırları içerisindeydi. Ama diğerleri dışarıdan getirildi. O dönemde belediye Refah partisinde olduğu için, bu oyunu oynadılar. Belediye başkanımızın görüntüsünden dolayı Sultanbeyli’yi seçerek üzerinden oyun oynadılar. O dönemde inan kesimimin siyasi yükselişinin önünü kesmek içindi bütün bunlar. Bu nedenle Sultanbeyli bu komplo teorilerine kurban edildi. Bu yıpratılmış ismi ne yaparsak yapalım onaramıyoruz. Tek çare var o da isim değişikliği.

 

LOGO GÜZEL AMA YETMİYOR

Yeni logonun Sultanbeyli’ye katkısı oldu mu sorumuza ise samimiyetle cevap veren İşadamı Cemal Eğin: ‘Evet oldu diyebilirim. Ama logonun adı ve güzelliği Sultanbeyli’nin isminin gölgesinin altında kalıyor. Bunun için logonun fazla katkısı olmadı. Ancak bu değişikliğin olması iyi oldu. Belediye Başkanımız esnaftan, okullardan, STK temsilcilerinden, vatandaşlardan ve iş adamlarından logo ile ilgili fikir istedi. Bizde bu konuda fikrimizi belirterek desteğimizi verdik. Ayrıca logonun tanıtım programına arkadaşlarımla katılarak sevincimizi paylaştık. Bu konuda belediye Başkanımızı tebrik ve takdir ettik. Ama şu an itibari ile konuşacak olursak, imaj düzeltmede sadece logo yetersiz kalmıştır’ dedi.

 

ÖNCEKİ LOGO İLE KIYASLAYACAK OLURSAK

 

Önceki logo ile kıyasladığımızda ortaya nasıl bir sonuç çıkıyor sorusuna ise Cemal Eğin şu şekilde cevap verdi. ‘Önceki logo, Sultanbeyli’nin ilk logosu olduğu için insanlarda ayrı bir yeri vardı. Bizler için bir manevi anlam taşıyor olabilir. Ancak bunu herkes bilmiyor ki önceki logoda S ve B harfleri yazılıydı. Bir anlam ifade etmiyordu. Klasik bir şeydi. Yeni logonun çiçek olması güzel. Çünkü insanlar çiçeği koklar, çiçeği sever ve çiçeklerin olduğu yerde piknik yaparlar, çiçek sevgi sembolüdür. Bana göre logonun çiçek olması güzel oldu. Hiç olmazsa anlamı belli, bilmeyen insanlar tarafından da anlamı belli oluyor. Ama birçok insan eski logonun ne anlama geldiğini bilmezlerdi. Bazı insanlar Eski logoyu Arapça yazıya benzetse de, eski logoda sadece S ve B harfleri yazılıydı. Bu nedenle diyorum ki yeni logonun ilçemize olumlu katkısı olmuştur.

 

EĞİN: ‘İLÇE HALKININ YENİ BİR İSME İHTİYACI VAR’

 

Biz Sultanbeyli adını seviyoruz diyerek konuşmasına devam eden Eğin, ‘gönlümüzde kalabilir, ruhumuzda yaşatabiliriz. Ancak Sultanbeyli’nin değişimi ve gelişimi için, dışarıdan iş kaynaklarını almak için yeni bir isme ihtiyaç var. O güzel logomuz Sultanbeyli adının gölgesinde kalmaktadır. Bu sıkıntının ortasından kalması için Sultanbeyli’nin isminin değişmesi gerekir diye düşünüyorum. Belediye Başkanının bu konuyu gündemine almasını bir işadamı olarak istiyorum. Kamuoyu da bu öneriyi desteklerse bu konu üzerine gidilmesinin sağlıklı ve faydalı olacağını düşünüyorum’ dedi.

İsim konusunda da seçenek sunan Eğin, dört bir yanımız orman. Yeşilkent olabilir. Yeni yapılaşmalar olacağı için Yenikent olabilir ve bu isimler çoğaltılabilir. Belediye Başkanımızın, Kaymakamımızın bu konuda cesur adımlar atmalarını bekliyor ve bir işadamı olarak bu konuda kendilerini destekleyeceklerimizi söylüyorum ifadelerini kullandı. Gündemde olan 2B konusuna da değinen İşadamı Cemal Eğin, fiyatların yüksek olduğunu dolayısıyla vatandaşın sıkıntı yaşayacağını sözlerine ekledi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.