Sultanbeyli’de 28 Şubat Protestosu « Haber Takip

22 Ekim 2021 - 10:14

Sultanbeyli’de 28 Şubat Protestosu

Sultanbeyli’de 28 Şubat Protestosu
Son Güncelleme :

03 Mayıs 2012 - 13:35

28 Şubat’ın mağdur ilçelerinden biri olan Sultanbeyli, yıllar sonra 28 Şubat’la yüzleşmeye başladı. Kısa adı ASDER olan Adaleti Savunanlar Derneği’nin öncülüğünde Sultanbeyli Kent Meydanında basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına Sultanbeyli Belediyesi eski Başkanı Ali Nabi Koçak da katıldı. Meydanda yapılan basın açıklamasından sonra Sultanbeyli Adliyesine geçen dernek üyeleri ve Ali Nabi Koçak, 28 Şubat darbesinde 2. Zırhlı Tugay Komutanı olarak görev yapan Doğu Silahçıoğlu hakkında suç duyurusunda bulundular.

 

28 ŞUBATÇILARA SUÇ DUYURUSU:

LİSTEDE SÜLEYMAN DEMİREL DE VAR
28 Şubat’ta mağdur olan askerler ve siviller Sultanbeyli’de basın açıklaması yaptı. Öğlen saatlerinde Sultanbeyli Kent Meydanına gelen ASDER Derneği üyeleri ve sivil vatandaşlar basın açıklamasında bulundu. Basın açıklamasını ASDER Derneği Genel Sekreteri Necmettin Keleş yaptı. 28 Şubat sürecinde büyük haksızlıklara uğradıklarını dile getirerek konuşmasına başlayan Keleş, “28 Şubat sürecinde, ordu içinde illegal oluşturulan BÇG, binlerce inançlı subay ve Astsubay’ı tasfiye etmiştir. Bizler de o dönemde, 2. Zırhlı Tugay Komutanı olan Doğu Silahçıoğlu ve yardımcısı Albay İbrahim Evci marifeti, sıralı komutanlarının isteği, yüksek askeri şura üyelerinin kararı ve zamanın Cumhurbaşkanın onayı ile ordudan atıldık. Bu kişiler, darbeye zemin hazırlamak, şartları olgunlaştırmak amacıyla kışla içinde; inancını yaşamak isteyenlere baskı yapmak, haksız yere hapse atmak, hapiste aç bırakmak, sicillerimizi bozmak, eşlerimiz başörtülü olduğu için rütbe takma merasimden hakaretle kovmak ve en sonunda bizleri sadece inancımızı yaşadığımız için ordudan attırmakla suç işlemişlerdir” dedi.

 

KELEŞ: “SULTANBEYLİ’DE BİRÇOK KİŞİ VE KURUM FİŞLENDİ”

 

Basın açıklamasının devamında Sultanbeyli ile ilgilide önemli açıklamalarda bulunan ASDER Derneği Genel Sekreteri Necmettin Keleş, “Bu kişiler kışla dışında ve özellikle Sultanbeyli’de dönemin bürokratları, Kaymakam ve Milli Eğitim Müdürüyle birlikte halkımızı fişlemek, yerel yönetim üzerinde baskı kurup sistemli iftira ve hakaretle toplum nezdinde itibarsızlaştırmak istemişlerdir” dedi. Konuşmasının devamında şu sözlere de yer veren Keleş, İsmini zikrettiğimiz kişiler, kamu görevlilerini, başörtülü öğretmenleri baskı altına almak ve haklarında tahkikat yaptırmak için çalışmışlardır. Kuran Kurslarını, cami derneklerini ve sivil toplum kuruşlarını her türlü baskıyla çalışamaz duruma getirmek suretiyle birçok insanı mağdur etmişlerdir” ifadelerini kullandı.  Keleş, basın açıklamasından sonra bir grup üyeyle birlikte Sultanbeyli Adliyesine geçerek dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, Genel Kurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Milli Savunma Bakanı Vefa Tanır, 1. Ordu Komutanı ve yaş üyesi Atilla Ateş, 2. Zırhlı Tugay komutanı Doğu Silahçıoğlu ve aynı tugayda görevli tugay komutan yardımcısı İbrahim Evci’den şikâyetçi oldular.

 

KOÇAK: ‘SULTANBEYLİ ÜZERİNDE BÜYÜK OYUNLAR OYNANDI’

 

ASDER Genel Sekreteri Necmettin Keleş’ten sonra söz alan dönemin Sultanbeyli Belediye Başkanı Ali Nabi Koçak, ‘Bizler intikam hırsıyla burada değiliz. Bizleri 28 Şubat sürecinde mağdur eden kişilerin yargı önüne çıkması için bugün buraya toplanmış bulunuyoruz. O dönemde Sultanbeyli’ye en büyük haksızlığı yapan kişilerin başında 2. Zırhlı Tugay komutanı Doğu Silahçıoğlu gelmektedir. Yetkisini aşarak Sultanbeyli’de akıl almaz işlere imza atmaya kalktı. Yer göstermemize rağmen Fatih Bulvarının ortasına Atatürk büstünü kurdurdu. İlk getirilen Atatürk büstü fiberden yapılmıştı. Fiberden yapılan Atatürk büstü yakılacak ve suçu bizim üzerimize atacaklardı. Bizler o büstün başında 15 gün nöbet beklettirdik. Bunu anlayan malum şahıslar bu defa fiber büstü kaldırdı yerine tunç olan büstü getirdiler. Atatürk büstü işi tutmayınca bu kez şuan üzerinde açıklama yaptığımız Fatih Bulvarının ismini Atatürk Bulvarı olarak değiştirtmek istediler. Bu caddenin ismi Fatih Bulvarı olsun diye meclis kararı vardı ama buna rağmen bizleri İçişleri Bakanlığına şikâyet ettiler. Bununla ilgili bizi az uğraştırmadılar” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.