Sultanbeyli Saadet’ten 2B protestosu « Haber Takip

28 Kasım 2021 - 21:58

Sultanbeyli Saadet’ten 2B protestosu

Sultanbeyli Saadet’ten 2B protestosu
Son Güncelleme :

26 Nisan 2012 - 16:08

Gazetemiz HABER TAKİP’in gündeme getirdiği 2B rayiç fiyatları, ilçede birinci gündem olmaya devam ediyor. Yasaya tepkiler çığ gibi büyürken, konuyla ilgili ilk siyasi tepki Sultanbeyli Saadet Partisi’nden geldi. Kent Meydanında yapılan basın açıklamasında 2B’nin fiyatları, Kentsel Dönüşüm ve Vergi Dairesi’nin Sultanbeyli’den gitmesi eleştirildi.

 

BASIN AÇIKLAMASI KENT MEYDANINDA YAPILDI

Gazetemiz HABER TAKİP’in yayınladığı Sultanbeyli 2B rayiç fiyatları ilçe gündeminde konuşulmaya devam ediyor. Fiyatların yüksek olmasına muhalefet partilerinden de tepkiler gelmeye başladı.  Sultanbeyli’de konuyla ilgili ilk siyasi tepki Sultanbeyli Saadet Partisi’nden geldi. Kent Meydanında yapılan basın açıklamasında 2B’nin fiyatları, Kentsel Dönüşüm ve Vergi Dairesi’nin Sultanbeyli’den gitmesi eleştirildi. Basın açıklamasını Sultanbeyli Saadet Partisi İlçe Başkanı İsmail Yılmaz yaptı. Meydanda yapılan basın açıklamasına geçtiğimiz dönem Sultanbeyli Belediye Başkan Adayı olan Avukat Halil İbrahim Arıkan, partinin belediye meclis üyeleri, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

BİZLER BURADA İŞGALCİ DEĞİLİZ!

 

 

 

 

 

 

Önceden hazırlanan basın açıklamasını okuyan İlçe Başkanı İsmail Yılmaz: ‘Pek muhterem Sultanbeylili hemşehrilerimiz ve kıymetli basın mensupları, hepimiz Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden gelerek İstanbul’a ve hayata tutunmak için büyük zorluklara göğüs gererek Sultanbeyli ye yerleştik. Kader bizi burada buluşturdu ve hepimiz Sultanbeylili olduk. Biz biliyoruz ki hiç kimse keyfi olarak memleketini, yerini, yurdunu terk etmedi. Herkes mecburiyetten ve çeşitli sebeplerden dolayı bu büyük şehirlere göç kervanına katıldı. Yine biz biliyoruz ki çok zor şartlarda gelip Sultanbeyli ye yerleşen hiçbir kardeşimiz burada işgalci değildir. Mevcut arsasını parayla satın almış ve inşaatını da büyük zorluklarla yaparak bir yuva sahibi olmuştur. Bizler uzun yıllardır burada yaşamaktayız. Evlerimizin, binalarımızın, yerlerimizin gerçek hak sahipleri olarak artık Sultanbeyli nin mülkiyet ve imar meselesinin halkın yararına olarak çözülmesini istiyoruz’ dedi.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ SUNDULAR

Değerli Sultanbeyli liler kıymetli basın mensupları.

Hükümetin son dönemde almış olduğu birtakım kararlar ve çıkarılan, çıkacak olan yasalarla bu sorunları çözmeye çalıştığını görmekteyiz. Ancak bu kararlar ve yasaları dikkatlice incelediğimizde,  özellikle Sultanbeyli gibi henüz yasallaşamamış yerlerin büyük bir mağduriyet yaşama tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu görmekteyiz.

Konuşmamın bu bölümünde bizleri bekleyen tehlikeleri ve halkı mağdur etmeyecek çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

 • 6 ekim 2011 de bakanlar kurulu kararı ile Sultanbeyli’nin kentsel dönüşüme tabii tutulacağı açıklanıyor ve bu uygulama 644 sayılı KHK’nin bazı maddelerine göre yapılacaktır deniliyor. TOKİ eliyle yapılması planlanan kentsel dönüşüm de henüz tapusunu alamamış ve binası ruhsatsız olan hak sahipleri enkaz bedelleri ile yerlerini kaybedebilirler.
 • Vatandaşın elinde tapusu olsa bile binası ruhsatsız ve depreme dayanıksız olması nedeniyle kamulaştırma yetkisi olan TOKİ tarafından istimlak edilebilir.
 • Uzun yıllardır tartışılan 2B yasası nihayet çıktı. Ancak açıklanan fiyatlar büyük bir hayal kırıklığı, öfke ve tedirginliğe yol açmıştır.
 • Bu sonuç hükümetin 2B arazilerinde yeri olan vatandaşa hak sahibi değil işgalci gözü ile baktığının açık bir delilidir.
 • Hükümet işgalci olarak gördüğü vatandaşa zaten parayla satın aldığı yerlerini fahiş fiyatla ikici kez satmak ve buradan çok büyük gelirler elde etmek istiyor.
 • Sultanbeyli için açıklanan fiyatlar metrekaresi 250 ve 800 tl arasındadır. Bu500 metrebir arsa için ortalama 200 bin TL gibi bir bedel demektir.
 • Çoğunluğu geçim sıkıntısı içinde olan, borçlanarak hayatını sürdüren, aybaşını zar zor getiren, işsiz olan, 200 bin değil 2 bin lirayı bile ödeme gücü olmayan vatandaşlar bu yerlerini nasıl alacak bu bedelleri nasıl ödeyecekler?
 • Bu yüksek bedelleri ödeyemeyen vatandaşların yerlerini kim satın alacak?
 • Vatandaş bedelini ödeyip tapusunu alsa bile kentsel dönüşüm uygulaması ile yerleri tekrar istimlâk yoluyla geri alınabilir.

BİZİM ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZ

 • Bu sorun mutlaka halkın yararına çözülmelidir. Hükümet ve belediye halkı işgalci olarak değil hak sahibi olarak kabul edip her karar ve uygulamalarını bu anlayışla yapmalıdırlar.
 • 2B arazilerindeki hak sahiplerine hali hazıra göre arsa tapuları sembolik bedellerle verilmeli, hükümet bu arazilerden rant beklentisinden vazgeçmelidir.
 • Hisseli tapulu yerlerdeki tapular rantiyecilerden alınıp makul bir bedel ve vade ile hak sahiplerine hali hazıra göre verilmelidir.
 • Tapu vermek yetmez, kentsel dönüşün için imar planları yapılırsa bu uygulama için vatandaşın inşaat firmaları ile kat karşılığı anlaşarak belli bir süre içinde bu dönüşümü gerçekleştirme hakkının sağlanması gereklidir.
 • Rantiyecilerin değil halkın yararına olacak her uygulamayı SAADET partisi olarak destekleyeceğimizi, bu uygulama bizim önerimiz şeklinde gerçekleşirse bizde teşekkür edeceğimizi buradan beyan ederiz.

Biz saadet partisi olarak bu süreci yakından takip etmekteyiz. Vatandaşlarımızı bilgilendirmek bilinçlendirmek için mahallelerimizde halk meclisleri düzenlemekteyiz. Bu mesele halkın yararına olacak şekilde sonuçlanana kadar her türlü yasal haklarımızı kullanarak mücadelemizi sürdürecek ve gerekirse Sultanbeyli de miting bile yapacağız’ dedi.

 

 

 

 

 

 

 

VERGİ DAİRESİ SULTANBEYLİ’DEN GİTTİ!

Belediye başkanı ve yetkililerin şaşkın bakışları altında Sultanbeyli vergi dairesi taşındı. Sultanbeyli den yüzde 70 e yakın oy almış bir iktidarın Sultanbeyli ye olan bu muamelesini kınıyoruz. Sayın belediye başkanı ve yerel idarecilerin haberleri dahi olmadan bir kurumun taşınması kabul edilir bir durum değildir Sultanbeyli nin hakkı savunulamamıştır. Gaflet içinde olan yerel idarecilerin uyanmalarını ve bu haksız karardan dönülmesi, yanlışın düzeltilmesi, vergi dairesinin yeniden Sultanbeyli ye getirilmesini beklemekteyiz. Bu sağlanamazsa  yerel idarenin çok basit bir konuda dahi Sultanbeyli’nin hakkını koruyamadığı anlaşılacak ve Sultanbeyli halkı bu gafletin hesabını sandıkta soracaktır.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.