BEYKOZ’DA 2B MİTİNGİ « Haber Takip

22 Ekim 2021 - 10:19

BEYKOZ’DA 2B MİTİNGİ

BEYKOZ’DA 2B MİTİNGİ
Son Güncelleme :

25 Nisan 2012 - 13:11

2B rayiç bedellerinin yüksek olmasından dolayı ilçelerde eylemler başladı. Eylemlerin ilki Beykoz’da yapıldı. Beykoz Muhtarlar Derneği ve sivil toplum örgütlerinin 2B rayiç bedellerinin yüksekliğine dikkat çekmek amacıyla düzenlediği miting Beykoz Belediyesi Başkanlık binası önünde yapıldı. Eyleme yaklaşık 3000 kişi katıldı.

 

 

Ahmet Soylu, Ankara yollarını aşındırdık

 

Mitinge binlerce vatandaş katılırken, siyasi parti temsilcilerinin konuşma yapmasına izin verilmemesi tartışmalara neden oldu. Vatandaşlar sorunun çözümü için buraya geldiklerini ve siyasi partilerin bu işe karışmaması gerektiği yorumunu yaptı.

Mitingde ilk sözü alan Gümüşsuyu mahalle muhtarı Ahmet Soylu, Beykoz’da yayın yapan kardeş gazete Dost Beykoz isimli yerel gazetenin yayınladığı rayiç değerleri okuyarak, muhtarlar olarak daha önce Ankara’da soruna çözüm üretmeye çalıştıklarını ifade etti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve diğer siyasi parti temsilcilerine 2B yasası çıkmadan önce dosya verdiklerini ifade eden Muhtar Soylu, sorunun çözümü için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Cavit Gül, siyasi hiçbir amacımız yok…

Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül, hiçbir siyasi amaç gütmeden sorunun çözümü için toplandıklarını, STK ve siyasi partilerin kendilerine destek verdiğini ifade etti. Destekleri nedeniyle STK ve siyasi partilere teşekkür ettiğini söyleyen Cavit Gül, amaçlarının çıkan yasasının tekrar gözden geçirilmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Çekmeköy’de daha önce böyle bir durum yaşandığı ve satışların emlak vergisi üzerinden yapıldığını hatırlatan Cavit Gül, Beykoz’da da aynı uygulamanın yapılmasını istediklerini belirtti.

 

Rafet Şişmanoğlu, Bize artık gidin diyorlar

Mitingde Beykoz Meclis Üyeleri Derneği Başkan Yardımcısı Rafet Şişmanoğlu’da dernek adına bir konuşma yaptı. Şişmanoğlu, “hükümetimiz orman özelliğini kaybetmiş arazilerinin satış kararı kanunu çıkarması bizi sevindirdi. Ancak hak sahiplerinin hakkı korunmadı. Metre kare birim fiyatları bize göre çok yüksek… Anladığımıza göre bize artık gidin diyorlar…  Arazilerini alamayan vatandaşların arazileri açık artırmayla satılacak. Gerçek bedel tespit edildi. Bunu Cumhurbaşkanı’ndan talep ediyoruz. Davamızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

 

Erkan Atagün Hükümete yüklendi

Buraya geliş amacımız 2B sorununu anlatmaktır… Muhtarlar olarak bu işe baş koyduk. Milli Emlak Memurları fiyat belirlediler. Emlakçilere fiyat sormuşlar, mal milletindir, sana ne kardeşim. Bize, ‘onlar işgalcı, 70 milyonun hakkını yiyorlar’ diyorlar. Garip Beykozludan ne diye bunun hesabını soruyorsunuz. Sen kimsin, Benim malıma nasıl sahip çıkıyorsun… Bir taraftan tapu vermeye çalışıyorlar. Biryandan yerleri terk edin diye tebligatlar yapıyorlar… Birlik olma zamanındayız. Siyasi parti farkı gözetmeden birlik olalım.

 

 

 

 

 

 

Beykoz Giresunlular Dernek Başkanı Hasan Karakaya

Bugün burada yeni çıkan kanunu protesto etmek için toplanmış bulunuyoruz. O kanunla hepimizi derinden yaralamışlardır. Beykozluya kâbus yaşatmaktadırlar. Rayiç bedelleri çok yüksek tutmuşlardır. Bu yerleri alabilecek misiniz? Bizleri işgalcı olarak görmenin bir anlamı yok. Vatandaş vergi vermiş. Devlette onları ecri misil ödemeye mecbur etmiş. 2B mağduru olarak bugün yine kâbus yaratıyorsunuz. Vatandaşın ödeyemeyeceği miktarları çıkartıyorsunuz… İstanbul’un kapılarını sonuna kadar açarken, bundan önceki hükümetler dâhil olmak üzere, barınma sorununu çözememiştir. Vatandaş mecburen İstanbul’a geldi. Bu gelenlere yer verilemedi. Onlar kendi imkânları ile bu yerleri edindiler. Barınma amaçlı bu küçük arazileri halk alamayacaktır. Artık büyük bir ses çıkarmalıyız. Bu işe parti gözetmeden bakalım. Halk şartsız destek olmalıdır. Halk demokratik tepkisini ortaya koyuyor ve koyacaktır.

 

 

İlçe Başkanlarına söz verilmedi…

Mitingde konuşmak isteyen CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ve Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Burhan Öz’e söz verilmemesi tartışmalara neden olurken, her iki ilçe başkanı da ayrı yerlerde basın mensuplarına açıklamalarda bulundular.

 

Hızır Yılmaz, felaketin geleceğini söylemiştik

CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, seçildikten sonra muhtarlarla kahvaltılı bir toplantı yaptığını ve bu felaketin geleceğini anlattıklarını söyledi. Başkan Yılmaz, “Biz halkı suçlayamayız. Halkın bilinçlenmesi için vazifeliyiz. Biz söz hakkı istemedik. Alana gelince gördük ki, bize tepki vardı. Siyasi partiler ne kadar farklı olursa oldun. Halkın yanında oluruz. Biz AK Parti’den bu işin içinde olmasını istedik. Onlar istiyor ki, ‘aman konuşmayalım… Ben Hızır Yılmaz olarak asla susmayacağım. Biz siyaseti istikbal için değil, istiklal için yapıyoruz. Muhtarlarımıza, gidin halkın gazını alın dendi. Ama inanın biz bu işi bozduk. Gün bugün, biz herkesle her yere gitmeye hazırız” dedi.

 

Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Burhan Öz

Bugün bir milattır… Bu ses her yerde olacaktır. Biz işgali 1915’de bitirdik… Bu yerler bizim atalarımız sayesinde hakkımızdır. Ben 40 yıldır Beykozluyum nasıl işgalci oluyoruz. İşgalci demek hain demektir. Biz ileriki günlerde basın açıklaması yapacağız. Bize en ayıp gelen şey, bizi arabanın üzerine bile çıkarmadılar. Hükümetin adamalarının ellerine yazılı kağıdı vermişler, okuyorlar. Arabanın üstüne çıkmaya o zaman gerek gördük. CHP İlçe Başkanı Yalnız başına mücadele veriyordu… Ona destek vermek için bizde arabanın üzerine çıktık.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı mitingde Muhtarlar Derneği adına basın açıklamasını Tokatköy Mahalle Muhtarı Erkan Atagün okudu… Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bir mülkiyet probleminin daha çözümü anlamına gelen “Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi İle Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun”18 Nisan 2012 tarihinde TBMM kurulundan geçmiş,20 Nisan 2012 tarihi itibari ile Sayın Cumhurbaşkanına imzaya gönderilecektir. Bu kanun mevcut meclisin sözlerinin arkasında durduğunun bir sonucu olarak bizleri mutlu etmiştir.

 

 

Biz Beykoz da işgalci değiliz!

Aslında incelendiğinde Beykoz mahalle ve köylerinde 2B arazilerinde oturanların ormanları açarak bu yerleri oluşturmadığı, aksine para ile satın alındığı ve iptal edilen tapulardan oluştuğu ayrıca 80’li yıllarda bölge halkına bedelleri ödenerek tapu tahsisler ile verilmiş olmasına rağmen bu bedeller geri ödenmeden tapu tahsisler iptal edilmiştir. Üçüncü sefer fahiş fiyatlar ile almamız dayatılmaktadır. Dedelerimiz Beykoz’a doğal güzelliklerinin peşine düşerek gelmedi. Bizler Kundura Fabrikası, Paşabahçe Cam Fabrikası ve Tekel fabrikasının iş gücünü karşılayıp, devlete değer üretmek için getirildik.

 

Beykoz’u biz güzelleştirdik!

Yarım asırdır tapu ve imar planı umudu ile siyasilerden çözüm bekleyen halkımız yine hüsrana uğramıştır. Rayiç bedellerin bu kadar yüksek şekilde uygulanacak olması, bu kanunun bizler için olmadığını, aksine bizleri tasfiye etmek için çıkarıldığını akıllara getirmektedir. Özü itibari ile sorunları büyük oranda çözen bu kanun düzenlemesi AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi ittifakı ile çıkmıştır. Bu bağlamda çözüm yeri olarak, büyük oranda iktidar partisini görsek de CHP ve MHP’nin de çözümde rol alması ve halkçı tavırlarını ortaya koyması beklentilerimizdendir.

 

 

Beykoz Beykozlularındır!

Ortalama gelir seviyesi 1000- TL (Bin Türk Lirası) olan Beykoz halkının bu yüksek rayiç bedelleri ile oturduğu evi satın alması mümkün değildir. M²’si 100 (Yüz) TL’den 1000-TL (Bin TL) civarına kadar çıkan rayiç bedellerin tespit şekli teknik ve etik açıdan uygun değildir. Gerçekleri yansıtmamaktadır. Daha önce doksanlı yıllarda yapılan uygulamalarda bölgemizde ve Çekmeköy İlçesinde satış bedeli olarak “emlak değeri” uygulanmıştır. Milli emlak tarafından yapılan bu uygulamalarda hak sahipleri mağdur edilmemiştir.

 

Emlak Bedeli Üzerinden satış istiyoruz!

Sayın Cumhurbaşkanının bu hassasiyeti gözeterek, kanun maddesini yeniden düzenlenmek üzere meclise iade etmesini, Sayın Başbakan ve muhalefetin halkımızı mağdur etmeyecek şekilde “ Emlak Beyan Değeri” üzerinden satışına dönük düzenleme yapmasını ve taksitli satışlarda sürenin tekrar 5 (Beş) yıla çıkartılmasını Beykoz halkı adına, arz ve talep ediyoruz.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.