SULTANBEYLİ’NİN 2B FİYATLARI BELLİ OLDU! « Haber Takip

28 Kasım 2021 - 22:20

SULTANBEYLİ’NİN 2B FİYATLARI BELLİ OLDU!

SULTANBEYLİ’NİN 2B FİYATLARI BELLİ OLDU!
Son Güncelleme :

23 Nisan 2012 - 17:28

Sultanbeyli’de 2B arazilerinde yaşayan vatandaşların merakla beklediği ancak, bir türlü öğrenemediği 2B fiyatlarına HABER TAKİP ulaştı. Sır gibi saklanan fiyatlar dudak uçuklatan cinsten. Belirlenen rakamlara göre Sultanbeyli’de en yüksek bedeli Eşref Bitlis Bulvarında yaşayan vatandaşlar ödeyecek. Eşref Bitlis Bulvarında yaşayan vatandaşların arsasına 800 TL üzerinden işlem yapılacak. Sultanbeyli’de belirlenen en ucuz metrekare birim fiyatı ise 250 TL.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EN YÜKSEK FİYAT 800 TL, EN DÜŞÜK FİYAT 250 TL

 

Gerek hükümetin gerekse yerel yönetimlerin sır gibi sakladığı Sultanbeyli 2B arazilerinin fiyatlarına HABER TAKİP ulaştı. Dudak uçuklatan fiyatlar, Sultanbeyli halkını kara kara düşündüreceğe benziyor. Belirlenen rakamlara göre Sultanbeyli’de en yüksek bedeli Eşref Bitlis Bulvarında yaşayan vatandaşlar ödeyecek. Bulvar üzerinde evi olan vatandaşlar, arsasını alabilmek için metrekare birim fiyatına 800 TL’nin %70’i olan 560 TL ödeyecek. Sultanbeyli için belirlenen en ucuz metrekare birim fiyatı ise 250 TL. Sultanbeyli’de 14 mahalle halkını yakından ilgilendiren bu fiyatlar ilçede çok konuşulacağa benziyor.

 

YÜZDE 50’LİK RAYİÇ BEDEL YÜZDE 70’E ÇIKARILDI!

 

Sultanbeyli’nin yüzde 22’lik bir alan 2B arazisi. Bu yüzde 22’lik 2B arazisinde yaklaşık 60 kişi yaşamakta. 60 bin kişiyi yakından ilgilendiren 2B yasası geçtiğimiz Çarşamba mecliste görüşüldü. Arazilerin satış bedeline ilişkin madde üzerinde, AK Parti değişiklik önergesi verdi. Verilen öneride Komisyonun belirlediği yüzde 50’lik rayiç bedel yüzde 70’e çıkarıldı. Rakamın yüzde 50’den yüzde 70’e çıkması vatandaşın biraz daha fazla para ödemesine neden oldu.

 

SULTANBEYLİ’NİN FİYATLARI BEYKOZ’DAN DAHA PAHALI!

 

Belirlenen 2B fiyatlarına göre Anadolu Yakasında en yüksek bedeli Sultanbeyli halkı ödeyecek. Beykoz’a nazaran daha yüksek olan fiyatlar, Sultanbeyli halkını mağdur edeceğe benziyor. Beykoz’a bağlı Sağuksu mevkiinde yaşayan bir vatandaş, yaşadığı yeri alabilmek için metrekare birim fiyatına en yüksek 700 TL üzerinden ödeyecekken, Sultanbeyli Eşref Bitlis Bulvarında evi olan bir vatandaş, metrekare başına 800 TL üzerinden ödeme yapacak. Denize nazır bir alanda yaşayan vatandaş 700 TL üzerinden ödeyecekken, Sultanbeyli’de vatandaşın 800 TL üzerinden ödemesi tepki çekeceğe benziyor.

 

BAŞKAN KESKİN İNDİRİM İÇİN UĞRAŞ VERDİĞİNİ BELİRTTİ

 

Sultanbeyli Belediye başkanı Hüseyin Kekin ise daha önce bir basın açıklamasında “Komisyon fiyatları oldukça yüksek belirlemiş. Biz bunun azaltılması için uğraş verdik” demişti, fakat komisyonun belirlediği fiyatları belirtmemişti. Bu mücadele sırasında Başkan Keskin’in örneğin 1000 TL olarak tespit edilen Eşref Bitlis civarı fiyatını 800 TL’ye indirttiği belirtiliyor.

 

2B’DEKİ ŞARTLAR!

 

 

  1. 2-B alanlarında bulunan taşınmazlar için, taşınmazların 31 Aralık 2011′den önce kullanıcısı veya üzerindeki muhdesatın sahibi olarak gösterilen kişiler, bu taşınmazları satın almak için 3 ay içinde idareye başvurabilecek, taşınmazların bedeli karşılığında kendilerine doğrudan satılmasını isteyebilecek.

 

  1. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra düzenlenecek güncelleme listeleri veya kadastro tutanaklarına göre oluşturulacak tapu kütüklerinin beyanlar hanesine göre, 31 Aralık 2011′den önce kullanıcısı veya üzerindeki muhdesatın sahibi kişiler ise başvurularını 6 ay içinde yapabilecek.

 

       Ödeme koşulları

 

  1. Hak sahiplerine doğrudan satılacak taşınmazların satış bedeli, rayiç bedelin yüzde 70′i olacak. Peşinat alınmadan yapılan taksitli satışlarda ise satış bedelinin yüzde 10′u, yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde, kalanı ise belediye ve mücavir alan sınırları içinde en fazla 3 yılda 6 eşit taksitte, belediye ve mücavir alan sınırları dışında ise en fazla 4 yılda 8 eşit taksitte faizsiz olarak ödenecek.

 

  1. Peşin ödemelerde yüzde 20, bedelin yarısının peşin ödenmesi halinde yüzde 10 indirim uygulanacak.

 

  1. Başvuru sahipleri, satış bedellerine mahsup edilmek üzere; belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan yerler için 2000 lira, dışında olan yerler için 1000 lira başvuru bedeli ödeyecek.

 

  1. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce düzenlenen güncelleme listeleri veya kadastro tutanakları kapsamında kalan taşınmazların satış işlemleri, 1 Mayıs 2010′dan itibaren tespit edilen rayiç bedeller üzerinden yapılacak.

 

  1. Tebliğ edilen satış bedeline itiraz edilemeyecek, dava açılamayacak.

 

  1. Satış bedelini ödemeyenlerin, doğrudan satın alma hakları düşecek. Ancak taksitlerden ikisinin vadesinde ödenmemesi yükümlülüklerin ihlali anlamına gelmeyecek, gecikme zammı uygulanacak.

 

Örnek:

A.Gazi veya M. Akif Mahallesinde Cadde üzerinde500 metrekarearsası bulunan bir vatandaş rayiç bedel olan 600 TL üzerinden

600×500 = 300.000 TL

%30 indirim = 210.000 TL taksitli (3 yılda 35.000 TL x 6 eşit taksitle) ödeme yapacak

Veya 210.000 % 20 indirim = 168.000 TL Peşin ödeme yapacak

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.