İSTANBUL MİLLETVEKİLLERİ NE İŞ YAPAR? « Haber Takip

28 Kasım 2021 - 18:43

İSTANBUL MİLLETVEKİLLERİ NE İŞ YAPAR?

İSTANBUL MİLLETVEKİLLERİ NE İŞ YAPAR?
Son Güncelleme :

15 Nisan 2012 - 14:19

15 Milyon insanın yaşadığı İstanbul için TBMM’de önemli kararlar alınıyor, İstanbul Milletvekillerinin sesi çıkmıyor. 2B ve Afet yasası gibi halkı yakından ilgilendiren önemli kararlar mecliste görüşülüyor ama ne AKP’li ne MHP’li, ne CHP’li nede BDP’li İstanbul Milletvekilleri çıkıp konularla ilgili tek kelime dahi etmiyor.

 

 

İSTANBUL’UN SORUNLARINI MECLİSE TAŞIN DİYE SEÇMİŞTİK

TBMM’me içinde bulunduğumuz ayda önemli kararlar alacak. Bu önemli kararların başında 2B ve Afet yasası geliyor. 15 milyon insanın yaşadığı İstanbul’un mecliste toplam 85 Milletvekili var. Ancak ne hikmettir ki, bizim oylarımızla meclise giden AKP, CHP, MHP ve BDP’li İstanbul Milletvekilleri bu önemli konularla ilgili genel kurulda tek kelime dahi etmiyor.

 

ANADOLU MİLLETVEKİLLERİ HEP GÜNDEMEDE

 

Özellikle Türkiye’nin birçok ilini ilgilendiren 2B konusunda gerek iktidarın gerekse muhalefetin meclis üyeleri fiyatların aşağı çekilmesi, vatandaşa ödeme kolaylığının sağlanması ve kararların kendi bölgelerinde yaşayan vatandaşın lehinde çıkması için canla başla çalışırken İstanbul Milletvekilleri aynı duyarlılığı mecliste göstermiyor. Oysaki İstanbul’un başta Şile, Beykoz, Sarıyer, Sultanbeyli, Çekmeköy, Ümraniye ve birçok ilçesi 2B konusuyla yakından ilintili ve TBMM’den çıkacak sonucu sabırsızlıkla bekliyor. Ama ne yazıktır ki, bu ilçelerden oy alarak TBMM’ye giden toplam 85 İstanbul Milletvekili bu konuları gündemine dahi almıyor.

 

TOROSLARLA SULTANBEYLİ KIYASLANMIŞTI!

 

Anadolu Milletvekillerinin kendi seçim bölgelerinde yaşanan sıkıntıları ve oluşabilecek sıkıntıları ortadan kaldırmak için İstanbul Milletvekillerine göre daha içten çalışıyorlar. Bunun en önemli kanıtı. Geçtiğimiz haftalarda MHP Adana Milletvekili Mehmet Şandır, mecliste 2B konusu konuşulurken, Toroslardaki  2B arazisi ile İstanbul’daki arazilerin aynı fiyat olmamasını, İstanbul’un daha pahalı olmasını gündeme getirmişti. Aynı minberde bir konuşmayı da CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer gündeme getirmişti.  HABER TAKİP olarak bizde Şandır ve Seçer’in bu tutumlarının yanlış olduğunu dile getirmiş ve ‘Muhalefet meclis üyeleri Sultanbeyli’yi yakacak’ diye duyurmuştuk. Haberin yayınlanmasından sonra birçok vatandaş gazetemizi arayarak ve Şandır ve Seçer’in seçildikleri bölge halkının hakkını savunuyor ve kendi seçmenlerini koruyorlar. Aynı duyarlılığı İstanbul’un 85 Milletvekili niye göstermiyor diye sitemlerini dile getirdiler.

 

İSTANBUL’DA NE KADAR 2B ARAZİSİ VAR?

 

İstanbul’daki 18 bin 233 hektarlık 2B arazisinin 2 bin 513 hektarlık bölümünün bulunduğu Beykoz, bu rakamla ilk sırada yer alıyor. Beykoz’u bin 528 hektarile Çatalca izliyor. Şile ise bin 408 hektarile üçüncü sırada yer alırken, Silivri ise 1.344 hektarile İstanbul’da en çok 2-B arazisine sahip dördüncü ilçesi konumunda. Yasa gereğince satışa çıkarılacak İstanbul’daki 2B arazilerinden yaklaşık 16 milyar TL, Türkiye genelindeki bu arazilerden yaklaşık 25 milyar TL gelir bekleniyor.

2B’lerin büyük bölümü Anadolu yakasında.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.