‘MİKROP’LU SU HABERİMİZ ULUSAL BASINDA! « Haber Takip

28 Kasım 2021 - 18:43

‘MİKROP’LU SU HABERİMİZ ULUSAL BASINDA!

‘MİKROP’LU SU HABERİMİZ ULUSAL BASINDA!
Son Güncelleme :

21 Mart 2012 - 13:57

HABER TAKİP’in Salı günü Manşetten duyurduğu ‘Sultanbeyli halkı su yerine ‘Mikrop’ mu  içiyor’ başlıklı haberimiz yine ulusal basına taşındı. Başta Türkiye’nin en çok satan gazetesi  Zaman olmak üzere Sabah, Show, Cihan Haber Ajansı, Milli Gazete, Haber7 ve binlerce internet sitesinde yer alan haberimiz ‘Bedava olsun, zehirli olsun’ başlığı ile okuyucunun bilgisine sunuldu.

ULUSAL BASIN’DA HABER TAKİP’İ TAKİP EDİYOR!

 Yayına başladığı günden bu yana onlarca haberi ulusal basına taşıyan gazeteniz HABER TAKİP, yaptığı haberlerle ulusal basına haber kaynağı olmaya devam ediyor. Salı günü ‘Sultanbeyli halkı su yerine ‘Mikrop’ mu içiyor’ başlığı ile duyurduğumuz haber, bir gün sonra ulusal basında yankılandı. Türkiye’nin en çok okunan gazeteleri haberi önce, haber sitelerinden ertesi gün de, gazete sayfalarından okuyucularına duyurdu.  Başta Türkiye’nin en çok satan gazetesi Zaman olmak üzere Sabah, Show, Cihan Haber Ajansı, Milli Gazete, Haber7 ve binlerce internet sitesi haberimizi ‘Bedava olsun, zehirli olsun’ başlığı ile okuyucusuna duyurdu. Ulusal basından önce olayı fark eden ve manşetine taşıyan HABER TAKİP, bir kez daha ulusal basına haber atlatmayı başardı.

YETKİLİLERİN AÇIKLAMA YAPMASI BEKLENİYOR!

‘Mikrop’lu çeşme suyu haberi ilk HABER TAKİP’te sonrada onlarca yayın organında yer almasına rağmen, hiçbir kurumdan resmi bir açıklama gelmedi. Haberi okuyan ve gazetemize ulaşan yüzlerce vatandaş, ‘yetkililerin insan sağlığını dikkate alıp çeşmelerden su örneği alıp analiz yaptırmasının güzel bir çalışma olduğunu, ancak; çıkan tahlil sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılmamasının üzücü olduğunu dile getirdiler. Aynı vatandaşlar, bundan sonraki süreçte çeşmelerin kapatılıp kapatılmayacağını, çeşme depolarının dezenfekte edilip edilmeyeceğini ve sıkıntının ortadan kaldırılması için ne gibi kalıcı çalışmalar yapılacağını yetkililerden öğrenmek istediklerini dile getirdiler.

MİKROP’LU SU MU İÇİYORUZ?, HABERİNİ NASIL DUYURMUŞTUK!

Sultanbeyli’de yaşayan vatandaşların kendi imkânları ile yaptırdığı ve ormandan gelen kaynak suların aktığı çeşmelerin üzerine Sağlık Grup Başkanlığı tarafından asılan ‘Tahlil sonuçları kirli çıkmıştır, geçici bir süre içilmez’ yazılı uyarı levhaları ilçede yaşayan vatandaşları tedirgin etti. Sultanbeyli Sağlık Grup Başkanlığı’nın bölgedeki kaynak sularına yönelik rutin olarak gerçekleştirdiği su analizlerinin sonuncusu halk sağlığını yakından ilgilendiren önemli sonuçlar verdi. Sultanbeyli’de halkın yoğun şekilde içme suyu olarak kullandığı çeşmelerdeki kaynak suları Pendik Halk Sağlığı Laboratuarı Müdürlüğü’nde analizden geçti. İçme ve kullanma sularının bakteriyolojik analiz raporu ise çeşmelerden akan suların içilemeyecek ölçüde kirli olduğunu gözler önüne serdi. İnsan sağlığını tehdit eden sonuçların ortaya çıkmasından sonra Sultanbeyli, İlçe Sağlık Grup Başkanlığı, ilçe halkının yoğun olarak kullandığı çeşmeler üzerine “Tahlil sonuçları kirli çıkmıştır, geçici bir süre içilmez” yazılı uyarı levhaları asmaya başladı. Birçok çeşmenin üzerinde uyarı levhası olmasına rağmen vatandaşlar, çeşmelerden evine su taşımaya devam ediyor.

BİR ÇAY BARDAĞI İÇİNDEKİ SUDA 24 ADET BAKTERİ VAR!

Çeşmeler üzerine asılan üzerine “Tahlil sonuçları kirli çıkmıştır, geçici bir süre içilmez” yazılı uyarı levhalarından yola çıkan HABER TAKİP, birçok önemli bilgiye ulaştı. Uzundere mevkiinde bulunan M. Abdullah Hamdi çeşmesinde alınan tahlillerde 100 mili litrelik (Bir çay bardağı) suda 24 adet değişik bakterinin olduğu ortaya çıktı. Bu değer diğer çeşmelere göre en az oranda. Bazı çeşmelerde ise bu oran 40 ile 50 adet bakteri arasında değişiyor. Bu bakteriler arasında başta ishal hastalığı olmaz üzere birçok hastalığa sebebiyet veren Koliform ve Eşecoli bakterilerinin olduğu da öğrendiğimiz bilgiler arasında.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.