Sultanbeyli halkı su yerine ‘mikrop’ mu içiyor? « Haber Takip

22 Ekim 2021 - 10:08

Sultanbeyli halkı su yerine ‘mikrop’ mu içiyor?

Sultanbeyli halkı su yerine ‘mikrop’ mu içiyor?
Son Güncelleme :

19 Mart 2012 - 15:40

Sultanbeyli’de yaşayan vatandaşların kendi imkânları ile yaptırdığı ve ormandan gelen kaynak suların aktığı çeşmelerin üzerine Sağlık Grup Başkanlığı tarafından asılan ‘Tahlil sonuçları kirli çıkmıştır, geçici bir süre içilmez’ yazılı uyarı levhaları ilçede yaşayan vatandaşları tedirgin etti. HABER TAKİP’in öğrendiği tahlil sonuçlarına göre vatandaş içme suyu yerine evine ‘mikrop’ götürüyor.

 

Vatandaş tedirgin!

Sultanbeyli Sağlık Grup Başkanlığı’nın bölgedeki kaynak sularına yönelik rutin olarak gerçekleştirdiği su analizlerinin sonuncusu halk sağlığını yakından ilgilendiren önemli sonuçlar verdi. Sultanbeyli’de halkın yoğun şekilde içme suyu olarak kullandığı çeşmelerdeki kaynak suları Pendik Halk Sağlığı Laboratuarı Müdürlüğü’nde analizden geçti. İçme ve kullanma sularının bakteriyolojik analiz raporu ise çeşmelerden akan suların içilemeyecek ölçüde kirli olduğunu gözler önüne serdi. İnsan sağlığını tehdit eden sonuçların ortaya çıkmasından sonra Sultanbeyli, İlçe Sağlık Grup Başkanlığı, ilçe halkının yoğun olarak kullandığı çeşmeler üzerine “Tahlil sonuçları kirli çıkmıştır, geçici bir süre içilmez” yazılı uyarı levhaları asmaya başladı. Birçok çeşmenin üzerinde uyarı levhası olmasına rağmen vatandaşlar, çeşmelerden evine su taşımaya devam ediyor.

Bir çay bardağı içindeki suda 24 adet bakteri var!

Çeşmeler üzerine asılan üzerine “Tahlil sonuçları kirli çıkmıştır, geçici bir süre içilmez” yazılı uyarı levhalarından yola çıkan HABER TAKİP, birçok önemli bilgiye ulaştı. Uzundere mevkiinde bulunan M. Abdullah Hamdi çeşmesinde alınan tahlillerde 100 mili litrelik (Bir çay bardağı) suda 24 adet değişik bakterinin olduğu ortaya çıktı. Bu değer diğer çeşmelere göre en az oranda. Bazı çeşmelerde ise bu oran 40 ile 50 adet bakteri arasında değişiyor. Bu bakteriler arasında başta ishal hastalığı olmaz üzere birçok hastalığa sebebiyet veren Koliform ve Eşecoli bakterilerinin olduğu da öğrendiğimiz bilgiler arasında.

 

Bu sağlık sorununa kim dur diyecek?

Günde binlerce insanın içmek için evine götürdüğü içme sularının insan sağlığını tehlikeye atıyor olması vatandaşı tedirgin etti. İçme sularının sağlığı tehlikeye atıyor olmasından sonra akıllara kim bu sağlık sorununa el atacak? sorusunu da beraberinde getirdi. Sular içerisinde insan sağlığını tehlikeye atan bakterilerin bulunmasından sonra başta Sultanbeyli Belediyesi olmak üzere İlçe Kaymakamlığı ve sağlık kuruluşlarının ne gibi önlemler alacağı şimdiden merak konusu oldu.

 

SU İLE BULAŞAN HASTALIKLAR

Özellikle ılıman ve sıcak iklimlerde insan ve hayvan dışkısı ile kirlenen suda mikroorganizmalar rahatlıkla taşınır. Aynı su şebekesinden çok kişinin yararlanması ve bakteriyi alması nedeniyle patlama tarzında salgınlar çıkar. Bu gruptaki mikroplar suda pasif olarak taşınır. Tifo, Kolera, Viral Hepatit bu gruba giren hastalıklardandır. Korunma yöntemi suyun niteliğinin iyileştirilmesi, yani temiz tutulmasıdır.

Bazı parazit yumurtaları suda yaşayan omurgasızlarda, örneğin salyangozda, yerleşir ve gelişir. Olgunlaşan larvalar suya dökülür; suyun içilmesi ya da su ile ilişki sonucu enfeksiyona yol açar. Şistozomiyazis bu grubun tipik örneğidir; Güneydoğu Anadolu’da sulu tarıma geçilmesinin bu sorunu da birlikte getireceği düşünülmektedir. Şimdiki durumda bizde daha çok Viral Hepatit ve tifonun bulaşmasında rol oynayan midye örnek olarak gösterilebilir. Korunmada suyun kirlenmesinin önlenmesi kadar, suda yaşayan aracıların ortadan kaldırılması da önemlidir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.