2B’de 10 eşit taksit imkanı « Haber Takip

19 Ekim 2021 - 06:18

2B’de 10 eşit taksit imkanı

2B’de 10 eşit taksit imkanı
Son Güncelleme :

19 Mart 2012 - 15:38

Orman özelliğini yitirmiş ve kamuoyunda 2B arazisi olarak bilinen hazine arazilerinin satışını öngören kanun tasarısı, komisyonda kabul edildi. Tasarıda yapılan değişiklikle 10 eşit taksitle ödenecek bedele faiz uygulanmaması kararlaştırıldı.

 

AK Parti İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit Başkanlığı’nda toplanan Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, alt komisyondan gelen raporu ele aldı. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun da katıldığı toplantıda 15 maddelik teklifin 8 maddesi kabul edildi.

 

Komisyondan geçen maddelerle söz konusu alanların satışı kolaylaştırıldı. Buna göre, ilk tasarıda yüzde 70 olan ödenecek rayiç bedel yüzde 50’ye çekilirken, taksit sayısı 10’a yükseltildi. 5 yıl içinde 10 eşit taksitle ödenecek tutardan faiz de alınmayacak. Peşin ödemede ise satış bedeli üzerinden yüzde 20 indirim uygulanacak. Peşin tutar, idare tarafından yapılan tebligat tarihinden en geç 3 ay içinde ödenecek. Böylece, devletin 2B arazilerinden beklediği 26 milyar TL’lik gelir, yüzde 20 oranında azalacak.

 

Satış işlemleri, başvuru süresinin bittiği tarihten itibaren en geç 6 ay içinde sonuçlandırılacak. Tasarı kanunlaşıp yürürlüğe girdiği tarihten önce düzenlenen güncelleme listeleri veya kadastro tutanakları kapsamında kalan taşınmazların satış işlemleri, 1 Mayıs 2010’dan itibaren tespit ve takdir edilen rayiç bedeller üzerinden yapılacak.

 

İçme ve kullanma suyu havzalarındaki azami su seviyesinden itibaren 300 metrelik bant içerisinde kalan yerler, hak sahiplerine satılmayacak. Hak sahipleri, bu taşınmazların yerine taşınmazın rayiç değerine eşdeğer, öncelikle aynı il sınırları içerisinde bulunan 2B alanlarında taşınmaz alabilecek. İdarenin teklifini kabul etmeyen hak sahibi alım hakkından faydalanamayacak, hak ve tazminat talep edemeyecek, dava açamayacak. Hak sahipliği kalmayan taşınmazın üzerinde bulunan kişilere ait yapı ve eklentiler bedeli ödenerek yıkılacak

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.