Muhalefet vekilleri Ankara’da Sultanbeyli’yi zora sokuyor! « Haber Takip

19 Ekim 2021 - 06:21

Muhalefet vekilleri Ankara’da Sultanbeyli’yi zora sokuyor!

Muhalefet vekilleri Ankara’da Sultanbeyli’yi zora sokuyor!
Son Güncelleme :

14 Mart 2012 - 15:10

Dün TBMM Tarım, Orman ve Köy işleri Komisyonunda görüşülen 2B tasarısına başta Sultanbeyli olmak üzere İstanbul’da 2B arazileri bulunan ilçeler damga vurdu. Muhalefet Milletvekilleri, iktidarca belirlenen % 50’lik rayiç bedelin Anadolu’ya farklı İstanbul’a farklı uygulanması konusunda ısrarcı oldu. Muhalefet Milletvekillerinin bu yanlış tutumu İstanbul’da 2B arazisi üzerinde yaşayan halkı zora sokacağa benziyor.

Birileri bu muhalefete dur desin!

Orman özelliğini yitirmiş ve 2-B arazisi olarak bilinen Hazine arazilerinin satışını öngören kanun tasarısı, dün TBMM Tarım, Orman ve Köy işleri Komisyonunda görüşüldü. % 50’lik rayiç bedele itiraz eden MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır: ‘Toroslar’daki araziyle İstanbul Sultanbeyli’deki araziyi aynı tanıma, hukuka bağlarsanız, bu adaleti temin etmez” dedi. CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer ise “Ormancılık yapan orman köylüsü ile İstanbul Sarıyer’de 2-B arazisi işgal etmiş vatandaşı aynı kefeye koymak doğru değil” diye konuştu. Muhalefet partilerinin Milletvekillerinin bu açıklamaları Sultanbeyli adına talihsiz bir açıklama olarak yorumlandı.

2-B Tasarısı Komisyonda

 

Komisyon, dün öğlen saatlerinde AK Parti İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit’in başkanlığında toplandı. Tasarı hakkında Komisyona bilgi sunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Kangren olmuş meselenin çözümü için buradayız” dedi. Satılacak arazinin 316 bin 811 hektarcivarında olduğunu bildiren Eroğlu, tasarıyla ne kadar gelir elde edileceğini hesaplamadıklarını bildirdi. Konuyla ilgili Anayasa değişikliği yapılmasının süreci uzatacağını belirten Eroğlu, “Problemin yüzde 80’i çözülecek. Anayasa değişikliği bu çözümü de geciktirir” diye konuştu. Eroğlu, orman köylülerine arazilerin bedelsiz verilmesinin vatandaşlar arasında haksızlığa sebep olacağını söyledi.

Şandır: ‘Toroslar’da bulunan arazi ile Sultanbeyli’deki arazi bir tutulmamalı’

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, tasarıyla, kamuoyunda gelir elde etmek gibi bir algı yaratılmaması gerektiğini ifade etti. Bu tasarıyla ilgili varılan mutabakatı heba etmeden, hukuk içinde kalarak, acele etmeden sonuca ulaştırmak gerektiğini belirten Şandır, “Rayiç bedelde farklılıklar yaratılmalı. Rayiç bedeli her tarafta yüzde 50 uygulamaya kalkarsanız, vatandaşların vicdanını rahatsız ederseniz. Toroslar’daki araziyle İstanbul Sultanbeyli’deki araziyi aynı tanıma, hukuka bağlarsanız, bu adaleti temin etmez” dedi. Şandır, ayrıca elde edilecek gelirin nereye kullanılacağına açıklık getirilmesi gerektiğini söyledi.

Sayın Seçer, ne Sultanbeyli halkı nede Sarıyer halkı işgalci değil

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, 2-B arazilerinin satışını, hem iktidar hem muhalefet partilerinin istediğini hatırlattı. Seçer, “Ormancılık yapan orman köylüsü ile İstanbul Sarıyer’de 2-B arazisi işgal etmiş vatandaşı aynı kefeye koymak doğru değil” diye konuştu. AK Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık da tasarının bütün sorunları değil ama belli konuları çözdüğünü ifade etti. Görüşmelerden sonra yapılan oylamada tasarının birinci maddesi kabul edildi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.