ESMERER: ‘BU İKTİDARLAR MİLLİ VE YERLİ DEĞİLDİR’ « Haber Takip

17 Ekim 2021 - 18:28

ESMERER: ‘BU İKTİDARLAR MİLLİ VE YERLİ DEĞİLDİR’

ESMERER: ‘BU İKTİDARLAR MİLLİ VE YERLİ DEĞİLDİR’
Son Güncelleme :

03 Mart 2012 - 12:51

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Selman Esmerer Cumartesi gününü Sultanbeyli’de geçirdi. Gün boyunca birçok kurum ve kuruluşu ziyaret eden İl Başkanı Esmerer, güne Sivil Toplum Kuruluşları, Muhtarlar ve basın mensupları ile sabah kahvaltısı yaparak başladı.

 

ESMERER, GÜN BOYU SULTANBEYLİ’DE ÇEŞİTLİ ZİYARETLERDE BULUNDU

Cumartesi günü Sultanbeyli önemli bir misafiri ağırladı. Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Selman Esmerer ve yönetimi, Sultanbeyli İlçe Teşkilatının düzenlemiş olduğu ziyaret programlarına katıldı. Sabahın erken saatlerinde kahvaltı programı ile başlayan ziyaretler akşam geç saatlere kadar devam etti. İstanbul İl Başkanı Selman Esmerer ve yönetimi ilk olarak ilçede bulunan Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları, Muhtarlar ve ilçe basın mensupları ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. Yaklaşık üç saat süren kahvaltı programında Selman Esmerer, önemli açıklamalarda bulundu ve topluma yön veren kişilerin ülkede gelişen olaylara karşı uyanık olmasını istedi.

YILMAZ: ‘SULTANBEYLİ’DE BÜYÜK MAĞDURİYETLER YAŞANACAK’

Kahvaltı programının açılış konuşmasını İlçe Başkanı İsmail Yılmaz yaptı. Saadet Partisi Sultanbeyli ilçe teşkilatı olarak yerelde gündemlerinde ‘Kentsel Dönüşüm Projesinin’ olduğunu hatırlatarak konuşmasının büyük bölümünü bu konuya ayırdı. “Biz çocuklarımıza problem değil miras bırakmak istiyoruz” diyerek konuşmasına başlayan Yılmaz: ‘ Hepinizin bildiği gibi ilçemiz bakanlar kurulunun almış olduğu karar gereği Kentsel Dönüşüm alanı içine alınmış bir konumda. Kararın alındığı günden sonra bizler işin uzmanı kişiler ile bir araya gelip kararı değerlendirdik. Almış olduğumuz bilgiler neticesinde kanunun ilçe halkının çok ta yararına olmadığını gördük. Bundan dolayı endişelerimizi ilk olarak basın yoluyla açıkladık ve daha sonra mahallerde ‘mahalle meclisleri’ yaparak Sultanbeyli halkını bekleyen tehlikeleri ve endişelerimizi tek tek anlattık ve anlatmaya devam edeceğiz. Yetkililerimiz soyut kavramlarla işin kötü olmayacağını anlatsa da toplumun endişeleri giderilmiş değil. Yerelde yöneticilerimiz iyi niyetli olabilir, halkın sıkıntılarını görebilir ama aynı kanunla yetkiler yerel yöneticilerimizden alınmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına devredilmiş durumda. Bakanlık ta birçok yetkiyi TOKİ’ye devretme yolunu açmış durumda. Bu halk, tapusunu almadan bu iş ile karşı karşıya kalırsa ilçede kaos çıkar. Böyle bir durum yaşanmaya başlarsa da işi miting yapmaya kadar götüreceğimizi herkesin iyi bilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ESMERER: ‘HÜKÜMET, UYANIK TÜCCAR GİBİ VATANDAŞI ÇARPIYOR’

İlçe Başkanı İsmail Yılmaz’ın açılış konuşmasından sonra söz alan İl Başkanı Selman Esmerer gerek İstanbul’da gerekse ülke yaşanan birçok konuya açıklık getirdi. 2B konusuyla ile konuşmasına başlayan Esmerer: “İsmail bey ilçenin yerel gündemi olan ‘Kentsel dönüşümü’ sizlere anlattı. Bende Sultanbeyli, Beykoz, Ümraniye ve İstanbul’un birçok ilçesinin ana problemi olan 2B’den söz etmek istiyorum. İsmail beyi dikkatle dinlediyseniz devlet alacağı zaman en asgariye indirerek vatandaşın elindeki arsayı, binayı özellikle binayı enkaz değeri üzerinden alarak en alt limitten ödemeyi planlıyor. 2B’de ise tam tersi. Bugünkü rayiç bedel üzerinden arsaları vatandaşa satmayı planlıyor. Emlakçılarla, bilirkişilerle güncel fiyat tespitleri yapıyor. Öyle ya da böyle vatandaş bir bedel ödemiş ve bu yerleri almış. 10 yıllık bilemedin 70 yıllık yerler var. 70 yıl önce alınmış bedeller üzerinden değil, şimdiki bedeller üzerinden tapusunu almanın şartları oluşturuluyor. Bunu da niçin yapıyor biliyor musunuz? Ekonomi artık yürümüyor. Kaynak lazım, para lazım. Pembe tablo artık bozuldu. Uyanık tüccar gibi vatandaşı nasıl çarparım hesapları yapılıyor. Bundan dolayı 2B’de rayiç bedeller yüksek tutuluyor” dedi.

 

ESMERER: ‘BU ÜLKE BİRİLERİNE TESLİM EDİLİYOR’

Konuşmasının devamında ‘milli ve yerli hükümetler’ konusuna giren İl Başkanı Selman Esmerer: ‘İnsanlarımız tekrardan güçlü ve itibarlı bir iktidar istiyorsa tekrardan Milli Görüş iktidarlarına ihtiyacı var. Çünkü bu iktidarla milli ve yerli değildir. Milli ve yerli olmayan iktidarların bu ülkeyi lider ülke yapmaları söz konusu değildir. Şimdi önümüzde iki şık var. Millet olarak bu iki şıktan birini seçeceğiz. Ya yerli ve milli olan bir iktidar oluşturacağız ya da reel politik diyip dünyadaki mevcut güçlerin yani ABD ve AB’nin arkasına takılıp gideceğiz. 80 yıldır yapılan politika bu. Bugün AKP iktidarı da bunu yapmaktadır. Bunu neye dayanarak söylüyorum. Wikileaks belgelerine dayanarak söylüyorum. Ne yazıyor o belgelerde. Diyor ki, Erbakan’ın Refah partisi ve iktidarı ABD’nin çıkarlarına ters işliyor. Derhal yıkılması gerekiyor. Ve o günkü senaryoları hep beraber yaşadık. Ali Kalkancı’lar, Fadime Şahin’lerle birlikte irtica geldi, gitti derken, halkın hizmetinde olan Refah-Yol iktidarı yıkıldı. Size tüm samimiyetimle söylemek istiyorum ki, o iktidar yıkılmamış olsaydı. Ekonomik olarak bir Almanya’yı bir Japonya’yı sollamış olacaktı. Ama buna dış güçler müsaade etmedi. Milli olan iktidar yıkıldı ve yerine milli ve yerli olmayan iktidarlar getirildi” dedi. İstanbul İl Başkanı Selman Esmerer’in konuşmasından sonra soru cevap kısmına geçildi. Sorulan sorular cevaplandıktan sonra program sona erdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.