İstanbul’un orta yerinde mağduriyet « Haber Takip

19 Mayıs 2022 - 04:17

İstanbul’un orta yerinde mağduriyet

İstanbul’un orta yerinde mağduriyet
Son Güncelleme :

15 Şubat 2012 - 17:47

Sultanbeyli Mecidiye Mahallesindeki iki parsel, Pendik’e bağlı Kurna Köyü’ne bağlı çıkınca, 120 hane halkı İstanbul’un orta yerinde ilginç bir mağduriyet yaşamaya başladı.

 

Resmi adıyla Kurna köyü merkez mevkii 26. pafta 686. parsel sakinleri ilginç bir mağduriyet yaşıyor. Bu alanda 120 hanede yaşayan yaklaşık 750 kişi Sultanbeyli merkez’e3 kmyakınlıkta olmasına rağmen resmi işlemleri için bağlı bulundukları Kurna Köyü’ne 17, idari olarak bağlı oldukları Pendik’e ise25 km. yol gitmeleri gerekiyor. Cesareti olan ise, ormanın içinden giden bir patika yol ile Kurna köyü’ne5 km. yürüyerek ulaşabiliyor.

Bölgeden bakıldığında Sultanbeyli’nin Mecidiye Mahallesi ile bitişik olmasına rağmen arazinin idari olarak Pendik’e bağlı olması burada yaşayanlara büyük mağduriyet yaratıyor.

Okul olarak Sultanbeyli’ye bağlandılar

Sultanbeyli’ye bitişik olmalarına rağmen hiçbir resmi kurumundan faydalanamayan bölge halkı, ulaşım sorunu ve uzaklık sebebiyle Kurna Köyü ve Pendik’e okula gidemeyen çocukların sorununu çözmek için ise Milli Eğitim Bakanlığı’na dilekçe ile başvurmuşlar.

Bölgeyi incelemeye gelen Milli Eğitim müdürlüğü yetkilileri yaptıkları ölçüm ve incelemeler sonrası bölge halkını haklı bularak, buradaki öğrencileri Sultanbeyli’de bulunan Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okuluna yönlendirmiş.

 

Sağlık hizmetleri de Sultanbeyli’ye devredildi

Bölge halkı Sağlık bakanlığı’na da başvurarak sağlık hizmetini Mecidiye aile sağlık merkezinden almak için başvurmuş ve yapılan inceleme neticesinde başvuruları haklı görülerek, Sultanbeyli Mecidiye mahallesi aile sağlık merkezi mücavir alanına kaydedilmişler.

Pazar ve market alışverişleri de Mecidiye mahallesinden

Bölgede sakinleri, alışverişini de yan sokaklarına kurulan Mecidiye Pazar Pazarından karşılıyor. Diğer alışverişlerini ise Mecidiye meydanındaki alışveriş merkezinden yapıyorlar.

 

Yanlarındaki parsel birkaç yıl önce Sultanbeyli’ye bağlandı

Bölgede daha önce aynı durumdaki 9-10. parseller Sultanbeyli’ye bağlanmasına rağmen, 7-8 parseller ne hikmetse bağlanmamış. Bölgenin hemen arkasına ise Mecidiye Osmangazi Mezarlığı bulunuyor.

 

Bölge 2B olarak tescil edildi

Son ölçümlerde 2B alanında kalan bölge sakinleri yapılan işlemler neticesinde 2B hak sahibi olarak tescil edilmişler.

Bölgedeki cami dernek başkanı Mustafa Şekerci ve yardımcısı Cevdet Yıldız konu ile ilgili olarak gönüllü girişimlerde bulunuyor. Mahallede toplanan imzalar ve dilekçeleri ilgili kamu kurumlarına ulaştırarak mağduriyetin giderilmesi için uğraşıyorlar.

 

Şekerci ve Yıldız konu ile ilgili olarak yaptıkları girişimleri şöyle anlattılar;

 

Sultanbeyli Belediyesinden randevu alamadık.

“Biz mağduriyetimizin giderilmesi ve kalan 2 parselin de Sultanbeyli’ye bağlanması için Sultanbeyli Belediyesi’ne başvurduk ve randevu istedik. Daha önce, bazı yerlerde belediye başkanına rastladığımızda ayaküstü durumu izah etmiştik, fakat belediye başkanıyla yüz yüze bir 10 dakika durumumuzu anlatmak ve mağduriyetimizi gelip yerinde görmesini istemek için başvurduk ama telefona çıkan şahıslar çeşitli gerekçeler ve sorularla bize randevu vermediler, yaklaşık altı aydır randevu bekliyoruz,” dediler.

“Bölge milletvekillerine ulaşın” dendi

Şekerci ve Yıldız, belediye yetkililerinin kendilerini arayıp “Belediye başkanı bu konuda bir şey yapamaz, siz bölge milletvekillerini arayın” şeklinde öneride bulunduklarını söyledi.

Zaten seçim döneminde bu durumu Bölge milletvekili adayı ve eski belediye başkanı Erol Kaya’ya ilettiklerini ve Erol Kaya’dan da “Siz mi Sultanbeyli’ye yoksa Sultanbeyli mi Kurna’ya bağlanacak” şeklinde esprili bir cevap aldıklarını, bu cevaptan da Kaya’nın taleplerine olumlu bakmadıklarını hissettiklerini belirttiler.

 

Ak Parti İlçe Teşkilatı’ndan cevap bekleniyor

Siyasilere başvurun denmesinin ardından, Ak parti Sultanbeyli ilçe teşkilatına gittiklerini belirten Şekerci ve Yıldız, “Fakat ilçeye gittiğimizde Ali Sevinç beyi bulamadık, ilçedeki arkadaşlar notumuzu aldılar ve size bilgi vereceğiz dediler. Şimdi onlardan cevap bekliyoruz” dediler.

 

Muhtarlık da devreye girdi

Sultanbeyli belediyesi ve Pendik belediyesine ve kaymakamlığına yazılar yazdıklarını belirten Şekerci ve Yıldız, Kurna köyü muhtarlığının da durumu anlatan bir resmi yazı yazarak ilgili kurumlara bilgi verdiğini belirterek, Muhtarımız da mağduriyetimizi görüyor ve çözümü için bizlere destek oluyor, dediler.

 

Emniyet açısından da sıkıntı var

Bölgemiz jandarma bölgesinde, ihbar olduğunda burası polis bölgesi, Sultanbeyli’nin mahallesi diye sorun çıkıyor, polis bölgesi diyorlar, polis gelince de burası Kurna köye bağlı, jandarma bölgesi diyorlar, diyen Şekerci ve Yıldız, bölge halkının yetkililerden sorunlarının çözümü için duyarlılık beklediğini dile getiriyorlar.

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.