Birkaç ay içinde Sultanbeyli’de önemli gelişmeler olacak « Haber Takip

22 Ekim 2021 - 09:23

Birkaç ay içinde Sultanbeyli’de önemli gelişmeler olacak

Birkaç ay içinde Sultanbeyli’de önemli gelişmeler olacak
Son Güncelleme :

09 Şubat 2012 - 18:02

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Sultanbeyli’de bulunan yerel gazete mensuplarıyla bir araya geldi. Keskin, toplantıda Sultanbeyli gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Sultanbeyli’de bulunan yerel gazete mensuplarıyla bir araya geldi. Keskin, Sultanbeyli gündemine ilişkin olarak açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yaklaşık beş saat süren toplantıda Sultanbeyli’ye ait bir çok konu masaya yatırıldı. Toplantıda Sultanbeyli gündemini etkileyecek konular da ele alındı. Haber takip gazetesi, toplantıya ait konuları başlıklar halinde okuyucuları için özetledi. Toplantıdaki konuların detaylarını önümüzdeki günlerde Haber Takip gazetesinden okuyabilirsiniz. Toplantıda ele alınan konuların ana başlıkları ve özetleri şu şekilde;

 

Sultanbeyli, merkezde yeni bir meydana ve kültür merkezine kavuşuyor

Basın toplantısında Sultanbeyli için önemli bir projeyi de açıklayan Keskin, halk arasında Merkez Camii olarak bilinen projenin yakında hayata geçirileceğini belirterek, cami ve Hasan Ali Yücel ilköğretim okulunun bulunduğu alanda, kot farkını da kullanarak altında 2,5 kat otopark ve üstünde kültür ve sosyal amaçlı salonların bulunduğu ve üzerinde de düz ayak bir şekilde girilebilecek bir cami projesi yaptık. Bu projeyi Ataşehir camisinin de mimari projesini yapan Hilmi Şenalp’e de gösterdik, dedi. Keskin şu anda bile proje için kazmayı vurabileceklerini ama Hasan Ali Yücel ilköğretim okulunun halen eğitim vermesi durumu sebebiyle beklediklerini, okul için eski kaymakamlık binası alanına yeni bir okul binası yapımından sonra projeyi hayata geçireceklerini belirtti.

Proje için kaynak, dükkanların satışından elde edilecek

A.Gazi Camii yanındaki Aydos işyerlerinin kiralama ihalesine yeterli başvuru olmadığını ve rekabet oluşmadığı için ihalenin iptal edildiğini belirten Keskin, bu dükkanların satışına karar verdiklerini belirterek, açık, katılımcı ve şeffaf bir ihaleyle satış yapacağız, devir işlemini de satış vaadi sözleşmesi ile yapacağız, buradan elde ettiğimiz gelirle de merkezdeki Cami, otopark ve kültürel alan projesini tamamlayacağız, dedi.

 

Mülkiyet konusunun çözümünde sonuca çok yakınız

Açıklamasında mülkiyet konusuna da değinen Keskin, gerekli çalışmaları yaptıklarını, daha sonra ise bakanlar kurulundan karar çıkarıldığını belirterek, bu süreçte spekülatörlerin hisseli tapu fiyatlarını yükseltmemeleri için açıklama yapamadıklarını ve bu konuda biraz sıkıntı yaşamalarına rağmen halkın menfaati için karşı söylemlere ve konuyu saptırmak isteyenlere sabrettiklerini belirtti.

 

Temel hedefimiz tapuları vatandaşa vermek

Keskin, temel ve öncelikli hedeflerinin kamuya geçecek olan tapuları, Sultanbeyli’de üzerinde oturan mülk sahiplerine vermek olduğunu belirterek, piyasada dolaşan “kentsel dönüşüm” laflarının gerçeği yansıtmadığını, bu tabirin de yanlış olduğunu belirtti.

Sonuç olarak elinde yüklü miktarda Sultanbeyli tapusu bulunan kişilerle önümüzdeki hafta Ankara’da bir araya gelerek durumu netleştireceklerini belirten Keskin, bu toplantıdan sonra basına ve kamuoyuna gerekli açıklamayı yapacaklarını söyledi.

2B Fiyatları için azami gayreti gösteriyoruz

2B fiyatlarının Sultanbeyli’de yüksek çıkma ihtimaline karşı da çalışma yaptıklarını ve girişimlerde bulunduklarını anlatan Keskin, “2B arazileri konusunda özellikle Sultanbeyli’de fiyatların makul düzeye çekilmesi için uğraş veriyoruz. Zira Sultanbeyli’de durum farklı diğer yerlerdeki gibi değil. Bunu İstanbul ve Ankara’daki bürokratlara sürekli anlatıyorum, Sultanbeyli’nin özel durumunu, buralardaki vatandaşların yerlerini para vererek aldıklarını, hukuki bazı engeller sebebiyle tapularını o zaman alamadıklarını ve işgalci olmadıklarını sürekli anlatıyorum ve özellikle tespit komisyonunda kişilerle bu konuyu paylaştım, bu tespit komisyonlarına belediyeden bir yetkilinin alınmamasının da büyük eksiklik olduğunu dile getiriyorum” dedi.

 

Gölet projesi 300 gün sonra tamamlanıyor

Gölet projesine de değinen Keskin, devlet ihalelerinde bazen pürüzler çıkabiliyor. Mesela Maltepe ile bizim hükümet konakları ihalemiz aynı anda yapıldı. Bizim hükümet konağının inşaatı bitti ama Maltepe henüz başlayamadı bile. Gölet projesi de bu şekilde iki firma arasındaki hukuki süreç sonucu iptal oldu ve sıkıntı yaşadık. Fakat şimdi bu iş te çözüldü. Simdi ihaleyi alan firmaya birkaç gün içinde yer teslimi yapıyoruz ve inşallah yapım süreci olan 300 gün içinde ilçemiz çok güzel bir prestij ve yaşam alanına kavuşacak, dedi.

8 adet okulun bahçesine spor salonu yapılacak

Sultanbeyli’de özellikle okullarda spor alanı bulunmadığını ve bu konuda mağduriyetler yaşandığını belirten Keskin, okullardan gelen talep doğrultusunda yetkililerle yapılan müzakereler neticesinde ilk etapta 5 ve daha sonra da 3 okulun bahçesine spor salonu yaptıracaklarını belirterek, bu salonlardan kendi okullarının yanı sıra yakın okulların da faydalanacağını, yer seçimlerinin de buna göre planlandığını belirtti.

 

2012 yılını Eğitim ve Kültür yılı ilan ettik

Basın toplantısında eğitim ve kültür faaliyetlerine de değinen Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Sultanbeyli’de geçtiğimiz yıllarda özellikle SBS’de çok kötü durumdaydık. Bu konuda proje geliştirerek oldukça ağır bir yükün de altına girerek öğrencilerimizin sınav başarılarını artırmaya yönelik çalışmalar başlattık. Tabi bunun olumlu sonuçlarını yıllar içinde alacağız, ama bu hizmet çocuklarımız ve gençlerimiz için gerekliydi, bunu göz ardı edemezdik, umudumuz, Sultanbeyli’nin diğer ilçeler içinde itibarlı bir noktaya gelmesidir, dedi.

Kültür faaliyetlerine de değinen Keskin, Sultanbeyli’de son bir yıl içinde birbirinden değerli öğretim elemanları eşliğinde sempozyum ve eğitici kültürel faaliyetler yaptıklarını belirterek, 2012 yılı itibariyle de bu faaliyetlere hız vereceklerini, bu faaliyetlerin, gerek Sultanbeyli’liler ve gerekse gelen öğretim elemanlarının Sultanbeyli’yi tanımaları açısından önemli olduğunu açıkladı.

Keskin ayrıca 7-10 Mart tarihlerinde, uluslararası İstanbulensis şiir günleri düzenleyeceklerini, 5-6 nisan tarihinde ise engelli hakları sempozyumu düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, Sultanbeyli’ye gelecek

Milli eğitim bakanı Ömer Dinçer’in de yakın bir zamanda Sultanbeyli’ye geleceğini ve yatırım ve ihtiyaçlarını yerinde göreceğini belirten Keskin, sayın bakanımız Sultanbeyli’deki eğitim yatırımlarının toplu açılışlarını yapacak, Sultanbeyli’ye bir çok bakanın geldiğini, fakat çok uzun zamandır bir milli eğitim bakanının gelmediğini, bu sebeple Sultanbeyli’nin eğitime olan ihtiyacı sebebiyle ısrarla ayarladıkları, bakanın bu ziyaretini önemli bulduklarını ve iyi hazırlandıklarını belirtti.

 

Aydos Kalesi restorasyonu için izin alındı

Sultanbeyli için ve tarih açısından oldukça önemli olan ve bu güne kadar saklı kalan Aydos kalesinin ortaya çıkarılması ve restorasyonuyla İstanbul tarihine önemli bir katkıda bulunduklarını anlatan Keskin, bu konu ile ilgili bir belgesel hazırlayarak kamuoyuna sunduklarını, şimdi ise gerekli kaynakların bulunması ve anıtlar kurulundan da çok zor olan izinlerin alınmasıyla Aydos’ta restorasyon yapacaklarını ve sonrasında da kültür tarihine katkı amacıyla alanı ziyarete açacaklarını belirtti.

Sultanbeyli’ye 300 Trilyon yatırım geldi

2,5 yılda Sultanbeyli’ye devlet kurumlarından 300 milyon TL yatırım aldıklarını belirten Keskin, bu yatırımların içinde aslan payını TEM otoyolu çıkışı ve köprülü kavşaklar sebebiyle Ulaştırma Bakanlığının aldığını belirtti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.