Banka Promosyonları Eğitim-Bir Sen’in Kazanımıdır « Haber Takip

23 Ekim 2021 - 01:27

Banka Promosyonları Eğitim-Bir Sen’in Kazanımıdır

Banka Promosyonları Eğitim-Bir Sen’in Kazanımıdır
Son Güncelleme :

01 Şubat 2012 - 15:45

Eğitim-Bir Sen İstanbul 4 Nolu Şubemize bağlı Sultanbeyli İlçesinde yenilenen banka promosyonu sözleşmesini eğitimcilerin lehine, yetkili sendika olarak Sultanbeyli temsilcimiz Murat Şit imzalamıştır.

Eğitim-Bir Sen İstanbul 4 Nolu Şube Başkanımız Talat Yavuz bu konuda bir açıklama yaptı. Yavuz’un açıklamasında şu bilgiler yer aldı;

‘’Eğitim-Bir Sen özelde üyelerinin, genelde tüm eğitim çalışanlarının haklarını savunan bir Sivil Toplum Örgütüdür. Her konuda olduğu gibi, banka promosyonları konusunda da çalışanların hakları (en ince detaylar dahi dikkate alınarak) korunmuştur. Yapılabilecek en verimli anlaşma Sultanbeyli ilçemizde yapılmıştır.’’ Daha sonra Yavuz şöyle devam etti;

‘’Banka promosyonları Eğitim-Bir Sen’in kazanımıdır. Eğitim çalışanları olarak maaşlarımızın bankaya yatması dolayısı ile bankaların verdiği promosyonların eğitim çalışanlarına dağıtılması için 24 Kasım 2006 da Bakan Çelik’i ziyaret eden Genel Başkanımız  Ahmet Gündoğdu, banka promosyonlarının çalışanlara dağıtılmasını istemişti. Eğitim Bir Sen İstanbul Şubelerimizin Zübeyde Hanım Öğretmen evinde düzenlediği Öğretmenler Günü Programına katılan Bakan ÇELİK’e “Banka Promosyonları Çalışanların hakkıdır, çalışanlara dağıtılması lazım” dedik. Bakan Çelik Ankara’ya gittiğinde bununla ilgili bir yasal düzenleme yapacağına söz verdi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik imzalı İlk promosyon genelgesinde % 70 çalışana % 30 kuruma verilmesi uygun görülmüştü.  Akabinde 2007 yılında Promosyonların tamamının çalışanlara dağıtılması için taleplerde bulunduk. Başbakan Recep Tayip ERDOĞAN imzası ile çıkan ikinci genelge ile promosyonların tamamının çalışanlara dağıtılmasını sağladık.

Sultanbeyli’de promosyonların çalışanlara dağıtılması için yapılan ilk banka sözleşmesinde verilen tekliflerde en yüksek teklifi Vakıf Bank vermişti. Yapılan üç yıllık anlaşmanın bitiminde, geçen yıl yeni bir banka promosyon anlaşması yapmak için bankalara teklif vermeleri için ‘ŞARTNAME’ gönderdik. İşte o şartname gönderme ve bankalardan teklif alma komisyonunda Yetkili Sendika olmamız hasebiyle Sendikamız adına ilçe temsilcimiz Murat Şit de bulunmuştu.  Şartname gönderdiğimiz 14 bankadan 8 tanesi teklif vermişti. Bunlar:

1-Vakıf Bank: 573.040.00TL,

2-Garanti Bankası:  575.000.00TL,

3.   Ak Bank: 600.000.00TL,

4.   Finans Bank: 800.000.00TL,

5.   İş Bankası: 910.000.00TL,

6.   Ziraat Bankası: 1.190.376.00TL,

7.   Halk Bankası: 1.028.000.00TL ve

8. İng Bank: 1.400.000.00TL vermişti.

Ancak İng Bank ilçede görev yapan toplam personel olan 2.048 kişiye karşılık bu meblağı vermişti. 2.048 personelin tamamının kadrolu olmadığını, kadrolu personelin 1600 kişi olduğunu duyunca teklifini 1.222.000.00TL ye düşürdü. En yüksek teklif veren üç banka olan Halk Bankası, Ziraat Bankası ve İng Bak arasında açık artırma yoluyla ihale devam edecekti. Ancak; Ziraat Bankası Yetkilileri, bankalara gönderdiğimiz  ‘Banka Promosyon İhale Şartnamesinin’  8. Maddesindeki,   ‘Anlaşma yapılan banka anlaşma süresince ATM ek kart ve kredi kartlarının verilmesi, yenilenmesi, değiştirilmesi, iptal edilmesi veya kullanılmasından dolayı Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve bağlı resmi 45 okul / kurum personelinden yıllık kart ücreti ile internet bankacılığı, telefon bankacılığı veya ATM aracılığıyla gerçekleştirilen havale ve EFT işlemlerinden ve personelin bankadaki hesaplarından anlaşma süresince aylık veya yıllık hesap işletim ücreti, işlem masrafı, kart aidatı, üyelik ücreti vb. herhangi bir ücret veya HER NE AD ALTINDA OLURSA OLSUN başka bir masraf ve/ veya ücret vb talep etmeyecek’  şartımıza uymayacaklarını ifade ettiler. Yani ‘her ne ad altında olursa olsun hiçbir ücret talep etmeyecek’ şartımızı kabul etmediklerini beyan ettiler.

Sultanbeyli Temsilcimiz Murat Şit de  ‘üç yıl önce Vakıf Bank ile yaptığımız anlaşmada kabul ettirdiğimiz bir husus olan bu durumu şimdi sizin kabul etmeyişiniz dolayısı ile alınan bir kazanımdan vazgeçme, ya da geri adım atma anlamı çıkar dedim.  Ki ben Yetkili Sendika olmam hasebiyle ve Sendikamın bana verdiği yetki ve üyelerimden aldığım güç ile bunu kesinlikle kabul etmeyeceğini söyledi.  O zaman Ziraat Bankası yetkilileri ihaleden çekildiklerini ifade ettiler.

Sona kalan İng Bank ve Halk Bankası arasında açık artırmayla ihale devam etti. En son Halk Bankası 1.271.500.00TL ve İng Bank ise 1.300.000.00TL vermişti. Dolayısı ile en yüksek teklifi veren İng Bank ihaleyi almıştır.’’

            Sözleşme Metnine Eklediğimiz Maddeler:
Bankanın günlük para çekme limitini yükselttik.
Günlük para çekme limitini 800 TL den 1.250 TL ye yükselttik.

                Komisyonları masrafları kaldırdık:

Kurum çalışanları ATM, İnternet Bankacılığı, ve Telefon Bankacılığı kanalı ile yapacakları EFT/Havale dâhil her türlü bankacılık işlemi için hiçbir masraf/komisyon ödemeyecektir.  Kredi kartı ücretinden muaf olacak, hesap işletim ücreti kesintisi yapılmayacak. Hesaptan otomatik fatura ödemelerinden masraf alınmayacaktır.

Ödemeleri 6 taksit yerine üç takside indirdik.

Bankaca 1.300.000TL’lik( Bir Milyon Üç Yüz Bin TL) bütçe ayrılmış, bu tutar dışında Banka’dan başka hiçbir ad altında nakdi veya ayni herhangi bir talepte bulunmayacağını, belirtilen ödeme ilk maaş ödemesinin gerçekleşmesi akabinde 3 taksit halinde yılda bir kez ve ilk taksit peşin olmak üzere promosyonların yatacağı personel hesap bilgilerinin bir üst yazı ekinde Kurum tarafından Bankaya verilerek yapılacağını, kabul ve taahhüt eder.

                İlçeye yeni gelen ile yeni açılan okul personellerini unutmadık:

Kurumun sözleşme sürecinde gerek yeni okul açılışı gerekse yeni kadro tesisi sonucu 1.600 kişi üzerine çıkacak olan personel sayısı içinde sözleşme şartları geçerli olacak olup kalan tam yıl sayısı üzerinden hesaplanan kişi başı promosyon yıllık takside bölünerek ödenecektir, gibi maddelerin sözleşme metnine girmesini sağladık.

            Bütün ATM’ler Emrimizde:
Banka yetkililerine ‘’siz bu ihaleyi almış oldunuz ama gerek şube ağınızın az olması gerek ATM sayınızın ilçede az olması dolayısı ile bizler mağduriyet yaşayacağız dedik. Maaşlarımızı aldığımız her ayın 15’i günlerinde banka önlerinde kuyruklar oluşturmak artık öğretmen arkadaşlarımızı üzmektedir. Buna çözüm bulmadığınız takdirde anlaşmayı imzalamayacağımızı belirttik.’’ Banka yetkilileri, anlaşmalı olduğumuz bütün banka ATM’lerini sizlerin hizmetine vereceğiz diyerek büyük bir jest yaptı bizlere.
İlgili maddede “ Kurum çalışanları, ücretlerini yurt genelinde İNG BANK 24 ATM’lerinden ve anlaşmalı ATM’lerden (Ortak Nokta Sistemine dâhil Banka ATM’lerinden) çekebilir ifadesine de itiraz ettik. İlgili maddeye, “ÜCRETSİZ”  ifadesinin eklenmesini sağladık. Ve ilgili madde “ Kurum çalışanları, ücretlerini yurt genelinde İNG BANK 24 ATM’lerinden ve anlaşmalı ATM’lerden (Ortak Nokta Sistemine dâhil Banka ATM’lerinden) “ÜCRETSİZ”  çekebilir diye değiştirdik. 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.