REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

ARTI BİR ADIM DAHA

ARTI BİR ADIM DAHA
Sevilay Koç Dursun
Sevilay Koç Dursun( sevilaykocdursun@habertakip.org )
22 Mart 2021 - 13:50

Devletin şefkatli kollarına +1 eklemenin vakti gelmedi mi?..

İnsanoğlu dünya serüvenine ilk başladığı andan itibaren hayata uyum sürecini aşama aşama tamamlayarak yaşamaya çalışır. Kendisine bahşedilmiş bu muazzam hediyeyi en güzel şekilde değerlendirmeye gayret eder.

Dünya nimetlerinden en iyi şekilde faydalanmak için, kendisine düşen payı alabilmek adına, hayat mücadelesini sürdürür.

Dünya insanoğlu için bir nimet olsa da, aynı insanoğlu elbirliğiyle kendi hırs ve açgözlülüğü sayesinde dünyanın adaletsiz bir yaşam alanı olmasını sağlayarak, eşit haklara sahip olunması gereken konular da eşitsizlik de nirvanaya ulaştı.

Ne yazık ki, birçok alanda olduğu gibi bu alanda da insanlık, Allah katında ve ahlaki anlamda sınıfta kaldı.

Sağlıklı bireylerin dahi dünya yaşantısında ciddi mücadele ve savaş vermesi gerekirken, dünyaya gelirken, ya da daha sonra, bir sebeple engelli olan insanların bu mücadelesi ne yazık ki iki hatta üç kat daha fazla olması gerekiyor.

Hal böyleyken, engelli bir bireyin kendi gayreti dışında kanunen desteklenmesi, var olan pozitif ayrımcılığın içeriğinin genişletilmesi sizce de güzel olmaz mı?..

Sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde iş gücü denildiğinde sıralanan kriterler ne yazık ki engelli bireylerin çok azını kapsamaktadır.

2007 yılında BM Engelli Hakları sözleşmesini imzalanması, 2010 yılında engellilerimize pozitif ayrımcılık getiren referandumu yaparak ana yasa değişikliği gerçekleştirilmesi, Sn. Cumhurbaşkanımızın Allah’ın emaneti olan engelli vatandaşlarına olan hassasiyetinin bir göstergesi olarak, Türkiye tarihine altın harflerle yazılacak adımlardır.

Sn. Cumhurbaşkanımızın gayretleriyle, Türkiye’de engelli vatandaşlara sağlanan haklar takdire şayan olmakla beraber, daha güzelini yapmak için de çalışmalarına devam ettiğini biliyoruz.

Nüfusun ciddi bir bölümünü kapsayan engelli vatandaşlarımızın temsil noktasında, devletin şefkatli kollarında karşılığı var fakat bürokraside yeterli kolaylığın sağlanamaması ciddi bir sorun olarak önümüzde duruyor.

Engelli kontenjanlarının artırılması, üst kademe kamu yöneticiliği ile ilgili istihdamın artırılması, hayata dahil edilebilmesi ve başarı noktasında hedefine ulaşabilmesi için, var olan bedensel engelin haricinde, bürokratik engel ve psikolojik mobing ile daha da zorlaştırmak değil, kolaylaştırma noktasında yeni kararlara imza atılması çok daha erişilebilir yasalar yapılması bence güzel olur. Ya sizce?

Sn. Cumhurbaşkanımızın gayretleri ile 2005 yılında çıkartılan engelliler yasası ile engellisine bakmakta zorlanan tüm aileleri ayağa kaldırarak, tabiri caiz ise engelli vatandaşlarının itibarını adeta iade etti.

Üç Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle TBMM’de kürsüye çıkan İstanbul millet vekili Sn. Serkan Bayram bir soru sordu!..

Neden ‘engelli’ valimiz, başhekimimiz, rektörümüz, büyükelçimiz yok?..

‘Devlet elle ayakla değil, devlet beyinle, gönülle, düşünce ile yönetiliyor. Önemli olan buralarda engelin olmamasıdır. İcrai alanlarda da kendilerini ispat edebilmelerinin yolunun açılması gerekmektedir’ dedi.

Sayın vekilimizi yürekten tebrik ediyorum.

Engelli vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin sahada ve icrada artırılması elbetteki mümkündür.

Devletine olan bağlılığı, liyakati sadakati elle ayakla değil yürekle mümkün olduğunu, akli selim düşünen herkes bilebilir, dahası anlayabilir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın engelli vatandaşların hayatlarını,  gerek kendileri, gerek ailelerinin çok daha rahat idame ettirebilmesi ve hayata entegre olabilmesi için yapmış olduğu açılımlar ve hizmetlerin tek çatı altında toplanabilmesi, dünyada ilk olup örnek teşkil edebilmesi adına, ENGELLİLER BAKANLIĞININ kurulması Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, kucaklayıcı diğergam siyasetine yakışan şık bir hareket olacaktır.

İstanbul mv. Sn. Serkan Bayram’ın bu konudaki çalışmalarını yakinen takip ediyorum. Dünyada bir benzeri olmayan ENGELLİLER BAKANLIĞININ tüm işleyişi, dünya normlarına uygun, ahlaki ve vicdani kurallar çerçevesinde maddelere ayrılarak, devletin tek elinde toplanarak, engelli vatandaşlarımız güvence altına alınması ve var olan hizmetlerin artırılarak daha kaliteli bir şekilde işleyişine imkan tanınması sağlanabilir.

Engellileri koruyan, kollayan, dertleriyle hemhal olan yeni bir bakanlığın kurulması, Türkiye’nin gücüne güç, prestijine prestij katacaktır.

Ülkemizin gelmiş olduğu noktada, zeminin buna müsait olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz.

Peki o halde devletin şefkatli kollarının sayısını +1 artırmak için ne bekliyoruz?..

Kalın sağlıcakla.

Sevilay Koç Dursun

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.