NE BİLİNMEZLİKMİŞ BE ARKADAŞ!

NE BİLİNMEZLİKMİŞ BE ARKADAŞ!

Son yıllarda kayyum atamaları moda haline geldi. Terör, yolsuzluk ve sapkınlık gibi haklı sebeplerden dolayı görevden alınanlara ben de herkes gibi tam destek veriyorum. Ama her koşulda kayyum atamalarına karşı çıkan CHP yönetimi, parti içinde kongre seçimleri ile başkanlık koltuğuna oturan birçok ilçe başkanını görevden alıp kayyum atadı. Hem kayyum atamalarına karşı olup hem de parti içinde kayyum atamak demokrasi olmasa gerek. Tabi ki haklı nedenler olabilir. Ama genel itibari ile baktığımızda CHP yönetiminin söylem ve eylem çelişkisi içinde olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim.


Yeni bir akım haline gelen kayyum atanması bazı siyasi partilerde önce moda sonra da sıradanlaşmaya başladı. Özellikle ana muhalefet partisi CHP’de delegelerin oylarıyla seçilen kişilerin kısa bir süre sonra görevden alınmaları kamuoyunun dikkatinden kaçmıyor. Her koşulda kayyum atamalarına karşı olduğunu dile getiren CHP Genel Merkez yönetiminin kendi içinde sıkça yaşanan kayyum atamalarını onaylaması bir çelişki değil mi? CHP’de yapılan son kongrelerde seçilen birçok ilçe başkanı görevden alındı. Bazılarının İl yönetimleri tarafından alınması, bazılarının ise istifaları dolayısıyla yönetimden düşmesi nedeniyle görevlerinden el çektiriliyor. İstanbul, Ankara, Bolu ve diğer illerde seçilen birçok ilçe başkanı görevden alındı. Yolsuzluk, terör ve sapkınlık gibi haklı nedenlerle görevden alınmalarını doğru bulduğumu ifade etmek isterim.

Fakat ‘kaşını gözünü beğenmedim. Benim istediğim aday sen değildin’ gibi düşüncelerle, hile ve entrikalarla görevden alınmalarını da doğru bulmadığımı belirtmek isterim. Eleştirdiğim nokta da burası. 2019 yerel seçiminde Sultanbeyli’de partisi adına üstün bir başarı sergileyen önceki ilçe başkanı Murat Kantekin’in seçilememesini anlayamamıştım. Sultanbeyli gibi zor bir ilçede 3 tane meclis üyeliği kazanmış, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu için de önemli oy artırımı sağlamıştı.

CHP Sultanbeyli Belediye Başkan Adayı Dr. Ayhan Koç ve diğer iki meclis üyesi Mehmet Emin Ensari ve Adem Seyitoğlu gibi Sultanbeyli AK Parti’de siyaset yapmış kişileri CHP’ye kazandırmıştı. Dr. Ayhan Koç, Sultanbeyli’de AK Partiden meclis üyeliği ve Belediye Başkan yardımcılığı görevinde bulunmuştu. Yani iktidar partisinin mensuplarını deyim yerindeyse kapmış partisine kazandırmıştı. Bu başarısına rağmen kongrede seçilememesini hayretle karşılamıştım. Üç adayın yarıştığı kongrede adaylardan biri olan Zühre Diller ile İttifak kuran Hayati Bozkaya, İlçe başkanlığına seçilmişti. Seçim günü kongre salonuna gelen CHP İstanbul İl başkanı Canan Kaftancıoğlu, Murat Kantekin’i açıkça desteklemişti. Kongre salonundaki konuşmasından sonra aracına binmek üzere hareket eden Kaftancıoğlu, biraz sonra seçime girecek olan Hayati Bozkaya’yi sert bir dille eleştirerek açıkça istemediğini ifade etmişti. Kongrede Zühre Diller’in desteğiyle başkanlık koltuğuna oturan Bozkaya’nn görevine başlamasıyla CHP Sultanbeyli ilçe örgütünde rahatsızlıklar baş göstermeye başladı. İlk eleştiriler Büyükşehir Belediyesinde göreve başlayan Dr. Ayhan Koç ve Adem Seyitoğlu’na yapıldı. Örgüt içinde kendine yer bulamayanların seslerini yükselterek rahatsızlıklarını dile getirmeye başlamaları, parti içi huzursuzluğa neden oldu. Geçtiğimiz günlerde 9 kişinin istifa etmesi ile Hayati Bozkaya’nın başkanlığı düşürüldü.

İstifa edenlerin başında kongre seçiminde Hayati Bozkaya ile ittifak kurarak destek veren Zühre Diller’in olması dikkatlerden kaçmadı. İstifaların neden yapıldığını bilemiyoruz. Çünkü net bir açıklama yapılmadı. Ama İstifa edenlerden 7 kişinin Alevi 2 kişinin de sunni olması çeşitli söylentilere neden oldu. Ortalıkta dolaşan bazı dedikodulara göre de istifalar mezhepsel. Bazı dedikodulara göre de Bozkaya’nın verdiği sözleri tutamaması, bazı dedikodulara göre Bozkaya’nın sunni kesimden üye çalışması yapması, bazı dedikodulara göre de Bozkaya’nın kendi oğlunu Büyükşehir Belediyesinde işe yerleştirmesi. Bunlar sadece dedikodu. Çünkü istifalar için net bir açıklama yok. Yerel seçimde büyük bir başarı elde eden Murat Kantekin’in seçilememesini hayretle karşıladığımı belirtmiştim. Kongrede delegelerin oylarıyla seçilen Hayati Bozkaya’nın da istifalar sonucu görevden düşürülmesine de hayret ediyorum. İstifa eden birkaç kişiyle konuştum. Ama istifa nedenlerini söylemediler. Hepsinin ortak söylediği şey, son yıllarda moda haline gelen ‘bilmediğiniz çok şey var’ demesi oldu. Bu kelimeye öyle çok irite oluyorum anlatamam. Hiçbir şeyi bilmeyen ezberci şık papağanlar, her şeyi biliyorlarmış gibi davranıp karşısındakine bilmediğin çok şey var demesi kadar cahil bir davranışa rastlamadım bu güne kadar. Siyasi partilerde yeni görev alanların önemli bir çoğunluğunun kullandığı ortak kelimeler maalesef bu…

Ahmet Işıkdağ
Ahmet Işıkdağ( habertakipgazete@gmail.com )

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.