REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

LİDER OLMAK İÇİN LİDER DOĞMAK MI GEREKİR?..

LİDER OLMAK İÇİN LİDER DOĞMAK MI GEREKİR?..
Sevilay Koç Dursun
Sevilay Koç Dursun( sevilaykocdursun@habertakip.org )
16 Kasım 2020 - 9:11

Tarih boyunca, her dönemde yöneticiler var ola gelmiştir. Demokrasinin hakim olduğu günümüz de ise liderler halk tarafından seçilmekte ve seçilecek olan başkan, milletvekili veya yöneticiler de belli özellikler aranmaktadır. Hepimizin aklında bir lider tanımı elbette vardır. Peki bunların içerisinde en ideal yönetici nasıl olmalıdır?..

Kaos ve karmaşadan kurtulmak ve düzeni sağlamak için kimi insan yönetmeye, kimi insan da yönetilmeye meyillidir.

Yönetici olmaya namzet kişiler, kendilerinde o vasfı görse de, aslolan halkın onu yönetici

 vasfına layık görmesidir.

Lider olmak, ateşten gömleği giymek demektir.

Sorumluluktur, sırtında onlarca insanın yükü vardır, o sorumluluğun adı haktır, adalettir, eşitliktir.

Tüm bunlara rağmen, yüreği olana nasip olsun diyelim ve ateşten gömleği biçerek başlayalım.

İYİ BİR LİDER NASIL OLUNUR?..

Sıralayalım bakalım.

Tamda parti kongrelerinin yapıldığı şu sıralar da ve 2023’ün yaklaştığı kritik zaman dilimin de bu konu son derece önemli diye düşünüyorum.

ÖNCELİKLE LİDERLİK VASFINA SAHİP OLUNMALIDIR!..

Lider olunmaz, lider doğulur sözüne katılmakla beraber, insanın kendisini yetiştirerek te belli makamları hak edebileceğini düşünüyorum.

Emin sıfatını en iyi şekilde taşıyabilen, liyakat sahibi, insanlığa faydalı hayalleri ve projeleri olan, kararlı, akılcı, ortak akıl ile kendi aklını iyi harmanlayabilen ve karar noktasında etkili olan, insanlar üzerinde olumlu etki bırakabilen, yönetimini her şartta motive edebilecek öngörüye sahip olan,  diğergam, karşısındakine güven veren, sözünü dinletebilen olduğu kadar dinlemeyi de iyi bilen, hal dilini iyi okuyabilen, dertlinin derdini ilk kelimesinden anlayan, o derde bürünebilen, karşısında kim olursa olsun, onu önemsediğini hissettiren olmalı.

Şimdi bu özellikleri tek tek açalım…

  1. UZMANLIK DALI !..

İnsanlığa faydalı olabileceği bir alanda olmalı, ülke menfaatleri doğrultusunda uzmanlığını kullanmalı.

  • SİYASİ KÜLTÜREL DONANIM,  LİYAKAT VE YETERLİLİK!..

Siyasi tarih ve tüm ideolojik düşüncelere hakim, sözünün gideceği yeri ilk kelimesinden itibaren hesaplayabilen, çok kültürlü bir millet olarak herkese ulaşabilecek kadar örfüne adetlerine saygı duyan, gerektiğinde bağdaş kurup yer sofrasında oturabilen, her alanda yeterliliğini ve liyakatini ispat eden YETİŞMİŞ olmalı. Siyasi bir ahlaka sahip olmalı.

  • DİKSİYON VE HİTABET YETENEĞİ!..

Diksiyonu düzgün, akıcı ve tebessüm ederek konuşabilen, hazır cevap olduğu kadar, beden dilini iyi kullanabilen ve zekice cevaplar verebilen, yerine göre net ve anlaşılır, yerine göre ise gayet yumuşak bir üslup kullanacak kadar azametli ve bir o kadar da sabırlı olabilmeli, söylemleriyle daima halka güven vermeli.

  • ENERJİK, SICAK KANLI VE ULAŞILABİLİRLİK !..

Özgüveni yüksek, aynı zaman da mütevazi, halkın içinden, basiret ve feraset sahibi, tevazu ile kibirden yoksun, her kapıya gidebilecek kadar kabul görmüş, sıcakkanlı kişiliği ve enerjisiyle halkın sevgisini ilgisini cezbedebilmiş ve zaman meftumu olmaksızın ulaşılabilir olmalı.

  • VİZYON SAHİBİ OLMALI !..

Hayal ve idealleri olan, her şartta ve zamanda ideallerini gerçekleştirme gayreti içinde, ülkesini geleceğe taşıyan projeleri olmalı.

Kitleleri harekete geçiren, insanlara enerji vererek, motivasyonu daima yüksek tutabilen, her hangi bir manipülasyon ve provokasyon durumunda basiretli duruşu ile,  güven veren, kriz dönemlerini iyi yönetebilen B, hatta C planı olduğunu hissettirmeli, millete bir sonraki adımının var olduğunun güveni ve bilinciyle huzur vermeli.

  • ÖNGÖRÜLÜ BASİRET SAHİBİ OLMALI!..

Siyasette durgun liman bulamazsınız. Sürekli dalgalanmalar, inişler ve çıkışlar vardır. Bu durumlara karşı basiretli duruş sergileyebilecek, evvela yönetimini ve sonra milletini paniğe sevk etmeyecek çelik gibi iradeli olmalı ve mevcut krizleri öngörecek stratejik bir yapıya sahip olmalı.

        7. GİYİMİNE DİKKAT EDEN BAKIMLI OLMALI!..

Bakımlı olmak, iyi giyinmek, hitap ettiğin halka veya katıldığın davette ki kişilere karşı bir saygı göstergesidir. İş dünyasında PREZENTABIL olarak tabir edilen giyim kuşamın insanlar üzerinde olumlu etki bıraktığı, kıyafete göre karakter analizlerinin yapıldığı bir gerçektir. Bu sebeple önemlidir.

  • SON VE EN ÖNEMLİ MADDE ‘GÜVEN’ !..

Güven duyulan insana karşı, çekinme ve kuşku duymadan inanma ve bağlanma duygusu hissedilir.

Şeksiz şüphesiz itimat edilebilirliği olmalıdır.

Eğer bir insan ufak yada büyük fark etmeksizin bir topluluğa lider olmaya karar verdiyse evvela kendisinde bu özelliği aramalıdır.

Emin olun, bu özellikleri barındıran birçok insan var.

İktidar yada muhalefet fark etmeksizin bu vasıflara sahip insanların Türkiye’yi daha güçlü kılacağını, dosta huzur düşmana korku salacağını düşünüyorum.

Kalın sağlıcakla

Sevilay Koç Dursun

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.