REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

BENİM KANUNUM SENİNKİNİ DÖVER!

BENİM KANUNUM SENİNKİNİ DÖVER!
Ahmet Işıkdağ
Ahmet Işıkdağ( habertakipgazete@gmail.com )
13 Kasım 2020 - 15:53

Pandemi nedeni ile sosyal yaşam alanlarının daralması toplumun dengesini bozdu. Deprem ve sel felaketlerinin eklenmesiyle ruh yapımızda ciddi dezenformasyon yaşamaya başladık. Neredeyse her gün onlarca şiddet ve ölüm olaylarına ya tanık oluyoruz ya da bağlantılı. Tuhaf olan ise sosyal medyada her türlü kahramanlık ve mertlik örneği sergileyenlerin önemli bir bölümü gerçek hayatta tersini yapıyor olması. 

Çocuklara şiddet

Kadınlara şiddet

Yaşlılara şiddet

Erkeklere şiddet

Gençlere şiddet

Esnaflara şiddet

Gazetecilere şiddet

Eğitimcilere şiddet

Öğrencilere şiddet

Sağlıkçılara şiddet

Kolluk kuvvetlerine şiddet

Zabıtalara şiddet

Ormancılara şiddet

İtfaiyecilere şiddet

İşini yapanlara şiddet

Ailesini koruyanlara şiddet

Ülkesini sevenlere şiddet

Trafikte şiddet

Sporda şiddet

Sosyal medyada şiddet.

Sarıp sarmalamış her tarafımızı şiddet. Neredeyse her gün onlarca şiddet olayı ile karşı karşıya kalıyoruz. Bizi bu duruma getiren ne? Nedir bizi öfkelendiren, sinirlendiren ve canavarlaştıran? Birbirimize karşı bu tahammülsüzlüğümüzün nedeni nedir?

Düşmanla çarpışıyoruz duygusu ile birbirimizden intikam alma çabamız ne zaman son bulacak? Yolda birbirimize selam vermekten korkar hale geldik. Hasta yakını tarafından şiddette uğrayan ya da öldürülen sağlık çalışanları, öğrenci velisi veya öğrenci tarafından dövülen, öldürülen eğitimcileri, kocası tarafından darp edilen, öldürülen kadınları, insan müsveddeleri tarafından taciz edilen öldürülen çocukları, Anayasal düzeni korumakla görevli silahlı silahsız kolluk görevlilerine yapılan saldırılar… Her gün onlarca şiddet ve cinayet haberlerine tanık oluyoruz. Bir de aile içi şiddet, meslek içi şiddet, ırkçı şiddet, hemşericilikte şiddet gibi saymakla bitiremeyeceğimiz bahanelerle birbirimize karşı uyguladığımız şiddetleri sayamıyorum bile. Ne zaman, nasıl, kim ya da kimler tarafından içimize ekildi bu nefret tohumu? Nefret, kin ve ötekileşme öyle işlenmiş ki, öyle sarmış ki içimiz dışımız kapkara olmuş, bizi biz olmaktan alıkoymuş adeta. Bizi bütün olarak cinnet geçiren bir toplum haline getirenin ne olduğunu anlamanın vakti gelmedi mi? Her saldırı ve şiddete karşı bir yasa çıkartarak düzelemeyiz. Bu mantıkla devam edersek, her meslek gurubuna ve her kişiye özgü kanun çıkartmak zorunda kalırız. Sonra benim kanunum seninkini döver, benim kanunum seninkinden üstün kavgasına başlarız ki; Maazallah. Toplum olarak kucaklaşmamızın ve birbirimizi sevmenin yolu aşağıda sıralayacağım duygularımızı güçlendirmekle mümkün olabilir. Çünkü bizim öz duygularımız bunlar. Biz vatanımızı bu öz duygularla kurduk ve ilelebet yaşatacağız. Bu gün içine düştüğümüz ve bizi birbirimize karşı saldırganlaştıran olayların hiç biri bizim toplumla uyuşmuyor. Merttik, cömerttik, hoşgörülüydük, samimiydik, merhametliydik, yufka yürekliydik, konukseverdik, vicdanlıydık, paylaşımcıydık, severdik, sevilirdik, dürüsttük, sağlamdık, delikanlıydık, güvenilirdik ve her şeyden öte inançlıydık. Fabrika ayarımız böyleydi. Yani insanların kardeş olduğunu belirten Müslüman bir dinin mensuplarıyız. Dünyaya medeniyeti yayan Osmanlı torunlarıyız. Yurtta sulh Cihanda sulh diyen bir cumhuriyetin neferleriyiz. Dünya beşten büyüktür diyen bir devletin milletiyiz. Fabrika ayarlarımızla daha fazla oynanmasına müsaade etmeyelim. Deve kuşu misali başı kumda kaldıkça…

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.