REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

ULAŞIMDA GÖNÜLLÜ BİSİKLET ELÇİLERİ

ULAŞIMDA GÖNÜLLÜ BİSİKLET ELÇİLERİ
14 Eylül 2020 - 11:11
Pandemi döneminde toplu ulaşımda yoğunluğun yaşanması dolayısıyla Kadıköy Belediyesi, Hollanda Başkonsolosluğu ve Engelsiz Pedallar Derneği’nin öncülüğünde, bisiklet kullanmayı kadınlar arasında daha fazla yaygınlaştırmak için 400 kadına ücretsiz olarak bisiklet sürme eğitimi verildi.

Koronavirüs nedeniyle toplu ulaşımda yolculuk yapmak kimi vatandaşlar tarafından sakıncalı olarak görülüyor. Kadıköy Belediyesi kadınlara yönelik düzenlediği projelerine bir yenisini daha ekledi. Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında pandemi sürecinde evde bulunan kadınların zincirlerini kırarak, trafikte bisikletleri ile özgürce ulaşım sağlayabilmeleri için bir proje geliştirildi. Bisikleti ulaşım aracı olarak hayatlarının her anında değerlendiren uzman eğiticiler, bunu kadınlar arasında daha da yaygınlaştırmak amacıyla Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği projeyle 400 gönüllü kadına sosyal mesafeyi göz ününde bulundurarak 10 kişilik gruplar halinde eğitimler verildi. Eğitimlerin ardından kadınlar uzman gönüllü bisiklet elçisi olacak.

SERTİFİKA TÖRENİ DÜZENLENEREK GÖNÜLLÜ EĞİTMEN SERTİFİKALARI VERİLECEK

Projenin ilk aşamasında Kadıköy’de bulunan Kalamış Parkı’nda 12-13 Eylül tarihinde Uzman eğitmenler tarafından gönüllü eğitmen adaylarına sabah saat 10.00 ile 15.00’a kadar bisikletine nasıl binilmesi gerektiğinden, bisikletin zincir takmasına, patlayan tekeri tamir etmekten trafikte nasıl ilerlemesine gerektiğine kadar verilen eğitimlerle başladı. Sürecin devamında uzmanlar tarafından eğitim alan eğitmen adaylarından başarılı olan gönüllü bisiklet elçilerine Hollanda İstanbul Başkonsolosluğunda Sertifika töreni düzenlenerek gönüllü eğitmen sertifikaları verilecek. Projenin 2’nci aşamasında ise sertifikalarını alan gönüllü bisiklet elçilerinin bisiklet sürmeyi bilmeyen kadınlara 17-18-19 Eylül tarihleri arasında istedikleri yeri ve saat aralığını belirterek bisiklet sürmenin öğretilmesiyle başlayacak. Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte yüzlerce kadının bisiklet sürüş eğitmeni olması, eğitmenlerin de Yenikapı’dan Sarıyer ve Kadıköy’e kadar İstanbul’un birçok farklı noktasında verilecek eğitimler ile bin’ in üzerinde kadına bisiklet sürmeyi öğretilmesi hayata geçecek.

“BİSİKLET SADECE BİR SPOR DEĞİL BİR ULAŞIM ARACI YÖNÜ DE VAR”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Oltulu, “Biz kadınların sokakta olmasını istiyoruz. Dahası bunu bisikletle beraber birleştirdiğinizde bisikletin sadece bir spor yönü olduğunu değil ayrıca bir ulaşım yönü olduğunu da biliyoruz. Bu şekilde Hollanda Başkonsolosluğu ile birlikte bir ortak proje yaptık. Bunun diğer konularda da artarak devam etmesini istiyoruz. Burada kadınlar bisikleti şehir içi daha dikkatli kullanmayı öğreniyorlar. Bununla birlikte kendi çocuklarına da öğreterek bunun daha yaygınlaşmasını istiyoruz” diye konuştu.

“KADINLARIN KORONA VİRÜSÜNE KARŞI ULAŞIMDA İSTEDİKLERİ YERLERE ÖZGÜRCE GİDEBİLMELERİNİ SAĞLAMAK İSTİYORUZ”

Engelsiz Pedallar Derneği üyesi Hande Karaca, “Kadın, kadına eğitim veriyoruz. Kadınlar diğer kadınlara bisiklet öğretiyorlar. O yüzden biz onlara ‘bisiklet elçisi’ diyoruz. Bunlar profesyonel bisikletçi değiller. Kendileri bisiklet binmeyi biliyorlar. Bugün burada 10 tane kadın var. Bu projeyle her hafta 10 kadının bisiklet elçisi haline gelmesini istiyoruz. Her 10 kadın burada iki gün boyunca eğitim alıyorlar ve sonra da mezun olarak bir elçi haline geliyorlar. Daha sonra da muhakkak 3 kadına da bisiklet sürmeyi öğretmelerini istiyoruz. Bizim oluşumumuzun ismi ‘Zincir Kıran Kadınlar’ dolayısıyla da kadınlarımızın zincirlerini kırmasını istiyoruz. Bu özgürlüklerini ellerine aldıkları, ulaşım için istedikleri yerlere özgürce gidebilmelerini sağlıyoruz. Pandemide bunun için aslında bir şekilde bize destek oluyor çünkü pandemide insanlar bir araya gelmekten tedirgin oluyorlar. Bisiklet için bir araya gelmelerine gerek yok. Sosyal mesafelerini de koruyarak istediği yere gidebiliyorlar. Dolayısıyla zincirlerini kırmalarına yardımcı oluyor ve özgürce istediği yerlere ulaşabiliyorlar. Dolayısıyla pandemide sadece kadınların değil herkesin bisiklet kullanmalarını istiyoruz. Bisiklet kullanılırsa şehirlerde değişiyor. Şehir yapılanmaları da değişiyor” diye konuştu.

“BİSİKLET SÜRMEK BANA ÇOK GEÇ ÖĞRETİLDİ, YAPAMAM DİYEN KADIN ARKADAŞLARA ÖĞRETMEK İSTİYORUM”

Gönüllü Bisiklet elçisi Didem Mahsunlar, “Bisiklet çok özgürleştirici bir araç. İnsana dost olabilecek bir şey, sadece şehir içinde değil şehir dışında da kullanılabilir. Ben çok geç öğrendim bisiklete binmeyi, şehrin bize verdiği imkanlar nedeniyle. Bisiklet sürmeyi üniversiteye başlarken öğrendim. Bana nasıl geç vakit öğretildi ise bende, artık yapmamam diyen ya da kendinden emin olmayan insanlara öncü olmak istiyorum. Tam bir eğitim diyemeyiz buna biz. Aslında yardımcı ve yolcu olmak istiyoruz, bisiklete binmek isteyen arkadaşlara. Yani şehrin daha çok sizin olduğunu her yere gidebilecek olduğunuzu hissettiren bir arkadaş diyelim bisiklet için. Bu dönemde daha çok bisiklet satıldı, ilgi arttı. Görüyoruz, ayrıca daha da önemlisi karbon oranımızı azaltmak için arabalardan inip, bisiklete binme adına fırsat oluştu. Tabi şehrin engelleri de var, bu anlamda ama elimizden geldiğince ve yapabildiğimizce bisiklet kullanımının artmasını istiyoruz” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.