ARAŞTIRMA HASTANESİ ARAŞTIRILMASI GEREKİYOR!

ARAŞTIRMA HASTANESİ ARAŞTIRILMASI GEREKİYOR!
Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde akla ziyan olaylar olduğu iddia ediliyor. Doktorların çalışmak istemediği, çalışma koşullarının iyi olmadığı, yönetim tarafından bazı hekimlere kötü muamele ve mobing uygulandığı, Mr çekimlerinde uzun kuyrukların yaşandığı, Ultrason sırasının 2 ay kadar uzatıldığı, sadece ortopedi bölümünde ameliyat bekleyen yaklaşık 650 civarında hastanın beklediği gibi birçok sorunun olduğu hastanede keyfi uygulamalar ve adam kayırmalar da gelen iddialar arasında.

2019 yılında yeni binasına taşınan Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastane yönetiminin sergilediği olumsuz tavırlar nedeniyle gündemden düşmüyor. Üroloji Poliklinik şefinin kendi bölümündeki doktorlara silah fotoğraflarını göstermesi ve ırkçı söylemlerde bulunması ile Başhekimin “bu hastaneyi ben yaptım” demesi gibi çirkin davranış ve söylemlerin sıklıkla yapıldığı hastanenin akıbeti ne olacak? Burada sorulması gereken 3 soru var.

Soru 1: Bu hastaneyi sen yaptıysan adı neden Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma hastanesi?

Soru 2: Bu hastane devletin ise neden senin bu söylem ve eylemlerine müdahale edilmiyor?

Soru 3: Bu gücü nerden alıyorsunuz? ya da sizi ve yardımcılarınızı kim ya da kimler koruyor?  

KEYFİ UYGULAMALARA KİM DUR DİYECEK?

Ülkemizde paralel yapılanma örgüt gibi devlet içinde sürekli bir yapılaşma söz konusu olduğu ve hükumetin bu yapılarla ciddi bir mücadele ettiğini biliyoruz. Devletin bazı kurumlarında yönetici olarak görev yapan bazı kişiler de kendi çıkar ve menfaatleri doğrultusunda hareket ediyor. Bu tür davranışlar sergileyen kişi ya da kişiler, devlet kurumlarında çıkar odaklı bir yapılaşmaya neden oluyor. Özellikle devlete ait Sağlık kurumlarında bunun yaşanıyor olması ayrı bir vaka. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her fırsatta devlet içerisinde ve kurumlarında bir yapıya asla izin vermeyeceğiz demesi ve mücadelesi de konunun ciddiyetini gösteriyor. Ancak yaşadığımız hain darbe girişimi ve benzeri saldırılara rağmen, bazı yöneticilerin devlet ve millet menfaatine olmayan davranışlar sergilemeleri, akıllara yeni yapılaşmaların olduğunu getiriyor. Meydana gelen sorunlardan dolayı çok sayıda şikayetlerin olmasına rağmen herhangi bir düzeltmenin olmaması ise garipsenecek bir durum.

8 AMELİYATHANE NEDEN KAPALI?

2019 Mart’ta açılışı gerçekleştirilen Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yeni binasında, 192 poliklinik, 43 ameliyathane, 129 yoğun bakım ünitesi ve 1.105 yatak kapasitesi ile hizmete girmişti. Ancak aldığımız duyumlara göre cerrah ve personel eksikliğinden dolayı 43 ameliyathaneden sadece 35’nin aktif olduğu geriye kalan 8 ameliyathanenin kapalı tutulması, idarenin görevini sağlıklı yapmadığını gösteriyor. Yine hastane yönetiminin kötü muamelesinden dolayı İstanbul İl sağlık Müdürlüğüne 140 kişi tarafından ciddi şikayet edildiği gelen bilgiler arasında.  

DOKTORLAR MUTSUZ VE HUZURSUZ

Özellikle hastanenin genel personelinde, huzursuzluk, mutsuzluk, mobing uygulamaları ve keyfi yer değiştirmeler had safhada olduğu için, korku, panik ve endişe söz konusu. İdari kadro ve başhekimliğin hizmete ve başarıya göre yer değiştirmeden ziyade, keyfi ve kişisel uygulamalar ile personeli sürekli taarruzda tutması, personellerde bunalım derecesinde tedirginliklere sebep oluyor. Kötü muamele ve mobinglerden dolayı son 3 yılda hastaneden ayrılan profesör, doçent, uzman hekimin sayısı azımsanmayacak kadar çok olduğu görüşünü aldığımız doktorlarca teyd ediliyor. Bu durum hastalığına çare arayan vatandaşın aksaklıklar yaşamasına da sebep oluyor.

BASKILARA DAYANAMAYAN DOKTORLAR HASTANEDEN AYRILIYOR

İnsan sağlığına önem veren Hükümet yeni ve donanımlı sağlık kurumlarının inşa çalışmaları hızla devam ediyor. Birçok ilde şehir hastaneleri projesi ve İstanbul gibi Mega kentlerinde birçok bölgesine tam donanımlı eğitim ve araştırma hastaneleri yapıyor. İnsanların zamanında tedavi görmeleri için yapılan donanımlı hastanelerde hizmet vermek için teknik personelin yetişmesine de önem veren hükümet yetkililerin çabası bazı iş bilmezlerin yüzünden boşa çıkıyor. Bazı hastanelere yönetici olarak atanan kişilerin keyfi ve baskıcı uygulamaları sonucu devlet hastanelerinde çalışmak istemeyen doktorlar ya özel hastanelere gidiyor ya da bulunduğu kurumdan ayrılıp başka bir kuruma gidiyor. Devletin ciddi ekonomik bedeller harcayarak inşa ettiği tam donanımlı devlet hastanelerinin içinin boşalmasına vesilen bu durum insan sağlığını da olumsuz etkiliyor.

“BU HASTANEYİ BEN YAPTIM”

 Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma hastanesinin Başhekimi ve Üroloji Polikliniğin bölüm şefinin baskısı, adam kayırması ve uyguladıkları mobingler ayyuka çıkmış durumda. Son 3 yılda yaklaşık 60 civarında doktorun hastaneden ayrılmasına neden olan kötü yönetim ve baskıların hala devam ettiğini belirten şikayetler devam ediyor. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü başta olmak üzere devletin çeşitli birimlerine yapılan şikayetler olmasına rağmen bir yaptırımın uygulanmaması ya da müfettişlerin görevlendirilmemesinin nedeni nedir bilinmez. Ama bu gidişle yakın zamanda hastanede çalışacak doktur kalmayacak. Başhekimin kendi deyimi ile “bu hastaneyi ben yaptım” demesi, Üroloji Poliklinik bölüm şefinin kendi bölümündeki bazı doktorlara kötü muamelede bulunması ve silah fotoğraflarını göstermesi gibi söylem ve davranışlar sergilediklerini belirten çok sayıda şikayet bulunmasına rağmen yetkililerin çözüm bulmamaları kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oluyor. Hastaneden yaşanılan olumsuz olayların çözüme kavuşması adına konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Başhekim ve Üroloji Poliklinik şefi ile yaptığımız görüşmeler ve aldığımız cevapları bir sonraki haberimizde siz değerli okuyucularımıza aktaracağız. Gazetecileri bir yerele şikâyetlerinden tutun da gözdağı verene kadar neler var neler. Hepsi ve daha fazlası bir sonraki haberimizde. 

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.