REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

AVM TUTULMASI BU OLSA GEREK!

AVM TUTULMASI BU OLSA GEREK!
96 views
04 Eylül 2019 - 13:04

Siyasetçiler tarafından sık sık sarf edilen ‘orta direk esnaf’ tabirini duymuşsunuzdur.  Genelde seçimlerde çok rastladığımız bu söylemlerle küçük esnafın çok önemsendiğini sanırız. Ancak gerçek hiçte öyle değil. Çoğu zaman Türkiye’nin ekonomik lokomotifi olarak da lanse edilen küçük esnaf, kent içi yapılan AVM’lere kurban ediliyor.

Sermaye babalarının oluşturduğu bu dev yatırımların kuruldukları kentlere de faydaları yok. Bu AVM’ler büyük bir kasırga gibi etrafta ne var ne yok alıp götürüyor. Ortalıkta esnaf bırakmamaya yeminli olan bu devler, vatandaşın cebindeki son kuruşu almayı da iyi bilirler. Düşük kaliteli ürünleri hareketli müzikler eşliğinde yüksek rakamlara satmayı iyi bilen, şatafatlı mekanlarda, İnsanları gerçek dünyalarından alıp hayal alemine götüren bu kara delikler, aile ortamının bozulmasında da öncü rol üstlenmektedirler. Bu devlerin yapım aşamaları da işleyişleri gibi yol yordam, kanun, nizam bilmez.

Birkaç yıl önce İlçe sınırları içinde yapılan bir AVM’nin yapımı da İmara aykırıydı. Günlerce ilçe kamuoyunun gündeminde kalan AVM’nin yapım aşaması ile (Tevhit) yani birleştirme işlemleri uzun süre kamuoyunu meşgul etmişti. Kuruluşu, yapımı ve el değiştirme işlemleri uzun süre konuşulan bu AVM’de şuan işler gayet yolunda gidiyor. Bütün bu olanlara rağmen İlçe Kaymakamlığı, İlçe Halk Eğitim Merkezi ve bazı STK’lar esnafa yönelik eğitim semineri ile diğer etkinliklerini de bu AVM’de yapıyor. Mantık işi değil. Her koşul ve şartta esnafı kollaması gereken kurumların, esnafı bitiren bu devlerle iş birliği içine girmemeleri gerekir. İlçe sınırları içinde onlarca okul, çıraklık eğitim merkezi, kültür merkezleri ve konferans salonları bulunmasına rağmen, girişimcilik eğitimi vermek için AVM’nin konferans salonunun tercih edilmesi akıl tutulmasından öte bir şey değildir.

Esnafla vatandaş arasına giren ay tutulmasına vesile olmayın. Yoksa sizde AVM tutulmasına kapılırsınız. İşin özü, Ekonomik krizin baş gösterdiği bu dönemde ilçe yöneticilerinin daha dikkatli davranmaları gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyorum. Şu cümleyi de kurmadan son noktayı koymak istemem. Doğruyu görmemizi sağlayan akıl karanlıkta kalınca çaresiz, menfaatçilerin tuzağına düşüyoruz. Sonra sesime gel sesime gel…

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.