REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

SESSİZ BASIN SAĞIR TOPLUM…

SESSİZ BASIN SAĞIR TOPLUM…
Ahmet Işıkdağ
Ahmet Işıkdağ( habertakipgazete@gmail.com )
22 views
10 Şubat 2019 - 16:28

İstanbul Türkiye’nin en fazla genel ve yerel basınına sahip kentlerinden biri.  Güçlü bir basın kültürü ve güçlü gazeteciler var. Her ne kadar tartışılan ve eleştirilen yönleri olsa da, basın İstanbul’a çok şey katıyor, çok şey kazandırıyor. Her bir basın mensubu ya da yayın organı, kendi gücü ölçüsünde mega kente bir şeyler katıyor. Kimi bölgesel kimi genel.

 

Mesleki ilkeler ve yayıncılık anlayışı doğrultusunda her zaman sorunun değil, çözümün bir parçası olmayı tercih eden basın mensuplarına saygı duyanlar oldu, duymayanlar oldu.

 

TUHAF BİR KENT OLDU İSTANBUL…

 

39 İlçesi, 17 Milyona yaklaşan nüfusuyla Dünya’nın mega kentleri arasında yer alan İstanbul’un her ilçesinde en az 10 yerel basın kuruluşu var. Her biri yayın yaptığı bölgeye artı değer katmak için var gücüyle çalışıyor.

 

Ancak bu çaba bazen birilerini rahatsız edebiliyor. Bu birileri ihtiyaç duyduğunda basın kurumlarının gücünden güç alıyor. Ama işine gelmediği zaman, ‘basın ne işe yarıyor’ diyebiliyor. Daha vahimi, işlerine gelmedikleri zaman da basını hedef tahtası ilan ediyorlar. Bu anlamda yerel ya da genel basın ayırt edilmiyor. İstanbul bu anlamda tuhaf bir kent oldu. Böyle devam ederse tuhaf olmaya devam edecek.

 

Basının her yaptığı doğru olmayabilir. Bazen mesleğin ilkelerine ters olan yayınlar da yapabilir. Basın mensupları bu hataları kendi aralarında tartışıp düzeltme cesaretine sahiptirler. Fakat basın mensuplarının meslek ilkeleri ve toplum yararına yaptığı yayınları birilerinin çıkarlarına ters düştüğü için hedef gösterilmeleri ve susturulmaya çalışmaları toplumun sesini kesmek ve özgürlüğünü elinden almak anlamına gelir.

 

2019 yerel seçimine yaklaştığımız bu günlerde İstanbul siyaseti çok sessiz. Belediye Başkan adaylarının seçim çalışmalarını sessizce yürütmeleri ve basın mensuplarından uzak durmaları, kamuoyunun projelerinden ve çalışmalarından bihaber olmalarına neden oluyor. Aslında gazeteciler bu gün siyasetçilerin tam istediğini yapıyor.  Adamların isteği doğrultusunda gönderilen fotoğraflar ve taraflı hazır metinler gazetelere, internet sitelerine boy boy giriyor. Gazeteciler böyle yaparsa siyasetçi de kafasına göre takılır.

 

İşin garip tarafı ise önceki seçimlerde milletin ayağına giden adaylar, bu seçimde salon toplantıları ile milleti ayağına getiriyorlar. Basın mensuplarına bilgi veren yok, projelerini ve hedeflerini açıklayan da yok. Toplantılarına basını davet edenler de soru sorulmasına izin vermezler. Kısacası dolgu malzemesi olarak kullanılan basın mensuplarına yapılan bu muamele hem topluma hem de basın mensuplarına karşı büyük bir saygısızlık. Ama bu duruma çanak tutan basın mensupları da yapılan ayıbın bir parçası olduğunu unutmasın!

 

Basın yazınca, bazılarının menfaatleri yok oluyor. Menfaatler yok olunca, bazılarının hesapları bozuluyor. Geri adım atılıyor veya atılmıyor. Ama sonuçta toplum bunları görüyor.

 

Birileri istiyor ki, gazeteler sussun, gazeteler çıkmasın, basın mensupları kör ve sağır olsun. Basın mensupları kentin çilekeşi, kimsesizlerin kimsesi, garibanın yandaşı, kısık seslilerin yüksek sesi, herkesin dert ortağı, görmeyenin gözü, işitmeyenin kulağıdır. Gazeteci susarsa, vicdanlar susar, toplum susar!..

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.