REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Çimen; Rahatsız Etmeye Devam Edeceğiz”

Çimen; Rahatsız Etmeye Devam Edeceğiz”
0 views
10 Kasım 2018 - 14:13

Sultanbeyli Belediye Başkan yardımcısı Muhammed Çimen bölgede çalışan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Çimen, “Sultanbeyli’nin tapu sorunu tarihe karıştı. Ama mülkiyet probleminin çözülmesi bazılarını rahatsız etmiş. Sultanbeyli’yi değil de kendi çıkarını düşünenleri rahatsız etmeye devam edeceğiz” dedi.

Sultanbeyli Belediye Başkanı Muhammed Çimen ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Yavuz Kurt, bölgede mesleklerini ircaa eden basın mensuplarıyla Sultanbeyli Aydos Sosyal Tesislerinde bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Çimen, mülkiyet, ulaşım, eğitim ve diğer konularda yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Mülkiyet konusuna özel bir başlık açan Çimen, tapu sorununun çözülmesinden rahatsız olan kesimlerin olduğunu söyledi. Toplantıya Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti (AYGAD) Başkanı aynı zamanda Haber Takip Gazetesi ve Takip TV imtiyaz sahibi Ahmet Işıkdağ’ın yanı sıra çok sayıda gazeteci katıldı. AYGAD Başkanı Işıkdağ, mülkiyet problemiyle ilgili vatandaşların aklında oluşan kafa karışıklığının giderilmesi gerektiğini söyleyerek, “tapu sorununun çözümünü istemeyenlere karşı Belediye’nin vatandaşlarla doğru bir iletişim kurması gerekiyor” dedi.

18K SEFERLERİ ARTTIRILACAK MI?

Sultanbeyli’nin ulaşımının rahat olması için yapılan birçok düzenlemeye rağmen vatandaşların özellikle 18K hattında yaşanan problemleri Başkan Çimen’e aktaran Ahmet Işıkdağ, “Vatandaşlardan gazetemize ulaşan şikâyetler doğrultusunda, genelde hafta sonları 18K hattının çok yoğun olduğunu ve seyahat etme noktasında güçlük çektiklerini söylediler. Vatandaşlar Belediyeden istedikleri; hafta sonları ve iş yoğunluğunun fazla olduğu saatlerde eklenmesi talepleri var. Bu konuda Belediyenin bir çalışması olacak mı? Dedi.

Ahmet Işıkdağ’ın sorusuna cevap veren Başkan Çimen, “Sultanbeyli 2009 yılından beri ulaşımda olumlu anlamda ciddi bir yol kat ederek bir noktaya geldi. Fakat bazı sorunların yaşandığı ortadadır. 18K ve 11ÜS gibi hatlarımızın ulaşımında yaşanan bir takım sıkıntılar var. Bunun sebebi ise Sultanbeyli nüfusunun belli bir çoğunluğunun ilçe dışında çalışması ve sabah saatlerinde yaşanan trafikten kaynaklı bir sorunun olduğunun farkındayız. Bunun üzerine İETT Genel Müdürlüğünden 18 hattını temin ettik. Hafta sonları 18M-18A sefer gerçekleştirmiyordu. Bu hatların hafta sonları da seferlerini yapması için yazılı olarak talepte bulunduk. Bizzat yüz yüze de görüşeceğim. Sizlere de en kısa zamanda bilgi vereceğim” diye konuştu.

“TAPUDA İNDİRİM NASIL OLACAK”

Ahmet Işıkdağ, Belediye Başkanı 400 metrenin altında arsası olan vatandaşlarımıza yüzde 50 indirim uygulandığını peşin ödemelerde ise yüzde 20 indirim veya yarı taksit imkânı ile yüzde 10 indirimden faydalanabileceklerinden bahsetmişti. Geçtiğimiz günlerde birkaç vatandaş gazetemize ulaşarak Belediyenin kendilerine göndermiş olduğu tebligatları ulaştırdılar. Elimize ulaşan tebligatların üzerinde vatandaşlar kendilerince bir hesap yapmışlar, yalnız bu hesap yüzde 50’ye tekabül etmiyor. Bu konuda cevap bekleyen vatandaşlarımız var.

Fiyatlar konusunda açıklama yapan Başkan Muhammed Çimen, “biz sürecin Sultanbeylili vatandaşlarımızın lehine olacak şeklide yürüttük. Biz TÜFE’den yola çıkarak bir fiyat belirleme yoluna gittik. Kesinlikle vatandaşlarımızın lehine bir çalışma yaptık. Fiyatlar cadde, sokak ve bulvar gibi konum özellikleri dikkate alınarak belirlenmiştir. Vatandaşlarımızın 400 metrenin altında arsası varsa yüzde 50 indirim olacak. Hisseli parsellerimizde de büyük bir çoğunluk 400 metrenin altında. 400 metrenin üzerinde ise yüzde 30 indirim olacak. Peşin ödeme olduğunda yüzde 50 artı yüzde 20 ödeme avantajı var. Biz özellikle 2b fiyatlarının baz alınmasını vatandaşlarımız için daha avantajlı olduğunu gördük. O yüzden 2b yöntemine göre belirledik. Vatandaşlarımızın arsasına ve konumuna göre bir fiyat belirleme oldu. Vatandaşlara ödeme koşullarında 1 yıl müracaat 5 yıl ödeme ile toplamda 6 yıl süren taksitlerle kolaylık sağladıklarını belirtti. Ayrıca peşin ödeme de ciddi indirimler yapılacağının altını çizen Keskin, yüzde 50 ve ilave yüzde 20 indirimle vatandaşımız ekonomik zorluk çekmeden tapusunu alabilecek” dedi.

“VATANDAŞLARIN AKLINDA SORU İŞARETLERİ VAR”

Işıkdağ, “Mülkiyet konusunun vatandaşlara aktarımı konusunda sağlıklı bir iletişim kurulamıyor. 1989 yılından beri her seçimin birinci vaadi mülkiyet probleminin çözümüydü. Özellikle Ak Parti’nin göreve geldiği 2002 yılından ve yerel seçimde de 2004 yılından bu yana vatandaşlarımızın ciddi bir beklentisi vardı. Maalesef bugün ki gecikmelerin sebebi Alaattin Bey’in Belediye Başkanlığı yaptığı yıllardan kaynaklanıyor. Hüseyin Beyin çabalarının biraz daha uzamasının sebebi, Alaattin Beyin yaptığı hatalardan dolayı kaynaklanmaktadır. Çünkü o dönem Sultanbeyli’nin büyük bir kesimi daha uyguna alabileceği tapuları “siz belediyeye ödemeyi yapın biz tapularınızı alırız” demesinden kaynaklanmaktadır. O günlerde cüzi miktarlarla tapu alacak vatandaşlar yaşanan sıkıntılardan dolayı şimdi zorluk çekebiliyorlar. Ayrıca o dönemde yatırılan paraların dışında bu gün yapılacak olan kadastro çalışmaları için istenilen 5 Bin TL’lik ücreti vatandaşların bazıları haksızlık olarak nitelendiriyor. Gazetemize ulaşarak dertlerini anlatan vatandaşlar, yaşadıkları sorunları ve akıllarındaki soru işaretlerini bizlerin aracılığıyla sizlere iletmiş oluyorlar” dedi.

Tapu sorununu çözümünden rahatsız olanlarının çözümsüzlükten maddi imkan sağlayan kişiler olduğunun altını çizen Çimen ise Işıkdağ’ın sorusuna şöyle cevap verdi; “Sultanbeyli plansız, programsız bir ilçeydi. Bu plansızlık içinde herkes kendisine bir mülk yaptı. En büyük sorun olan tapu meselesi de başlamış oldu. İlk tapular 2B’de verilmeye başlandı. Ondan sonra çözülemeyecek gözüyle bakılan hisseli parseller hep gündem oldu. 2009 yılından beri Başkan Hüseyin Keskin’in ciddi çabaları ile son dönemde TBMM’den mülkiyet sorununun tamamen ortadan kaldırılması için Sultanbeyli’ye özgü yasa çıkarıldı. 2b tapularını dağıtırken o dönem vatandaşlarımızın aklını karıştıran art niyetli kişiler hisseli parsellerin çözümünde de ortaya çıkarak fitne fesat yayma kampanyası başlatarak vatandaşlarımızın aklını karıştırmaya başladılar. Bunlar mülkiyet probleminin çözümünü istemeyen ve bu durumdan rahatsız olan kişilerdir. Bu kişiler çözümsüzlükten maddi imkân sağlayan kişilerdir. O kişilere buradan sesleniyorum. Sizleri rahatsız etmeye devam edeceğiz. Çözülen tapu sorununun sulandırılmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

“VATANDAŞLARIN AKLINI KARIŞTIRANLAR VAR”

Vatandaşların kafasında oluşan soru işaretlerinin ve olayın çözümünü istemeyen kesimlerin önüne geçmek için sağlıklı bir iletişim yapılması gerektiğini ifade eden Işıkdağ, “1561 nolu parsellerde ciddi bir dedikodu furyası var. Bu işin çözülmesini istemeyen kesimler vatandaşları “sakına müracaat etmeyin ve inanmayın bunlar seçimi atlamaya yönelik” gibi tedirgin edecek söylemler yayarak vatandaşların kafasını karıştırıyorlar. Daha gerçekçi bir çalışma ile kafalardaki oluşan soru işaretlerinin giderilmesi adına sizlerin bize sağlıklı veriler aktararak bizlerin de bu verileri yayın organlarımızda haberleştirerek vatandaşların yayılan dedikoduların önüne geçebileceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Muhammet Çimen, Biz bilgiyi vereceğiz ama algıyı değiştirecek olan sizlersiniz. Doğru bir aktarım ile vatandaşlarımızın aklında oluşabilecek soru işaretlerinin de çözüleceği konusunda hem fikiriz. Tabi ki sorunun çözümünden rahatsız olan fitneciler hiçbir zaman rahat durmayacak. Geçmişte de bunu gördük. Vatandaşlarımız şunu iyi bilmeli ki Belediyemiz süreci vatandaşlarımızın lehine bir şekilde yürüttü ve çözüme kavuşturdu. Kafa karışıklığına yol açarak algı yaratan kişilere itibar etmemeleri gerekiyor” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.