REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

ESNAF KİRLİ OYUNA KARŞI

İstanbul’un gözde kooperatiflerinden olan ve adını son zamanlarda yapılması gündemde olan mali kongresi ile sıkça duyuran Sancaktepe – Sultanbeyli Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifini üye esnaflara yönelttiğimiz sorularla Haber Takip Gazetesi olarak kamuoyunun bilgisine sunmaya devam ediyoruz.

ESNAF KİRLİ OYUNA KARŞI
0 views
29 Mayıs 2016 - 17:51

İstanbul’un gözde kooperatiflerinden olan ve adını son zamanlarda yapılması gündemde olan mali kongresi ile sıkça duyuran Sancaktepe – Sultanbeyli Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifini üye esnaflara yönelttiğimiz sorularla Haber Takip Gazetesi olarak kamuoyunun bilgisine sunmaya devam ediyoruz.

Yöneltmiş olduğumuz soruları içtenlikle yanıtlayan kooperatif üye ortağı esnaflar “kooperatifimizden de başkanımız Şenol Bey’den de memnunuz. Yeniden kooperatif başkanı ve yönetimi seçilecek söylentileri kulağımıza geliyor, bunlara kulak asmak esnaf için de kooperatifin çalışmalarını yürütmesi için de bir zaman kaybıdır” diyerek kooperatifin yeni bir başkana ya da yönetime ihtiyacı olmadığını dile getirdiler.

Öte yandan Kredi Kefalet Kooperatifinde seçimli kongreye gidileceği söylentilerinden duydukları rahatsızlığı dile getiren esnaflar; “ kooperatif bölgenin kalkınması için esnafa hizmet veriyor, bu konuda da gayet başarılı. Yapılması gereken kooperatifin başkanının değişmesi değil bu başarının devamının sağlanmasıdır” diyerek başarının ve hizmetin sürekliliğine odaklanılması gerektiğini belirtiyor. Kooperatif kurulduğu günden bu yana başkanlığını yürüten Şenol Ata’nın yılların vermiş olduğu tecrübesiyle bölgenin yıldızı haline getirdiği kooperatifin başarı çıtasını daha da yükseltecek projelerle gündeme gelmesini isteyen üye esnaflar bölgeye yapacağı her türlü hizmette başkanlarının yanında yer alacaklarını ifade ettiler.

Belli bir seviyeye gelmiş ve marka olmuş kooperatifin esnafa kredi kullandırma noktasında en üst limitte hizmeti verdiğini, esnafın birçok derdine derman olduğunu söyleyen esnaflar; “ biz bir işimiz olduğunda kooperatife gittiğimizde sadece kendi bölgemizden değil İstanbul’un diğer ucundan buraya gelmiş esnafları görünce gururlanıyoruz. Onlar da kooperatifimizin kalitesini duymuş buralara kadar gelmiş. Hal böyleyken biz bu başarıya neden destek olmayalım ki” diyerek çeşitli söylentilere itibar etmediklerini belirttiler.

“Kirli Ellerinizi Kooperatiften Çekin”

Sancaktepe Sultanbeyli esnaf sanatkarlar kredi kefalet kooperatifinin mali kongresinde bir grubun seçim istemesi nedeniyle yaşanılan süreç bölge esnafını tedirgin ediyor. Zaman zaman gazetemizi arayarak yaşanılan olaylarla ilgili tedirginliklerini dile getiren esnaflar da duygularını şöyle ifade ettiler. “Alnı ak, başı dik, devleti ve milletiyle barışık mazisi temiz kredi kooperatif yönetiminin ve Başkanın yakasından düşün. Neredeyse siftahsız dükkanlarını kapatıp, bin bir sıkıntıya giren esnaflarımızın, derdi ile dertlenen kredi kooperatifinden ne istiyorsunuz? Birilerinin talimatı ile bölge esnafının geçim teminatı olan kredi kefalet kooperatifini ele geçirmek isteyişinizin altında neler yatıyor? Bazı çıkar ve menfaat gruplarının bir araya gelerek biz esnafın sırtından geçinmenize izin vermeyeceğiz. Her yıl düzenli olarak yapılan mali kongreye baskın yaparak kooperatifi ele geçirme planınız esnafın kooperatif yönetiminin yanında yer almasıyla suya düştü. İstanbul’un en başarılı kredi kefalet kooperatifini karalamak ve iş yapamaz hale getirmek için yüzlerce şikayet dilekçesini vererek kooperatifi zan altında bırakmaya çalıştınız ama başaramadınız. Türlü türlü oyunlarla kooperatifi el geçirme planınız esnafın kooperatifine sahip çıkmasıyla başaramadınız. Esnafın sizi istememesine rağmen hala ısrarla uğraşıyor olmanızı anlamış değiliz.  Mademki kooperatif yönetimine talip olup esnafa daha iyi hizmet etme düşüncesindeyseniz. O halde seçimli kongre zamanını bekleyeceksiniz. Ama sizlerin iyi niyetli olmadığınız yaptıklarınızla fark ediliyor. Birilerinin talimatı ile kredi kefalet kooperatifimizi ele geçirme planınıza asla müsaade etmeyeceğiz. Esnafın halinden anlamayan, esnaflığı bilmeyen, kurumlar arası diyalogdan habersiz olan bir grup kirli emelleri için kooperatifi ele geçirmek istiyor. Biz bölge esnafı olarak buna asla izin vermeyiz diyerek kooperatiften kirli ellerini çekin diyoruz” sözleriyle kooperatiflerine sahip çıktıklarını dile getiriyorlar.

 

DURSUN ALİ TANIŞ-SERVİSÇİ

DURSUN ALİ TANIŞ-SERVİSÇİ

DURSUN ALİ TANIŞ-SERVİSÇİ

“HİZMET VE İLGİDEN MEMNUNUM”

 1. Kooperatifin sizin için önemi nedir?

Sultanbeyli’de ikamet ediyorum. Devletimiz küçük esnafın ekonomik olarak kendisini geliştirmesi açısından bu imkanı sunmuş. Bu sebeple esnaf açısından kooperatiflerin önemi büyük. Biz esnaflar kendi işimizi yaptığımız için kredi kullanırken bankalara başvurup yüksek faiz ödemektense faiz oranlarının az olması sebebiyle kooperatifi tercih ediyoruz. Ben ihtiyacım olan krediyi Sultanbeyli’deki Kooperatiften kullanmak üzere başvuruda bulundum. Esnaf dostlarımın ve çevremdekilerin kooperatif ile ilgili duydukları memnuniyeti dile getirmeleri benim de kooperatiften kredi başvurusunda bulunmamı sağladı. Burada da gereken bilgiyi çalışanlardan aldım. Esnafa olan hizmet ve ilgiden de hayli memnun kaldım.

 1. Kooperatife ilişkin bir beklentiniz var mıdır?

İlk defa başvuruda bulunuyorum. İşleyiş hakkında pek bilgi sahibi değilim ancak burada iyi karşılandım. Dediğim gibi sürekli övgü ile bahsediliyor kooperatiften. Ben de aslında buraya geldiğimde bu durumu gördüm. Bölgemizde esnafa hizmet eden ve güven kapısı haline gelen bir kooperatifin olması bizim için güzel bir durum.

 1. Mevcut yönetimi başarılı buluyor musunuz?

Buraya geldiğimde çalışanlar tarafından çok hoş karşılandım. Geçen gün başkanla da tanışma fırsatım oldu. Sağ olsun kendisi çok iyi bir insan ve aynı zamanda başarılıda. Ben son zamanlarda kooperatifin başarısını çevremden duymuş olsam da farklı şekilde söylentiler de kulağıma geldi. Ama ben kendim buraya gelip gördüğümde herhangi bir olumsuz hava sezmedim. Başkan ve yönetimi esnaf sorunlarına karşı oldukça duyarlı ve ilgili. Sonuçta esnaf işinin halledilmesi için bu kuruma geliyor. Bu sebeple kulağımıza gelen dedikodular için şunu söylemek istiyorum. Dedikoduya değil icraata bakmak lazım.  Ben başkan Ata’ya ve yönetimine teşekkür ediyorum. Esnafın güvenebileceği, sırtını yaslayabileceği bir kurumu bölgemize kazandırdıkları için.

MURAT TUNÇ-SERVİSÇİ

MURAT TUNÇ-SERVİSÇİ

MURAT TUNÇ-SERVİSÇİ

“TELEFONUMA GELEN MESAJLARA BAKMADAN SİLİYORUM “

 1. Kredi kullanımında kooperatifi seçmenizin özel bir sebebi var mıdır?

Bildiğim kadarıyla Sultanbeyli Kooperatifi 150 bin liralık üst limitte kredi veren ender kooperatiflerden biri. Bu esnaflar için büyük bir avantaj. Talebim belki de şuan değil fakat ilerleyen zamanlarda bu limitin biraz daha artmasıdır. Daha önce bankalardan da kredi kullanmıştım ama arada çok fark var. Kooperatifler esnaflara bankalardan daha iyi bir yaklaşım içersindeler, burayı kendime daha yakın görüyorum. Bir diğer neden ise bankalardaki faiz oranlarının kooperatiften fazla olması. Geri ödemelerde bankalara daha fazla ödeme yaparken Kooperatifte bu oran daha az. Dolayısı ile kredimi Kooperatiften kullandığım zaman bankaya ödemem gereken fark cebime yansıyor.

 1. Sultanbeyli Kooperatifinin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Hiçbir kurumda görmediğim yaklaşımı burada buldum. Kendimi burada evimdeymişim gibi hissediyorum. Bize bu hizmetleri sunan başkan ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca bir seçim söylentisinin olduğunu duydum. Bu konu hakkında sürekli mesajlarda almaktayım. Şunu ifade etmeliyim ki bu tarz mesajlar beni rahatsız ediyor. Çok fazla sayıda mesaj alıyorum. İnanın birçoğuna artık bakmadan da siliyorum. Çünkü muhatap bile almıyorum. Eğer seçimli genel kurula gidilirse her zaman başkanımızın arkasında olduğumuzu buradan belirtmek isterim.  Bu kurum buralara kadar kolay gelmedi.

MUSTAFA ÇİMEN-ŞOFÖR

MUSTAFA ÇİMEN-ŞOFÖR

MUSTAFA ÇİMEN-ŞOFÖR

“SEÇİM SÖYLENTİLERİ İLE ESNAF VE KOOPERATİF MEŞGUL EDİLMEMELİ”

 1. Kooperatifin sizin için önemi nedir?

Özellikle vadelerin üç aylık olması esnafları zor durumda bırakmayarak rahat bir nefes almalarını sağlıyor. Yani yaramıza merhem oluyor diyebilirim. Daha önce babamın bir başvurusu olmuştu. Nakit ihtiyaçlarımızı kısa zamanda buradan temin ettik. Hızlı sonuç vermesi de bizim için önemli bir husus.

 1. Kooperatiften herhangi bir talebiniz var mıdır?

Bu güne kadar ki görmüş olduğumuz hizmetten ben çok memnunum. Bu kooperatif biz esnafların yeri. Bize ait olan bir yerde ki bu yaklaşımlar bizim açımızdan önemli. Esnaflara ait olduğu için ciddi bir çalışma gerekiyor. Daha önceki deneyimlerimizde bunu gördük. Taleplerimiz karşılık görüyor. Son zamanlarda kooperatifte seçim yapılacağı ile ilgili söylentiler dolaşıyor ama ben buna anlam veremiyorum. Esnafın her derdine derman oluyor başkan ve yönetimi. Seçim söylentileri ile esnaf ve kooperatif bence meşgul edilmemeli. Buradan hizmet alması gereken çok daha fazla esnaf olduğunu düşünüyorum. Öncelik esnafa verilen hizmet olmalı.

 1. Peki, size göre bu kurum başarısını neye borçlu?

Ben bu başarıyı kadroya bağlıyorum. Özellikle Şenol beyi tanıma fırsatım oldu kendisi çok samimi bir insan. Kooperatifin kuruluşundan günümüze kadar yapmış olduğu özverili çalışmaları dolayısıyla biz burada bu seviyede hizmet alabiliyoruz. Başkan oldukça tecrübeli, başkan ve ekibi başarılı olunca bu bizlere de zaten yansıyor.

ORHAN YANAR-YAZAR KASA BARKOT SİSTEMLERİ

ORHAN YANAR-YAZAR KASA BARKOT SİSTEMLERİ

ORHAN YANAR-YAZAR KASA BARKOT SİSTEMLERİ

“DEVLETİN SUNMUŞ OLDUĞU OLANAKLARI EN ÜST SEVİYEDE ESNAFINA YANSITMAYI BAŞARIYOR”

 1. Kooperatifin sizin için önemi nedir?

Kooperatifler devletin biz esnaflara sunmuş olduğu güzel bir imkan. Bankalara göre daha uygun şartlarda kredi vermesi, esnafın yanında olması ve faiz oranlarının da az olması nedeniyle Kooperatifler biz esnaflar için bulunmaz bir nimet. Tabi devlet bu imkanı sağlarken kooperatiflerin başkanları ve yönetimlerine de büyük görevler düşüyor. Kimse emek vermeden ekmek yiyemez. Bizim kooperatifimiz devletin sunmuş olduğu olanakları en üst seviyede esnafına yansıtmayı başarıyor. Bildiğim kadarıyla İstanbul’un en iyi kooperatifleri arasında yer alıyor. Bence alması da gerekir. Başkan Şenol Ata ve ekibi tecrübe ve bilgi birikimiyle esnafın sadece kredi kullanımıyla ilgili sorunlarını çözmüyor, her türlü soruna eğilerek çözümü noktasında çaba sarf ediyor. Esnaf için bu önemli bir durum. Biz de bu kooperatifin verdiği hizmeti görmezden gelemeyiz. Kooperatif esnafın bel kemiği haline gelmiş.

 1. Bir esnaf olarak Kooperatiften herhangi bir talebiniz var mıdır, varsa nedir?

Son zamanlarda kooperatifin bir seçime gideceği ile ilgili şeyler duyuyorum. Bu kooperatifin zamanı gelmeden bir seçime gitmesinin bir gereği yok bence. Çok istiyorlarsa kooperatifin seçime gitmesini, seçim zamanı beklenir ve yönetime aday olunur. Yapılacak mali kongreyi sabote ederek ya da baskınla kooperatif ele geçirmeye çalışmak esnafın onaylayacağı bir davranış değil. Kooperatif bu tür söylentiler ile değil esnaf için yaptığı hayırlı çalışmaları ile gündeme gelmeyi hak ediyor. Üye esnaflar ile yapılan görüşmeler ve kullandırılan kredilerin doğru değerlendirilmesi ve gerekli yatırımları yapabilmesi adına verilen hizmetleri ile basına yansımalı.

 1. Sultanbeyli kooperatifinin konumu hakkında bilgi sahibi misiniz?

Kooperatife ilk geldiğim zaman çok hoş karşılandım ve ilgi vardı. Özellikle bu benim hoşuma gitti.  Kooperatifin iyi yerlerde olması biz esnaflar için avantaj. Benim bildiğim burası başarılı bir kurum. Nitekim 150 bin liralık üst limitte kredi vermesi de bunun bir göstergesi. Az önce de bahsettim, devlet kooperatifler ile esnafı destekliyor ancak bu desteği yönetecek ileri görüşlü ve tecrübeli bir yönetime ihtiyaç vardır. Bu kooperatifte de bu zaten mevcut. Esnafın doğru ve yerinde bir şekilde bu hizmete ulaşılabiliyor olması bölgemiz adına önemli bir durum.

SEYİT KORKUT-ESNAF

SEYİT KORKUT-ESNAF

SEYİT KORKUT-ESNAF

“HİZMETİ VE BAŞARISIYLA MARKA HALİNE GELMİŞ BİR KOOPERATİF”

 1. Kooperatifin sizin için önemi nedir?

Ben daha önceki yıllarda da kredi kullanmıştım. İşimin önemli bir kısmını buradan çektiğim krediyle hallediyorum. Kooperatifimiz en üst limitten kredi kullanımı olanağı sağlıyor. Bu esnaf için de kooperatif için de önemli bir hizmet.

 1. Bir esnaf olarak Kooperatiften herhangi bir talebiniz var mıdır, varsa nedir?

Bir örnek vermek gerekirse Sultanbeyli Kooperatifini yakın bir arkadaş olarak görüyorum. Başım ne zaman sıkışsa yardımıma koşuyor. Neredeyse siftahsız dükkanlarını kapatıp, bin bir sıkıntıya giren esnaflarımızın, derdi ile dertlenen kredi kooperatifinde kredi başvuru dönüşlerinin kısa, vadelerin uzun olması bizim için çok önemli. Tek talebim Sultanbeyli Kooperatifi’nin sahip olduğu gücü kaybetmemesidir.

 1. Bu kadar faydalı ve başarılı bir Kooperatif hakkında ne düşünüyorsunuz?

İstanbul’da 50’ye yakın kooperatif var. Bunlar içerisinde en başarılı olan bu kuruma sahip çıkılması gerekir. Belli bir seviyeye gelmiş ve marka olmuş kooperatifin esnafa kredi kullandırma noktasında en üst limitte hizmeti veriyor, başta kendim olmak üzere birçok esnafın derdine derman oluyor. Ayrıca İstanbul’un en başarılı kredi kefalet kooperatifini karalamak ve iş yapamaz hale getirmek için yüzlerce şikayet dilekçesini vererek kooperatifi zan altında bırakıp yönetimi ele geçirmeye çalışan  bir grup söz konusu. Türlü türlü oyunlarla kooperatifi el geçirme planları esnafın kooperatifine sahip çıkmasıyla başarılı olmadı gördüğüm kadarıyla. Esnaf kooperatifine ve yönetimine sahip çıkıyor ve bu grubu istemiyor. Sizlerin vasıtasıyla bu kurumu bu konuma kadar getiren Başkan Şenol Ata’ya ve yönetimine teşekkür ediyor, başarılarının devamını temenni ediyorum.

YUSUF ÇİMEN-ÇİMSA NAKLİYAT/LOJİSTİK

YUSUF ÇİMEN-ÇİMSA NAKLİYAT/LOJİSTİK

YUSUF ÇİMEN-ÇİMSA NAKLİYAT/LOJİSTİK

“ESNAF OLARAK HER ŞEYİN FARKINDAYIZ”

 1. Kooperatifin vermiş olduğu hizmetlerden memnun musunuz?

Ben daha önce bankalardan birçok kez kredi kullanmıştım. Bir ara kooperatiften de kredi kullandım. Kooperatiften kredi kullandıktan sonra bir daha bankadan kredi kullanmadım. Bunun altında çalışmalardan, çalışanlardan ve yönetimden duyduğum maksimum hizmet anlayışından doğan çalışma stratejisi var. Ayrıca düşük faizli kredi imkanı da bunun bir parçası.

 1. Mevcut yönetimi başarılı buluyor musunuz?

Kooperatifimizden de başkanımız Şenol Bey’den de memnunuz. Yeniden kooperatif başkanı ve yönetimi seçilecek söylentileri kulağımıza geliyor, bunlara kulak asmak esnaf için de kooperatifin çalışmalarını yürütmesi için de bir zaman kaybıdır.  Ortada büyük bir başarı var. Bir esnaf olarak her şeyin farkındayız. Birilerinin talimatı ile bölge esnafının geçim teminatı olan kredi kefalet kooperatifini ele geçirmek isteyişinizin altında neler yatıyor? Bazı çıkar ve menfaat gruplarının bir araya gelerek biz esnafın sırtından geçinmenize izin vermeyeceğiz.  Temennimiz odur ki bu başarı çıtasının ve başkanın görevine devam etmesidir. Bu konuda her zaman başkanımızın yanında olduğumuzun bilinmesini isteriz.

YUSUF SEVME-NAKLİYE

YUSUF SEVME-NAKLİYE

“BİZİM DEĞİL KOOPERATİFİN BİZDEN BEKLENTİSİ OLMALI”

 1. Kooperatifin vermiş olduğu hizmetlerden memnun musunuz?

Ben ilk defa kredi kullanıyorum. Kapıdan girdikten sonra çalışanların güzel yüzlü davranışları beni mutlu etti. Yaklaşımlar da hep olumluydular. Ben Kredi kullanmak için kooperatife geldiğimde sadece Sultanbeyli’den değil Darıca’dan Sultançiftliği’nden gelen esnaflar vardı. Bu durum beni hem şaşırttı hem de gururlandırdı. Onlar da kooperatifimizin kalitesini duymuş buralara kadar gelmiş. Hal böyleyken biz neden memnun olmayalım ki?

 1. Kooperatiften beklentileriniz var mıdır, varsa nelerdir?

Bizim olduğu kadar Kooperatifin de bizden beklentisi olmalı. Bizler esnaf olarak ödemelerimizi düzenli şekilde yaparsak, başka arkadaşlarımızın da kredi kullanmaları daha olanaklı hale gelir.

 1. Mevcut yönetimi başarılı buluyor musunuz?

Belirtmiş olduğum gibi ben buraya daha önce gelmedim ve ilk başvurumu gerçekleştiriyorum. Gözlemlediğim kadarıyla kooperatife ilgi çok yüksek ve çalışanlar olsun başkan olsun esnafı el üstünde tutuyorlar. Burada iyi bir ekip var. Bana kalırsa bu da iyi bir başkan ve yönetimin göstergesi diyebilirim. Ayrıca kooperatifin bu yıl yapacağı mali kongresinde bir grubun seçim yapılmasını istemesi de düşündürücü. Mademki kooperatif yönetimine talip olup esnafa daha iyi hizmet etme düşüncesindeyseniz. O halde seçimli kongre zamanını bekleyeceksiniz.

 

 

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.