REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

İNŞAAT İŞÇİLERİ MAAŞLARINI İSTİYOR

Kartal’da inşaatı devam eden DKY projesinde çalışan ve KSC adlı taşeron şirketin personeli olan yaklaşık 200 inşaat işçisi, 3 aydır maaşlarını tam alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktılar.

İNŞAAT İŞÇİLERİ MAAŞLARINI İSTİYOR
3 views
24 Mayıs 2016 - 19:42

Kartal’da inşaatı devam eden DKY projesinde çalışan ve KSC adlı taşeron şirketin personeli olan yaklaşık 200 inşaat işçisi, 3 aydır maaşlarını tam alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktılar. İnşaat önünde otuma eylemine başlayan işçiler, sosyal hakların düzeltilmesi, sağlıklı çalışma koşullarının oluşturulması ve hastalanınca rapor alındığında işten çıkarılmasının önüne geçilmesi istendi.

KSC adlı taşeron firmasının personeli olarak DKY projesinde çalışan işçiler, 3 aydır maaşlarının asgari ücrete karşılık gelen kısmının hesaplarına yatırıldığını, elden ödenen kısmının ise ödenmediğini belirterek iş bıraktı. Kartal’daki inşaatın önünde oturma eylemi başlatan işçiler, hak ettikleri maaşın bir an önde kendilerine ödenmesini talep ettiler.

Kartal’da yapımına devam eden inşaatın önünde İş bırakarak oturma eylemi yapan kalıpçı, demirci ve sıvacıların dâhil olduğu işçiler inşaat firmasının bir sebep belirtmeden aylardır maaşlarını ödemediğini ve ağır koşullarda çalıştırıldıklarını dile getirdiler. Yüzlerce işçinin bir araya gelerek yaptığı oturma eyleminde grup adına yapılan açıklamada, sosyal hakların düzeltilmesi, sağlıklı çalışma koşullarının oluşturulması ve hastalanınca rapor alındığında işten çıkarılmasının önüne geçilmesi istendi.

İŞ KAZASI DEĞİL “HASTALIK” RAPORU

Öte yandan DKY projesinde çalışan bir işçinin Nisan ayında ayağına kiriş demiri düştüğü, inşaat yetkililerinin yaralı işçiyi olay yerine gelen 112 Acil Servis’ine vermeyip anlaşmalı oldukları Özel Megapol Hastanesi’ne götürdükleri, bu hastanedeyse işçiye “iş kazası” raporu yerine “hastalık” raporu verildiği ortaya çıktı. İşçiye önce 7 gün, sonra 5 gün iş görmez raporu verildiği, sonra da tazminat ödememek için işveren tarafından işten çıkarıldığı, işçi iyileşince yeniden işe alındığı anlaşıldı.

Açıklamaların ardından grup, olaysız dağıldı.

capture-20160524-190815 capture-20160524-190836

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.