REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

SULTANBEYLİ’DE ‘KAST’ SİSTEMİ MEŞRULAŞTIRILMAYA MI ÇALIŞILIYOR

Sultanbeyli’de A’dan Z’ye ayrışmanın yapıldığı apaçık ortada. Son yıllarda iyice ayyuka çıkan yerel yönetimin vatandaşlar arasındaki kayırmacı yaklaşımları ilçe sınırları içinde yaşayan halkın arasında da ayrışmalara neden oluyor.

SULTANBEYLİ’DE ‘KAST’ SİSTEMİ MEŞRULAŞTIRILMAYA MI ÇALIŞILIYOR
Ahmet Işıkdağ
Ahmet Işıkdağ( habertakipgazete@gmail.com )
21 views
22 Mayıs 2016 - 18:51

Sultanbeyli’de A’dan Z’ye ayrışmanın yapıldığı apaçık ortada. Son yıllarda iyice ayyuka çıkan yerel yönetimin vatandaşlar arasındaki kayırmacı yaklaşımları ilçe sınırları içinde yaşayan halkın arasında da ayrışmalara neden oluyor. Bu kayırma komşular arasında kopmalara neden olacak. İlçedeki dengesiz ekonomik yapıdan ve gayrı yapılaşmadan dolayı halk arasında güçlü ve samimi ilişkileri yaptığınız adaletsiz uygulamalarla iyice zayıflattınız. Adalet ve eşitlik kavramları ile bağdaşmayan davranışlarınızla ilçe halkı arasındaki iletişim bağını iyice bitirmeden sonlandırmanız ilçenin yararına olacaktır.

BİZ YAZMAKTAN ONLAR YAPMAKTAN BIKMADI

1989 yılından beri ilçe olan Sultanbeyli’de siyasi çıkarlarınız için kullandığınız mülkiyet probleminin üzerinden 27 yıl geçmesine rağmen aynı problemi konuşuyor olmamız büyük bir ayıp olarak karşımızda duruyor. Her seçim öncesi duygularımızla oynarcasına ısıtıp ısıtıp karşımıza getirdiğiniz mülkiyet konusunu siyasi malzeme olarak kullanmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz? Hisseli alanlarda mülkiyet ve imar problemini çözmeden belli kimselerin gelirleri kat be kat artsın diye göz yumduğunuz kaçak yapıların vebalini nasıl ödeyeceksiniz? Birde bu kaçak yapı sevdası ile yanıp tutuşanlar var. Uç kuruş uğruna kaçak yapı yapmak için mücadele edenleri anlamış değilim. Adeta kaçak yapıya sevdalılar. Biz yazmaktan onlar yapmaktan bıkmadı. İlçe halkının önemli bir kesiminin açlık sınırında yaşadığını bilmenize rağmen, parası olana her şey mubah diyerek kanunsuz yapılara izin vermeniz, vatandaşın malına göz diken rantçıların yaptıkları kadar büyük bir ayıp ve günahtır.

SINIFINA GÖRE MUAMELE

Ekonomik ve başka nedenlerden dolayı bazı insanlar evlerinin tadilatını bile yapamazken siz koca binaların onların gözlerinin önünde kaçak olarak yapılmasına müsaade ediyorsunuz. Yaptığınız bu ayrışma aklıma Hindistan’da uygulanan ‘kast’ sistemini getirdi. Kast, insanları sınıflandıran bir sistemdir ve Hindistan’da hala uygulanır. Kastın anlamı sınıfına göre insana muamele ve değer verme biçimidir. Kast sistemine göre Piramidin üst tabakasında biri daha aşağı birine temas ederse kendisini kirlenmiş olarak algılıyor. Piramidin tabanında bulunan yoksul olan ve küçük görülen halkın da kasta sarılması için kurulan sistem güçlü ve vahşi bir şekilde işleniyor. İnsanları ayıran, dışlayan, aşağılayan ve ötekileştiren bu sistem, Adaletten Eşitlikten ve İnsanlıktan da uzaktır. Sultanbeyli’de birilerinin kaçak yapılarına göz yuman zihniyetin birilerine çivi dahi çaktırmaması kast sisteminin uygulandığının en önemli göstergesidir. Burada kaçak yapı yapanlar Kastın en tepesinde bulunanlar olurken, bir çivi dahi çakmayanlar Kastın en altındakiler oluyor. Her fırsatta adalet, eşitlik ve insan haklarından bahsedenlerin anlayışlarını acı ve vicdandan uzak örnekleriyle gözler önüne seriyor yapılanlar. Kast sistemin en alt basamağında bulunanlar kırsal ve köyden kente gelenler oluşturuyor. Bunların kent yaşamında köle ve hizmetkar olarak yaşama hakkı vardır. Hindistan’da ortaya çıkan ve dünyanın belli noktalarında uygulanan bu insanlık dışı sistem sanki Sultanbeyli’de uygulanmaya çalışılıyor. Hadi yine iyiyiz. Birde paryalar var ki, bunlar insan yerine dahi konulmaz. Umarım bizimde sonumuz paryalar gibi olmaz.

CUMHURBAŞKANINI KANDIRDINIZ

Sultanbeyli’de tapu verdik vereceğiz derken üzerinden yıllar geçti. Onlarca seçime malzeme yaptığınız, tapuları vermemek için türlü türlü bahaneler ürettiniz. Son olarak Sultanbeyli’nin merkezine getirip ilçe halkının karşısına çıkarıp tapularınızı teslim aldık diyerek Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanını kandırdınız. Yaptığınız gayrı uygulamalarla bir kentin kimliksiz kalmasını sağladınız. Yaptığınız bunca yanlış uygulamalara rağmen vatandaş ilçesini sevmekten vazgeçmedi, geçmeyecekte. Ancak yaşanılan bunca acının üzerine bu denli duyarsızlık ne dinen ne de vicdanen kabul edilebilir. İlçede bunca sorun dururken ilçe esnafının bel kemiği sayılan esnaf ve kredi kefalet odalarını hedefe oturtmak ne denli doğru bunu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum
This would seem to indicate that socialization starts with an individual, https://pro-academic-writers.com/ not within a group.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.