REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

TEPKİLERDEN SONRA MİNAREYE ŞEREFE KONULUYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Sultanbeyli Merkezde yapılan Cami minaresinin şerefesiz olması ilçe halkı tarafından tepki ile karşılanmıştı.

TEPKİLERDEN SONRA MİNAREYE ŞEREFE KONULUYOR
1 views
05 Mayıs 2016 - 20:08

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Sultanbeyli Merkezde yapılan Cami minaresinin şerefesiz olması ilçe halkı tarafından tepki ile karşılanmıştı. Caminin ve minarenin küçük olması Sultanbeyli’ye yakışmayacağını söyleyen vatandaşlar, projenin değiştirilmesi gerektiğini dile getirmişlerdi. Tepkiler üzerine minareye ışıklandırma ve iki adet şerefe eklendiği gelen bilgiler arasında.

http://www.habertakip.org/

BÜYÜK TEPKİ TOPLAMIŞTI

Merkez caminin yapımı uzun sürmesi ve minarenin küçük bir kurşun kalemi andırması nedeniyle vatandaştan tepki çekmişti. İlçe halkı arasında olumsuz söylemlere neden olan minare son olarak Saadet Partisi Sultanbeyli ilçe başkanlığı tarafından bir basın açıklaması ile protesto edilmişti. Yerel basının konuyu kamuoyuna taşıması ile birlikte ilçe halkı ve siyasi parti temsilcileri minarenin İslam dinine ve Sultanbeyli’ye yakışmayacağını ifade etmişlerdi. Camii minaresinin ilçe gündemine gelmesi ve olumsuz söylemlere neden olması büyükşehir belediye yöneticilerini harekete geçirdi. Edinilen bilgiye göre vatandaşlardan gelen tepki ve taleplere göre büyükşehir belediyesi minare projesinde değişlik yaparak aslına uygun hale getirildiği öğrenildi.

http://www.habertakip.org/

MİNAREYE ŞEREFE KONULUYOR

Sultanbeyli’nin merkezinde yapılan merkez caminin minaresi tartışma yarattı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı üstlenen merkez caminin minaresi şerefiyesiz ve küçük olması nedeniyle ilçe halkı tarafından tepki ile karşılanmıştı. Gelen tepkiler üzerine Merkez Camii minaresine şerefiye yapılmaya başlanacak. Sosyal medyada da gündem konusu olan ve kurşun kalem olarak adlandırılan minarenin aslına uygun hale getirileceği belirtildi. İlçe halkının tepkilerini haklı bulan Büyükşehir belediye yetkilileri kısa sürede projede değişiklik yaparak görselleri kamuoyuyla paylaştı. Yeni projede minarenin boyunun uzatıldığı ve şerefiyesinin konulduğu görülüyor. Gerçek Medya gazetesinin aracılığıyla ulaştığımız yeni görsellerde minarenin yeni halinde iki adet şerefiye ve ışıklandırma olduğu görülüyor. Projede yapılan değişiklikle aslına uygun hale getirilen minarenin kamuoyu tarafından kabul görüleceği tahmin ediliyor.

 

‘ŞEREFE YA UNUTULMUŞ YA DA UNUTTURULMAK İSTENİYOR’

24 Nisan’da minare ile ilgili bir basın açıklaması düzenleyen Saadet Partisi ilçe başkanı Fetullah Bülbül, ucu açılmış bir kurşun kalemi andıran minarenin kültürümüze uygun hale getirilmesi için açıklamada bulunmuştu. İşte o açıklamadan bazı bölümler. Sultanbeyli Merkez camisine yapılan şerefesiz minareye Saadet Partisi Sultanbeyli İlçe Teşkilatı kültürümüzü temsil etmiyor diyerek tepki gösterdi. Şerefesiz yapılan ve minareden ziyade kurşun kalemi andıran yapıya itiraz eden Saadet Partisi Sultanbeyli İlçe Teşkilatı, Pazar günü merkez camii önünde kalabalık grubun katılımıyla basın açıklaması yaptı.  Konuyla ilgili sert bir açıklama yapan Saadet Partisi Sultanbeyli İlçe Başkanı Fetullah Bülbül: ‘bizim kültürümüze ve medeniyetimize uymayan bir mimari ile minare yapılmış. Minare dediğinde akla gelen şerefeler birileri tarafından ya unutulmuş ya da unutturulmak istenmiş. Bizde yetkililere hatırlatma yapmak üzere buraya toplanmış bulunuyoruz’ dedi.

‘YETKİLİLER BU HATADAN DÖNMELİDİR’

Açıklamasının son kısmında yetkilileri uyaran İlçe Başkanı Bülbül: “Bugün tüm teknolojik imkânlara rağmen merkez camiimizde yapılan minare bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır. Adeta ucu açılmış “Kurşun Kalem’i” andıran bu minare bizim kültürümüzü temsil etmemektedir. Bizim kültürümüzde minareler şerefeyle vardır.  Şimdi görüyoruz ki;  yeni minarede şerefe mevcut değil. Yapılan bu yeni minarenin hangi kültüre ve mirasa bakarak yapıldığını inanın bizlerde merak ediyoruz.  Bu konuda bir şeyler yapılması gerektiğini düşündüğümüz için Saadet Partisi Sultanbeyli İlçe Teşkilatı olarak burada bu basın açıklamasını yapıyor ve yetkililerin bu hatadan dönmesini bekliyoruz’ demişti. Saadet partisi ilçe başkanının bu açıklamasından bir hafta sonra projenin değiştirildiği öğrenildi. Projede yapılan değişiklikle iki adet şerefe ve ışıklandırma yapılarak aslına uygun hale getirildiği gelen fotoğraflarla netleştiği öğrenildi.

http://www.habertakip.org/

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.