REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

KENT İÇİ TRAFİĞİ DÜZENLEYECEK PROJEYE İBB ENGELİ

KENT İÇİ TRAFİĞİ DÜZENLEYECEK PROJEYE İBB ENGELİ
135 views
20 Ocak 2016 - 17:45

Uzun süreli yol kenarlarına park eden araçlar için bir düzenleme yapan Maltepe Belediyesi İBB engeli ile karşılaştı. Kent içi trafiğe düzenleme getiren ve Türkiye’de bir ilk olan parklanma projesi İBB ve Maltepe Belediyesini karşı karşıya getirdi.

Maltepe Belediyesi tarafından sokak üzerlerine uzun süreli parklanmanın önüne geçmek için hayata geçirilen MAPARK’a İBB’den engel. Mülki idare amiri onayıyla hayata geçirilen ve uzun süreli park yapacak olan araçların açık ya da kapalı otoparklara yönlendirilerek trafiğin rahatlatılmasının amaçlandığı proje İBB tarafından hukuksuz bir şekilde engellendi. Özellikle Hastane önünde yaşanan parklanma sorununu gideren uygulamanın askıya alınmak istenmesi bölgede trafiği yeniden keşmekeş hale getirdi.

“MALTEPELİLER PARK YAPAMIYOR”

MAPARK’ın tüm yerel yönetimlere örnek olacak bir proje olduğunu hatırlatan Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Ekber Asker, uygulamanın kaldırılmak istenmesinin birçok sıkıntıyı beraberinde getireceğini söyledi. Maltepe dışından gelenlerin uzun süreli parkları nedeniyle ilçede oturan vatandaşların evlerinin önüne kendi araçlarını çekemediklerini hatırlatan Başkan Yardımcısı süreçle ilgili yaşananları şöyle anlattı:

HASTA YAKINI ARAÇ PARK EDECEK YER BULAMIYOR

Hastane önünde parklanma sorunu yaşanıyordu. Hastanede çalışanlar kendi araçlarını oraya park ettiklerinde hasta ya da yakını için araç park edecek yer kalmıyordu. Oysa bu çalışanlar araçlarını otoparka götürseler bu alan hasta yakınları için daha verimli hale gelirdi aynı durum kamu kurumları için de söz konusu. Kamu kurumlarının bulunduğu sokaklarda çalışanların araçlarını park etmesi nedeniyle vatandaşlar kamu hizmetlerini gecikmeli olarak alabiliyor. Mevcut açık kapalı otopark imkanı olduğu halde kısa mesafeyi yürümemek için yol kenarın aracını park edenler var. Kamu binalarının etrafına kamu çalışanlarının araçlarını park etmesi nedeniyle vatandaşlar buralara araçlarını bırakamıyor ve kamu hizmetlerinden gecikmeli faydalanabiliyor.

“İBB ÖN YARGILI DAVRANDI”

Biz duraklama hizmeti veriyoruz. İşi olan 10-20 dakikada işini halletsin daha uzunsa gitsin otoparka çeksin aracını yine aynı zamanda orada oturan insanların kendi araçlarını kendi evlerinin önüne park etmesini sağlamak projenin bir diğer amacıydı, bunu İBB’den gelen zabıta ekiplerine izah ettik. Ancak pilot bölge uygulaması yaptığımız 4 sokak için UKOME kararı gerektiği belirtildi ancak biz otopark işletmesi yapmadığımızı defaatle bildirmemize rağmen Büyükşehir konuya ön yargılı yaklaştı ve tabelaları gerekçe göstermeksizin kaldırdı. Biz açık ya da kapalı otopark işleteceksek ve büyük şehrin tasarruf alanındaysak bunun iznini alırdık. Biz kendi faaliyete bulunduğumuz alanların otopark alanı olmasına karşıyız.

“HUKUKA AYKIRI BİR ŞEY YAPMIYORUZ”

Biz hukuka aykırı bir şey yapmıyoruz sadece orada uygulama yaptığımızın göstergesi.  Bizim uygulamalarımız pilottu.  Süreyi bazı yerlerde uzatacağız. Gün içinde aynı yere bir saatten fazla park ettiği zaman 5 TL’den fazla para ödemeyeceğine dair levhalar koyacağız.

“HEM TRAFİK RAHATLATILDI HEM İSTİHDAM SAĞLANDI”

Buralar protokolle verildi şirketlere gelen paralar Süreyyapaşa Vakfı ile Maltepe Belediyesi arasında imzalanan protokol bu protokol karşılığında vakıf elde ettiği gelirin yüzde 40’ını belediyeye aktarıyor.  Bu proje ilk defa Maltepe belediyesi tarafından hayata geçirildi. Nedir bir vakfınız vardır proje haline getirisiniz mülki idare amiri tasdikli 15 yıllıktır projemiz ve bunun karşılığında gelir elde edersiniz. Para harcamıyorsunuz istihdam yapıyorsunuz.  Bunu belediye olarak direk siz yaparsanız riskleri var kazanmayabilirsiniz boşuna maaş ödemek durumunda kalırsınız, ikincisi yatırım yapmak durumundasınız. Bir de şirket profesyonel insanlarla çalışmak durumundadır. Sizin beklentiniz ne kira gelirinin doğru ve düzenli yatırılmasını kontrol etmek. Başka bir risk yok.

“DIŞ FİNANSMANLA OTOPARK YAPILABİLİR”

Kapalı ve açık otopark yapma yetkisi büyük şehirde bizim böyle bir yetkimiz yok.  Ama biz bu sistemle onun da önünü açtık Maltepe Belediyesi, Süreyyapaşa ile yaptığı protokol çerçevesinde dış finansman desteği ile yap işlet devret modeliyle hayata geçirme şansına sahip. Bunun şöyle bir faydası da var; Kamu kaynaklarını kullanarak proje ürettiğiniz zaman çok ciddi riski var. Nedir bu o proje amacına ulaşmadığı taktirde yarattığı sıkıntı oysa bütün belediye projelerinde önemli olan dış finansman bularak kamu kaynağını kullanmadan belediyenin imtiyaz sahibi olduğu bir konudaki tasarruf yetkisi ile elde ettiğiniz kaynağı bir araya getirip projenin önünü açmak.  En doğru sistem budur riske etmiyorsunuz kontrol ve denetim yapıyorsunuz. Yol kenarı parklanmalarında da kamusal düzenleme buna göre yapıldı.

“PARKLANMA SORUNU İLÇE ESNAFINI ZARARA SOKUYOR”

Biz projeyi hayata geçirmeden önce 8 ay saha çalışması yaptık. Dışarıdan Maltepe’ye gezmeye gelen insanlar bu konuda rehberlik hizmeti alamadıkları için diğer ilçelere gidiyorlar. Çünkü bu manada Maltepe’de bir sıkıntı var ama iki üç saat işi olup da açık kapalı otoparka bırakması gereken kişi yol kenarına bıraktığı zaman hem trafiği sabote ediyorsunuz hem de esnafı sabote ediyorsunuz. Bu manada herkes şunun farkında olmalı; Maltepe’de yaşayan insanlar bu parklanma sorunu nedeniyle yıllık 25-30 trilyonluk sıkıntısı var.  Birincisi akaryakıt ikincisi insanlar alışveriş için başka ilçelere gidiyor.

“YOLLARIN OTOPARK OLARAK KULLANILMASINA KARŞIYIZ”

İBB’nin anlamak istemediği bizim uygulamamızın otopark sistemi olmadığı. Biz yol kenarlarının otopark olarak kullanılmasına karşıyız. Çünkü bu durum trafiğe ya da esnafa bir yarar sağlamıyor. Uzun süreli kalacak olanlar kapalı ya da açık otoparka araçlarını bırakmalı 10-20 dakika gibi kısa süreli duraklamaların sağlanması için bu uygulama hayata geçirildi. Yani aslında bir nevi caydırıcılık işlevi de görüyordu proje.  Burada amacımız para kazanmak da değil. İstihdam olsun insanlara ve kent bir düzene girsin. Biz parayı şöyle kazanacağız Maltepe’nin dışına gidecek olan kaynak Maltepe’nin içine döndüğü zaman biz zaten gerekli katkıyı vermiş olacağız. Bizim amacımız sistem otursun ve daha sonra açık kapalı otopark için devreye girelim.

“HER ŞEY MALTEPE İÇİN”

Bütün çalışmaların Maltepe ve Maltepeliye hizmet için olduğunun altını çizen Başkan Yardımcısı Ali Ekber Askerprojenin üç aşamalı olduğunu da belirterek, “Birincisi duraklama hizmeti, ikincisi vale hizmeti, üçüncüsü de açık ya da kapalı olarak kullanılabilecek büyükşehirin inisiyatifinde olan yerleri alıp biz kendimiz işletme. Biz sadece arada bir köprü olmak istiyoruz” diye konuştu. Kaynak Maltepe Ekspres Gazetesi

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.