REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

‘İyi Haberler İçin Çaba Sarfediyoruz’

‘İyi Haberler İçin Çaba Sarfediyoruz’
18 Haziran 2014 - 7:44

Arınç, Musul’da alıkonulan Türk vatandaşlarına ilişkin, “Halkımız müsterih olsun. İnşallah en kısa zamanda bu yurttaşlarımızın ülkelerine döndüğünü ve kucaklaştıklarını göreceğiz” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina’da düzenlenen Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Arınç, hükümetin Parlamentoyla ilişkilerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın, Meclis’in tatile girmeden, görüşülecek olan kanun tasarı ve teklifleri konusunda, Avrupa Birliği süreciyle ilgili de Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Bakanlar Kurulu’na bilgi sunduğunu belirtti.

AB Komisyonu Başkanı Stefan Füle’nin Türkiye’de olduğunu anımsatan Arınç, Çavuşoğlu ve başka görevlilerle temasları olacağını, bazı fasılların açılması noktasındaki gelişmelerin Füle ile gözden geçirileceğini söyledi.

Bülent Arınç, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin ise 644. sayılı Kanun Hükmünde Kararname çerçevesinde kamu kurumlarına ait yapım işleri hakkında Kurul üyelerine özet bilgiler sunduğunu ifade ederek süresi bitecek bazı düzenlemeler için neler yapılması gerektiği konusunda teknik bilgileri anlattığını bildirdi.

KAÇIRILAN ŞOFÖRLER

Bakanlar Kurulunun ana gündeminin ve üzerinde çokça görüş belirtilen, tartışılan konunun Irak’taki gelişmeler olduğunu vurgulayan Başbakan Yardımcısı Arınç, “Bildiğiniz gibi  31 tır şoförümüz ve 49 konsolosluk görevlimiz belli bir süredir konsolosluktan ayrılmışlardır. Biz, onların Türkiye’ye bir an önce salimen dönmelerini arzu ediyoruz. Şoförler de başka bir yerde yine bir başka örgüt tarafından enterne edilmiş durumdadırlar. Onlarla ilgili olarak da çalışmalar devam etmekte, onların da bir an önce Türkiye’ye kazandırılması için gayret sarf edilmektedir” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN ÇIKARLARI

Bakanlar Kurulunda, Türkiye’nin, Irak’taki çıkarlarının ne durumda olduğu konusunun da görüşüldüğünü, 4 bakanın Türkiye ve Irak hükümetleri arasındaki siyasi, ekonomik ilişkilerin zarar görmemesi acısından neler yapılabileceği konusunda geçen günlerde bir basın toplantısı yaptıklarını dile getiren Arınç, “Irak toprakları içerisinde yaşanan bu gelişmelerde Türkiye salimen yurttaşlarını elbette kurtaracaktır, ama bu durumun hükümetler arası ilişkilerimizi zedelememesi ve oradaki ekonomik çıkarlarımızın da ayrıca gözardı edilmemesi gerekmemektedir” dedi.

 

Arınç, Irak’taki durumun, genel dengeler ve bölgenin geleceği noktasında, ayrı bir inceleme konusu olabileceğini, gelişmelerin sadece Irak’ı ilgilendirmediğini, Irak’ı aşacak bölgesel gelişmelerin ne olabileceği konusu üzerinde bazı bakanların ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Bakanlar Kuruluna özet sayılabilecek bilgiler sunduklarını aktardı.

Başbakan Yardımcısı Arınç, şöyle devam etti: “Bütün görüşmelerimizin ekseni, 49 konsolosluk görevlisinin, içlerinde küçük yavrularımız da var, kadınlar var, erkekler var, güvenlik görevlileri var, en kısa zaman içerisinde Türkiye’ye dönüşlerinin sağlanmasıdır. Yine ekmek parası peşinde koşarken bir şekilde hürriyetleri ellerinden alınan 31 şoför yurttaşımızın da bir an evvel eşlerine, ailelerine, yurtlarına dönüşün temin edilmesidir. Bu konuda şu an itibarıyla hayırlı, müjdeli, başarılı bir haberi verecek noktada değilim, her an bunu bekliyoruz, bu gelişmeler konusunda Türkiye hükümeti, hükümetimiz başta başbakanımız olmak üzere bütün görevli arkadaşlarımız çok kapsamlı, çok ciddi bir çalışma içerisindedir.

Bu çalışmalara bazen ABD, bazen BM, bazen merkezi hükümet yetkilileri, bazen de bölgenin aktörleriyle Irak Kürdistan bölgesi de dahil olmak üzere kurumlar ve kuruluşlarla bir an evvel ülkelerine dönecek bu yurttaşlarımızın hayırlı haberlerini almak üzere büyük bir çaba gösterilmektedir. Umuyorum ki ve ümit ediyorum ki bu görüşmeler sonucunda bir taraftan ABD’nin, bir taraftan AB’nin, BM’nin, Iraklı muhataplarımızın, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Eşref Salihi başta olmak üzere Iraklı Türkmen liderlerinin, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkilileriyle de düzenli bir görüşme trafiği vardır, bunlar olumlu yöne doğru evrilmektedir. Bugün de Sayın Dışişleri Bakanımız, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanıyla 2 kez görüşerek karşılıklı fikir alışverişinde bulunmuşlardır.”

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.