REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

YSK 56 Ülkede Yer Kiralayacak

YSK 56 Ülkede Yer Kiralayacak
17 Haziran 2014 - 7:18

Cumhurbaşkanlığı seçimi için hummalı çalışma yürüten Yüksek Seçim Kurulu (YSK), olası görülmeyen sürprizlere de hazırlık yaptı.

YSK, Cumhurbaşkanlığı seçiminin en çok oy alan iki adayın yarışacağı ikinci turunda adaylardan birinin çekilmesi veya ölmesi halinde, seçimin ‘referandum’ şeklinde yapılması için ‘evet’ ve ‘hayır’ pusulaları da bastıracak.

4 santimlik fotoğraf

YSK, Cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanılacak oy pusulasının kriterlerini belirledi. Buna göre, oy pusulasının en üstüne ‘Cumhurbaşkanı Adayları’ ibaresi 17 punto büyük harflerle başlık olarak yazılacak. Pusulada, cumhurbaşkanı adaylarının kendilerine ayrılan 4 santimetrelik sütun içine vesikalık renkli fotoğrafları ve isimleri yer alacak. İsimler büyük harflerle 13 punto yazılacak. YSK her oy pusulalarını öngörülmeyen sebeplerle kullanılamaz hale gelmesi riskine karşı yüzde 2 oranında fazla basıp dağıtacak. Oy pusulası basımı işini Devlet Malzeme Ofisi yapacak.

Yurt dışında yüzde 35…

Yurt dışındaki seçmenin en fazla yüzde 10’nunun oy kullandığı, bu oranın 2011 yılı genel seçiminde yüzde 5’e düştüğünü tespit eden YSK, Cumhurbaşkanlığı seçiminde 2 milyon 750 bin 950 yurtdışı seçmeninin oy kullanma oranının artacağını hesaplıyor. Daha önce sadece gümrük kapılarında oy kullanıldığı için katılım oranının düşük kaldığı düşüncesinde olan YSK, Cumhurbaşkanlığı seçiminde gurbetçinin yüzde 30 – 35 oranında sandık başına gideceğini hesap ediyor. YSK, yurt dışı seçmeninin seçime katılım oranının yüzde 5’lerden yüzde 35’lere yükselmesini, her ülkede kurulacak sandıklara bağlıyor.

56 ülkede oy yeri…

YSK, Cumhurbaşkanlığı seçimi için kesenin ağzını açıyor. Yurt dışında ilk defa oy kullanılacağı için 56 ülkede 103 merkezde stat, kongre merkezi, salon gibi büyük yerler kiralayan YSK, kullanılan oyları da THY’den kiralayacağı özel uçaklarla toplatacak. Oy pusulası, seçim kurulu temsilcilerinin ücretleri dikkate alındığı yurt dışında 70 milyon TL harcamayı planlayan YSK, Cumhurbaşkanlığı seçiminde 400 milyon TL harcayacak.

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.